CiekawostkiPorady

Czy wiesz, z czego zrobione są Twoje ubrania?

0
Czy wiesz, z czego zrobione są Twoje ubrania?

Wiedza o materiałach stosowanych do produkcji ubrań pozwala na świadome robienie zakupów. Tkaniny oraz dzianiny powinny być przede wszystkim dopasowane do pór roku, żeby latem zapewnić przewiewność, a zimą grzać. Hurtownia dzianin to miejsce, które powinniśmy odwiedzić w celu zakupu odpowiednich materiałów.

Kilka słów o tkaninach i dzianinach

Hurtownia dzianin umożliwia nabycie dobrej jakości materiałów, które pasują nie tylko do naszych upodobań, ale przede wszystkim pozwalają dbać o ciało. Do produkcji ubrań używa się różnych tworzyw – jedne z nich są ekologiczne i prawdziwe, a inne powstają na skutek syntetycznych procesów. Producenci stosują także metale, czyli klamry, ćwieki i cekiny. Wykorzystuje się drewno oraz bardzo dużo plastiku. Jednak najważniejszym składnikiem ubrań są włókna.

Przez określenie włókno rozumiemy surowiec służący do wyprodukowania przędzy. W naszym kraju włókna dzielimy przede wszystkim na naturalne, sztuczne i syntetyczne.

Do włókien naturalnych zaliczamy wełnę, len, bawełnę i jedwab. Wymienione rodzaje powstają naturalnie, czyli pochodzą zarówno od roślin, jak i zwierząt. Włókna sztuczne to wiskoza, tencel i model. Ten rodzaj powstaje, dzięki obróbce włókien naturalnych. Bardzo dobrze się je nosi, są wytrzymałe i doskonale pasują zarówno latem, jak i zima.

Z kolei do włókien syntetycznych zaliczamy poliester, poliamid i akryl. Te materiały nie mają w sobie nic naturalnego, cały proces produkcji odbywa się poprzez chemiczną syntezę. To najgorszy z dostępnych rodzajów. Wybierając gruby sweter wykonany z akrylu, będziemy odczuwać dyskomfort i zimno. Z kolei letnia delikatna sukienka uszyta z poliestru przyczyni się do intensywnego pocenia. Syntetyki to nie najlepszy wybór.

Hurtownia dzianin ma w swojej ofercie również włókna mineralne. Na jakiś czas odeszły one w zapomnienia, ale aktualnie znów się z nich korzysta. Przędza postaje z dodatkiem aluminium czy innych metali, które stanowią niezbędny składnik w produkcji tego rodzaju włókien.

Wybór odpowiednich ubrań nie należy wcale do łatwych, gdyż mając poprawne przekonanie, że włókna roślinne i zwierzęce są cenniejsze od syntetycznych, możemy również dokonać złego wyboru. Chodzi na przykład o odzież używaną na siłowni. W tym wypadku poliester sprawdza się bardzo dobrze, gdyż pochłania pot, jednak musi zawierać dodatek naturalnych składników.

Co daje picie wody z kubka miedzianego?

Previous article

Błędy medyczne — co warto wiedzieć nim pójdziesz do sądu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki