CiekawostkiDzieciUroda

Czy pasta do zębów z węglem jest zdrowa?

0
pasta do zębów z węglem

Pasty z węglem aktywnym, który pozyskuje się z drzewa eukaliptusowego lub bambusowego, stały się ostatnio bardzo popularne. Doskonale wybielają zęby dzięki bezcennym właściwościom absorpcyjnym.

Pasta do zębów z węglem – czy warto?

Pasta zawierająca czarny węgiel świetne usuwa osad z kawy lub herbaty oraz pozostawia w ustach świeży zapach. Tego typu pasta ma znacznie niższy współczynnik RDA (stopień ścierania), dlatego jest bezpieczniejsza dla szkliwa. Jest to niezwykle ważne, bo niektóre środki wybielające stanowi zagrożenie dla delikatnego szkliwa. Wymieniani kosztem uszkodzenia zębów jest zdecydowanie niewskazane. Pasta do zębów z węglem tak naprawdę nie wybiela zębów, ale przywraca im naturalny kolor. Szkliwo chronione jest również przed demineralizacją dzięki węglowi aktywnemu, który reguluje poziom pH śliny.

Pasta do zębów z węglem ma także działanie antybakteryjne. Dzięki temu zęby są chronione przed rozwojem próchnicy. Co więcej, pochłania lotne związki zapachowe, które rozwijają się przez bakterie beztlenowe. To sprawia, że na dłużej można zachować świeży oddech.

Jakie substancje dodatkowe znajdują się w takich pastach?

Pasta do zębów z węglem zawiera też inne składniki, które dodatkowo wspierają zdrowie jamy ustnej. Warto wymienić np. ksylitol, który chroni przed próchnicą lub olej kokosowy toczony na zimno. Ten drugi składnik regeneruje dziąsła i chroni je przed atakiem bakterii.

Czego brakuje w czarnej paście?

Przede wszystkim nie ma w niej fluoru, albo jest go znacznie za mało. Niewielkie stężenie fluoru i tak nic nie daje, ponieważ węgiel aktywny ma doskonałe właściwości absorpcyjne. Dlatego też zaleca się stosowanie tej pasty naprzemiennie z inną, która zawiera dużo fluoru. Demineralizacja zębów i ochrona przed próchnicą to ważne kwestie, o których również należy pamiętać. Następnie należy wziąć pod uwagę fakt, że każda pasta do zębów wybielająca ściera w pewnym stopniu szkliwo. Nie ma pewności, że zęby nie ucierpią na długotrwałym stosowaniu tego typu środków czyszczących.

Zawsze lepiej zapytać swojego dentysty, aby udzielił cennych wskazówek i pomógł dobrać odpowiednie środki pielęgnacyjne do zębów. Wybór odpowiedniej pasty i innych preparatów higienicznych to klucz do bezpiecznej i efektywnej pielęgnacji.

Jak zaplanować zdrowe i bezpieczne wakacje „w drodze”

Previous article

Działanie olejku konopnego – fakty i mity

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Ciekawostki