Nie pocieszaj się słodkościami – to przynosi odwrotne efekty

Brak nastroju, przemęczenie i ciężki dzień – te oraz wiele innych przyczyn sprawia, że sięgamy po słodkości. Nie przynoszą one jednak pożądanych efektów, a wręcz sprawiają, że po ich spożyciu czujemy się jeszcze gorzej. Nie wierzysz? Przekonaj się.

Terapia przy pomocy słodyczy nie przynosi żadnych rezultatów

Naukowcy dowiedli, że poza negatywnym wpływem słodkości na naszą figurę, pogarszają one nastrój, a nie poprawiają go, jak uważa wiele osób. Zostało potwierdzone, że dieta w której spożywane produkty mają wysoki indeks glikemiczny, sprzyja występowaniu depresji. Sięganie po tabliczkę czekolady w trakcie złego nastroju nie poprawi humoru i nie sprawi, że będziesz się czuła lepiej, a wręcz przyczyni się do większych problemów, które negatywie odbiją się na zdrowiu oraz samopoczuciu.

Przyjmuje się także, że cukier zawarty w słodyczach zaburza funkcjonowanie receptorów dopaminy w mózgu. Dla tych, którzy nie wiedzą, dopamina jest hormonem dobrego samopoczucia, dlatego osoby, które spożywają za dużo cukru mają po prostu zły humor. W przypadku, kiedy organizm produkuje odpowiednią ilość hormonu, ale receptory nie pracują we właściwy sposób, człowiek zmaga się z gorszym nastrojem oraz kiepskim samopoczuciem.

Słodycze, a przede wszystkim zawarty w nich cukier uzależnia. Każdego tygodnia, miesiąca i roku przybywa osób uzależnionych od cukru, co jest bardzo szkodliwe oraz wpływa na występowanie różnorodnych chorób. Uzależnieni zmagają się często z cukrzycą oraz otyłością. Wielokrotnie zamiast jednego ciastka spożywamy całą paczkę i mamy ochotę na więcej. Znasz to z autopsji? Niestety szansa, że jesteś uzależniony jest duża.

Kiedy starasz się jeść zdrowo, ćwiczyć, a mimo wszystko regularnie poddajesz się pokusie zjedzenia czegoś słodkiego, zaczynasz negatywnie patrzeć na swoją osobę, a nawet odczuwasz swego rodzaju niesmak i złość. Ataki łakomstwa są charakterystyczne dla osób, które przez kilka dni bądź tygodni trzymają się ścisłej, rygorystycznej diety, a w wybrane dni robią sobie „wolne”. Nie odczuwają przyjemności z jedzenia słodyczy, wywołują one gorsze samopoczucie, a osoby te mimo wszystko nie są w stanie przestać jeść.

W związku z negatywnym działaniem słodyczy należy się ich wystrzegać. Kiedy nachodzi na nie ochota należy ją po prostu przeczekać (tak, nie jest to łatwe, szczególnie na początku). Dobrym rozwiązaniem jest wypicie szklanki wody, zjedzenie słodkiego owocu, albo zajęcie się czymś bardzo absorbującym. W taki sposób ochota minie bardzo szybko, a efekty ciężkiej pracy uzyskanej w trakcie ćwiczeń oraz stosowania odpowiedniej diety nie pójdą na marne. Jednakże zjedzenie od czasu do czasu kawałka gorzkiej czekolady czy domowego ciasta nie zaszkodzi.