Porady

Jak usprawnić mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami?

0
uchwyt-dla-niepoełnosprawnych

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością to konieczne wyposażenie każdego domu, w którym mieszkają domownicy o ograniczonej motoryce. Coraz częściej mieszkania są przystosowywane także pod kątem potrzeb starszych osób. Uchwyt dla niepełnosprawnych jest najlepszym przykładem takiego wyposażenia. Jakie inne sprzęty mogą wpłynąć na zwiększenie swobody osobom niepełnosprawnym?

Dlaczego warto przystosować mieszkanie dla potrzeb osób o ograniczonej motoryce?

Planowanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnością w mieszkaniu lub w domu, jak również przystosowanie go do potrzeb osoby na wózku inwalidzkim najlepiej zacząć już na poziomie projektu. Właściwe wymiary pomieszczeń, szerokość drzwi, uchwyt dla niepełnosprawnych, podjazdy i wiele innych aspektów na wstępie wpływają na to, czy nieruchomość będzie odpowiednia dla osoby niepełnosprawnej. Szczegóły, z których istoty niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, mogą w znacznym stopniu ułatwić funkcjonowanie – na przykład odpowiednia wysokość włączników światła, jak i umieszczenie ich przy wejściu do sypialni i przy łóżku, pozwala osobie z ograniczeniami ruchowymi wyłączyć światło bez wstawania z łóżka.

Uchwyt dla niepełnosprawnych, podnośnik wannowy, wysuwana deska kuchenna – sposoby na ułatwienie życia osoby niepełnosprawnej

Problemy z obsługą łazienki oraz urządzeń sanitarnych mają nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również wiele starszych ludzi. Podniesienie ze wgłębienia wanny dorosłej osoby przez opiekuna wiąże się z dużym nakładem siły oraz zastosowania odpowiedniej techniki. Kąpiel ułatwi Uchwyt dla niepełnosprawnych lub też podnośnik wannowy – jest to regulowana pilotem konstrukcja z obniżanym stopniowo siedziskiem. Takie udogodnienie dla osób z ograniczeniami ruchowymi może być dostosowane do każdego kształtu i rozmiaru wanny, a jego wytrzymałość wynosi aż 140 kg.

W kuchni może przydać się wysuwana deska kuchenna. Biorąc pod uwagę, iż tradycyjne szafki w kuchni mogą być trudnodostępne dla osoby poruszającej się na wózku, jak i nie pozwalają one na swobodne wykonywanie prostych czynności kuchennych (krojenie, wyrabianie ciasta, tarkowanie i wiele innych), świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w wysuwany blat. Istotne, by był on stabilny oraz nie wypadał przy silniejszym pociągnięciu.

Innym ciekawym elementem ułatwiającym normalne funkcjonowanie osobą z ograniczeniami ruchowymi jest uchylne lustro. To drobiazg, który pozwala na odrobinę komfortu przy czynnościach higienicznych oraz zwykłym spojrzeniu na własne odbicie.

5 sposobów na wykorzystanie szwedzkich ziół

Previous article

Co dobrego możesz zrobić dla swojego maluszka? Naturalne zamienniki akcesoriów dla dzieci.

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady