Metoda BLW — na czym polega i czy warto ją zastosować
Metoda BLW to sposób jedzenia wszystkimi zmysłami. Skrót pochodzi od angielskiego zwrotu „Baby-led Weaning” i dosłownie oznacza odstawienie od karmienia piersią. Metoda ta jest stosowana w karmieniu dziecka i zakłada, że to właśnie ono decyduje co, jak i kiedy zje. Tak więc krzesełko do karmienia w pewnych przypadkach może okazać się koniecznością — wszystko zależy od preferencji maluszka i oczekiwań rodziców.
Metoda BLW — ogólna charakterystyka
Metoda BLW to przede wszystkim stopniowe wprowadzanie do diety dziecka różnorodnych pokarmów, przy zachowaniu podstawowej formy karmienia mlekiem. Celem tej metody jest pokazanie dziecku różnorodności rodzajów i firm jedzenia, jak i również przygotowanie go do tego, aby zaczęło samodzielnie spożywać posiłki. Podstawowym założeniem tego sposobu jest pozostawienie wyboru maluszkowi — to ono podejmuje decyzję odnośnie czasu, sposobu i rodzaju jedzenia. Takie podejście pozwala bawić się jedzeniem oraz poznawać różne smaki.
W metodzie BLW maluszek stopniowo uczy się jeść różne produkty o stałej konsystencji: owoce, warzywa (surowe i gotowane), makaron, ryż i kasze. Jedzenia podane jest w naturalnej formie — nie w postaci papki, jak w słoiczkach z daniami dla najmłodszych. W związku z powyższym dziecko jest w stanie zapoznać się z kształtem warzyw i owoców oraz z pokarmami o różnej konsystencji.
Krzesełko do karmienia to tylko jeden z wariantów — jakie są główne zasady BLW?
Metoda BLW jest praktyką połączoną z pewnego rodzaju światopoglądem. Według tego światopoglądu istotne jest zarówno samo jedzenie, jak i również cała „oprawa” dania oraz sposób, w nami się on odbywa. Po pierwsze, krzesełko do karmienia może być najlepszym sposobem, by nauczyć maluszka wspólnych posiłków z innymi domownikami przy stole. Wszyscy zasiadają na przykład do kolacji, a dziecko obserwuje członków rodziny i próbuje ich naśladować. Szczególnie ważna jest rodzinna atmosfera w czasie jedzenia oraz uczenie maluszka, że posiłek to też forma wyrażenia więzi rodzinnych oraz to, że jest on pewnym sposobem na dostarczenie sobie odrobiny przyjemności.
Kolejną zasadą sposobu BLW głosi, iż jedzenie ma uczyć maluszka poprzez zabawę zarówno właściwego zachowania przy stole, jak i różnych smaków, a nawet ich łączenia. Dziecko ma możliwość dowolnego komponowania swojego posiłku i jedzenia tego, co chce zjeść. Z tego względu produkty podawane dziecku powinny być łatwe do utrzymania w małej rączce maluszka. Owoce i warzywa trzeba pokroić tak, aby dziecko mogło je bezproblemowo chwytać i wkładać do buzi.
Kolejnym aspektem metody BLW jest zasada „brak stresu przy jedzeniu”. Dziecko może spożywać posiłek tak długo, jak tylko chce. Jeśli nie ma zamiaru spożywać posiłki, również nie jest to problemem, gdyż jego głównym pokarmem pozostaje mleko.
Metoda BLW jest przekazywaniem dziecku, iż jedzenie to sama przyjemność, która stwarza okazję do eksplorowania różnych smaków i eksperymentowania jedzeniem. Tutaj rodzic ma za zadanie wyłącznie obserwować, co dziecku smakuje, a co nie oraz drobna interwencja wtedy, gdy sytuacja naprawdę wymyka się spod kontroli.
Metoda BLW rekomenduje, aby nie dodawać do potraw podawanych maluszkowi żadnych przypraw, tak aby mogło ono poznać pierwotny smak konkretnego produktu. Do picia najlepiej jest dać dziecku niegazowaną wodę w kubeczku.
BLW kładzie również nacisk na zasady bezpieczeństwa. Małe dziecko, które nieprzyzwyczajone jest do stałych pokarmów, łatwo może się nimi zakrztusić, a nawet zadławić. W związku z powyższym. Należy zadbać o to, aby maluszek siedział prosto, a najlepiej był delikatnie pochylony do przodu. W takiej pozycji ryzyko zachłyśnięcia lub zadławienia jest o wiele mniejsze, a krzesełko do karmienia wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Nie należy pozostawić dziecka sam na sam z jedzeniem, a każdy posiłek powinien odbywać się pod nadzorem dorosłych.
Jak można zauważyć, jest wiele czynników przemawiających za tym, żeby spróbować tego sposobu żywienia dziecka