Choroby

Tabletki na rzucenie palenia – jak działają?

0

Rzucanie palenia dla każdego nałogowca jest dużym wyzwaniem. Nagłe odstawienie papierosów może zakończyć się zmaganiami z rozmaitymi objawami, dlatego warto wspomagać się powszechnie dostępnymi produktami. Mogą to być chociażby tabletki na rzucenie palenia. Jak działają?

Tabletki na rzucenie palenia – dlaczego warto stosować

Tabletki na rzucenie palenia, ale i gumy czy plastry nikotynowe, mają za zadanie dostarczać niewielkich dawek nikotyny. Osoby, które próbują zerwać z nałogiem, robiąc to bardzo gwałtownie, nie muszą, ale często zmagają się ze skutkami ubocznymi. Mogą pojawiać się bóle głowy, wzmaga się znacząco apetyt, zauważa się zwiększoną drażliwość i nerwowość. Wspomaganie preparatami na rzucenie palenia, pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia takich dolegliwości. Ponadto połączenie dyscypliny i samozaparcia w rzucaniu palenia, stosowanie produktów z niewielką zwartością nikotyny, podnosi szanse na osiągnięcie trwałych efektów.

Co można znaleźć w tabletkach na rzucanie palenia

Do wyboru są różnorodne tabletki na rzucenie palenia. Można w nich znaleźć substancję czynną – cytyzynę. Jest to związek organiczny pochodzenia roślinnego, który działa podobnie do nikotyny, dlatego od lat wykorzystuje się go w leczeniu tego uzależnienia.

Cytyzyna prowadzi do pobudzania autonomicznego układu nerwowego. Blokuje wiązania nikotyny z odpowiednimi receptorami z mózgu, przez co z czasem osoby uzależnione odczuwają coraz mniejszą przyjemność z palenia. Stosowanie leków z zawartością cytyzyny, pozwala również złagodzić objawy odczuwane podczas rzucania palenia. Powoduje bowiem zwiększanie ciśnienia tętniczego krwi, stymulowanie ośrodka oddechowego i naczynioruchowego, a także pobudzanie wydzielania adrenaliny i dopaminy.

Kuracja

Podczas kuracji, w której uwzględnia się tabletki na rzucanie palenia zawierające cytyzynę, nie można stosować nikotyny. Zwykle przyjmuje się 1 tabletkę co 2 godziny, przez pierwsze 1-3 dni. Następnie 1 tabletkę co 2,5 godziny, przez 4-12 dni. Na 13-16 dzień kuracji, przewidziana jest 1 tabletka zażywana co 3 godziny. Kolejne 4 dni kuracji to ponownie 1 tabletka, ale przyjmowana już co 4 godziny. Ostatnie 5 dni kuracji, należy zażywać 1 tabletkę co 6 godzin. Papierosy należy odstawić maksymalnie do 5 dni od momentu rozpoczęcia kuracji.

Innym rozwiązaniem są tabletki na rzucenie palenia, w których to nikotyna jest substancją czynną. Kuracja z ich zastosowaniem trwa zwykle 8-10 tygodni, podczas których dochodzi do stopniowego zmniejszania ilości nikotyny dostarczanej organizmowi.

Taniec – doskonała forma aktywności fizycznej

Previous article

Jak dbać o stawy?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Choroby