Ciekawostki

Jod – właściwości oraz skutki uboczne niedoboru

0
Jod – właściwości oraz skutki uboczne niedoboru

Jod odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Jest dostarczany do organizmu głównie z solą, ale w przypadku niedoborów warto zdecydować się na zwiększenie przyjmowanej dawki i sięgnięcie po suplementy diety. Na szczególną uwagę zasługuje Iodica.

Jakie właściwości ma jod?

Jod jest szczególnie ważny w funkcjonowaniu i produkcji hormonów tarczycy, czyli tyroksyny (T4) oraz jej aktywnej formy trójjodotyroniny (T3). Odpowiednie stężenie hormonów we krwi jest jednoznaczne z właściwym rozwojem oraz pracą mózgu, układu nerwowego, przysadki mózgowej, mięśni, serca oraz nerek. Hormony tarczycy mają ogromny wpływ na procesy wzrostu oraz dojrzewania komórek występujących w organizmie. Nie może ich zabraknąć w trakcie oddychania komórkowego oraz generowania energii. Jod odgrywa dużą rolę w zachowaniu optymalnej temperatury ciała. Suplementacja Iodica poprawi ogólne samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu.

Jak rozpoznać niedobory jodu?

Kiedy niedobory jodu są długotrwałe, można zmagać z wieloma poważnymi konsekwencjami, a wśród nich niedoczynnością tarczycy, znacznym powiększeniem gruczołu tarczycowego oraz powstaniem wola. Z kolei u najmłodszych brak jodu może przyczynić się do znacznego spowolnienia rozwoju fizycznego oraz psychicznego. Niedobór łatwo rozpoznać po gorszym zapamiętywaniu. W szczególnym niebezpieczeństwie są kobiety w ciąży, u których zaburzona gospodarka pierwiastka może przyczynić się do nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Niedobory zwiększają także ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu.

Jak objawia się nadmiar jodu?

Oprócz niedoboru, w naszym organizmie może występować również nadmiar jodu. Ten problem dotyczy przede wszystkim osób zmagających się z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy. Są oni narażenie na nadczynność tarczycy. Jeśli jod dostarczany z pożywienia połączyć z suplementem diety Iodica przyjmowanym w dużych ilościach, można spodziewać się zbyt intensywnej pracy gruczołów ślinowych, zwiększonego wydzielania śluzu w oskrzelach, wystąpienia odczynów alergicznych i zmian skórnych. Niezwykle rzadko dochodzi do ostrych zatruć jodem, które objawia się uciążliwym pieczeniem w ustach, gardle oraz żołądku, bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką oraz zaburzeniami pracy serca.

Karmienie noworodka – to warto wiedzieć

Previous article

Metoda BLW — na czym polega i czy warto ją zastosować

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki