Czy żółty ser powinien znaleźć się w Twojej diecie?

Mówi się, że najlepsza dieta jest urozmaicona i zawiera produkty ze wszystkich grup. Mimo wszystko menu powinno opierać się na warzywach oraz owocach, a pozostałe dodatki muszą być jak najmniej przetworzone oraz zawierać jak najmniejsze ilości konserwantów i sztucznych dodatków.

Co wiemy o żółtym serze?

Wśród wielu przysmaków dostępnych na polskich stołach żółty ser cieszy się sporą popularnością. Sięga się po niego jako dodatek do kanapek, sałatek, a czasem zjada się go samodzielnie. Większość z nas traktuje go jako źródło białka, które umożliwia budowanie masy mięśniowej u osób pragnących zachować piękną figurę. Dodatkowo jest on odpowiedzialny za chronienie kości oraz zębów, a to ze względu na wapno w nim występujące. Warto jednak mieć na uwadze, że zawiera on naprawdę dużo kalorii. Właśnie dlatego nie należy spożywać jego nieograniczonych ilości, ale dowiedzieć się jaka porcja nie zaszkodzi oraz nie wpłynie negatywnie na sylwetkę.

W tym miejscu warto wspomnieć, że ser żółty zawiera zdecydowanie więcej wapnia niż chociażby ser biały oraz wszystkie inne rodzaje sera dostępne na rynku. Chociażby tylko z tego względu nie może go zabraknąć w Twojej kuchni. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek zostanie zaspokojone w przypadku spożycia 6 plasterków sera. Może się to wydawać jednocześnie wiele i mało zarazem. Spożycie takiej ilości sera nie powinno sprawić trudności nikomu, jednakże jest to jednoznaczne z pochłonięciem 600 kalorii, czyli zdecydowanie więcej niż mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka. Jest to związane z tym, że zawierają one duże ilości tłuszczu.

Ile należy jeść sera aby było dobrze?

Ser żółty powinien zagościć na stałe w Twoim menu. Idealne proporcja wynosi 2 do maksymalnie 3 plasterków każdego dnia. W taki sposób organizm dostarcza 12 g białka, które wpłynie pozytywnie na kości oraz mięśnie. Powinni sięgać po niego wszyscy, jednakże jest on dedykowany szczególnie osobom starszym, a także intensywnie trenującym, gdyż aktywność fizyczna pozwala im na zaprzestanie liczenia kalorii.

Warto mieć także na uwadze, że białko w serze oczywiście pochodzi od krowy, a więc jego przyswajanie odbywa się zdecydowanie lepiej i szybciej niż w przypadku białka roślinnego.  Dieta wegańska wyklucza jego spożywanie.

Ze względu na obecność tłuszczy nasyconych nie należy spożywać dawki większej niż 4 plastry, gdyż obróci się to na niekorzyść człowieka. Wśród skutków ubocznych wymienia się otyłość, cukrzycę, a w niektórych przypadkach pojawiają się nawet choroby serca.