poduszka do karmienia

Karmienie noworodka – to warto wiedzieć

Pierwszy miesiąc karmienia piersią wymaga od młodej mamy szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji. W przypadku, gdy czuje się ona przytłoczona, nie powinna mieć powodów do obaw, gdyż to normalny stan emocjonalny. Choć częste karmienie noworodka przez całą dobę jest normalne i pomaga w rozwijaniu laktacji, może być męczące. Tutaj wskazana jest cierpliwość, dbałość o siebie i uświadomienie sobie, że po pierwszym miesiącu laktacja się ustabilizuje i wszystko stanie się łatwiejsze.

Karmienie piersią — jak często powinno się odbywać?

Niewielki żołądek noworodka rozwija się bardzo szybko. Ma to na celu przystosowanie się do coraz intensywniejszej laktacji. Po tygodniu jest on wielkości moreli, a po dwóch — dużego jajka kurzego. Umożliwiając dziecku pobieranie pokarmu według jego potrzeb, młoda matka pomaga mu odzyskać masę urodzeniową oraz dalszy rozwój.

W ciągu dnia maluszek wymaga karmienia co dwie lub trzy godziny. W nocy może wydłużyć się to do trzech, czterech, a nawet pięciu godzin. Należy jednak pamiętać, że każdy dzień jest inny i każde dziecko również. Niektóre niemowlęta jedzą szybko i są syte już po kwadransie, innym zaś może to zająć nawet godzinę. Nie można porównywać swojego rytmu karmienia do innych – najprawdopodobniej będzie ono zupełnie inne.

Poduszka do karmienia i inne sposoby ułatwiające karmienie piersią?

Wczesny etap karmienia jest krótki i bardzo ważny — choć czasem może wydawać się bardzo trudny. Pod koniec pierwszego miesiąca laktacja młodej matki stabilizuje się, a dziecko będzie silniejsze, co umożliwi efektywniejsze podawanie pokarmu. Do tego czasu zapewne zostaną rozwiązane wszystkie problemu z przystawieniem maluszka do piersi, a ciało będzie wydajniej produkować mleko, przez co ustąpią bóle i niekontrolowany wypływ pokarmu. Podczas karmienia mama może ułatwić sobie tę czynność poprzez zaopatrzenie się w poduszkę do karmienia. Zapewnia ona wysoki komfort zarówno maluszkowi jak i jako mamie. Co więcej, poduszka do karmienia pomaga w odstawieniu maluszka, który usnął podczas jedzenia.

Im dłużej kobieta kontynuuje karmienie, tym dłużej może cieszyć się wynikającymi z tego korzyściami — zaczynając od zaoszczędzonych pieniędzy, przez lepszą jakość snu, a kończąc na zwiększeniu odporności maluszka i skuteczniejszą ochronę organizmu mamy przed nowotworami.

Jaki jest powód nieustannego domagania się przez dziecko karmienia?

Pierwszy miesiąc karmienia piersią jest przeważnie najtrudniejszy. Nawet gdy maluszek wydaje się być bez przerwy głodny i często potrzebuje pokarmu – nawet co 45 minut, nie można zakładać, że produkowane jest zbyt mało mleka.

W pierwszym miesiącu noworodki muszą często ssać pierś. Ma to na celu zainicjowanie i rozwój laktacji. Skutkuje to również wydajniejszą produkcją mleka w przyszłości. Trzeba pamiętać, iż każdy noworodek pragnie niemal ciągłego kontaktu z mamą. Głośne dźwięki zewnętrznego świata i jasne światła mogą być przytłaczające, a dotyk mamy uspokajający.

Wypływ — co warto o nim wiedzieć?

Na początku każdej sesji karmienia głodny maluszek zaczyna szybko ssać pierś. Tego efektem jest wypływ, który pompuje mleko przez kanaliki mleczne. Stymulacja brodawki sutkowej wysyła do mózgu informację wywołującą uwalnianie oksytocyny, która rozprzestrzenia się w organizmie. Tym samym powoduje skurcz małych mięśni otaczających gruczoły mlekowe w piersiach. Poszerza to również kanaliki transportujące mleko, co pozwala na jego przepływ. Jest to więc naturalna reakcja organizmu młodej mamy.