Ciekawostki

Jak przygotować łazienkę dla osoby starszej?

0
Jak przygotować łazienkę dla osoby starszej?

Kupując dom lub mieszkanie z myślą, że ma w nim zamieszkać osoba starsza, już na samym początku należy wziąć pod uwagę istotne aspekty związane z architekturą oraz funkcjonalnością przestrzeni, w której osoba ta ma żyć oraz swobodnie się przemieszczać. To tyczy się przede wszystkim takich przestrzeni jak łazienka. O czym trzeba pamiętać podczas urządzania łazienki osoby starszej? Czy taboret pod prysznic to dobre uzupełnienie strefy kąpielowej?

Taboret pod prysznic oraz inne rzeczy, które pozwalają dostosować łazienkę do potrzeb osób starszych

Urządzenie łazienki o konkretnych parametrach, zgodnie z wymogami technicznymi, współcześnie nie stanowi żadnego problemu. Sklepy budowlane oferujące wyposażenie do łazienek, dysponują najróżniejszymi modelami pryszniców, mebli i sanitariatów, które stworzone zostały z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Kłopot rozpoczyna się wtedy, gdy łazienka zaaranżowana została w czasach, kiedy to jej użytkownicy byli całkowicie sprawni, a w wyniku przyczyn niezależnych od nich, w krótkim czasie, wymagają obecnie pomieszczenia o specjalnych rozwiązaniach.

W jaki sposób można dopasować istniejącą już łazienkę do potrzeb osób starszych?

Przygotowanie łazienki tak, aby spełniała potrzeby osoby starszej, wymaga podjęcia następujących kroków:

  • Zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni — w tym celu trzeba usunąć niepotrzebne przedmioty oraz w taki sposób ustawić meble w łazience, aby osoba mogła swobodnie wykonywać czynności dnia codziennego.
  • Usunięcie progu z łazienki — pozwala to zapewnić swobodny dostęp do pomieszczenia.
    Zamontowanie uchwytów i poręczy — warto zastanowić się, w jakich miejscach senior może potrzebować wsparcia podczas podnoszenia się i poruszania
  • Zadbanie o bezpieczeństwo — taboret pod prysznic, mata antypoślizgowa na dnie wanny lub prysznica to doskonały sposób na zwiększenie bezpieczeństwa osoby starszej w codziennej higienie.

Przemeblowanie łazienki — warto zamontować meble na takiej wysokości, aby były łatwo dostępne dla każdego użytkownika łazienki

Czasem wystarczające mogą okazać się drobne zmiany, które można przeprowadzić w jeden weekend, aby ze standardowej łazienki stworzyć taką, która spełnia wymagania osoby starszej. Niestety bywa i tak, iż adaptacja łazienki może wiązać się ze sporymi zmianami i związanymi z nimi sporymi kosztami. W takich przypadkach zaleca się skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Metoda BLW — na czym polega i czy warto ją zastosować

Previous article

Wygodne karmienie niemowlaka – co warto wiedzieć?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki