Pijesz za mało wody, będziesz się źle czuć

Każdego dnia należy spożywać około 2 litrów wody, bez względu na porę roku czy wykonywany zawód, gdyż wbrew pozorom odwodnić można się nawet w trakcie zimy, a nie tylko latem. Jest to związane z niewielką wilgotnością w mieszkaniu spowodowaną ogrzewaniem pomieszczeń.

Jakie są skutki picia zbyt małej ilości wody?

Każdy człowiek musi pić wodę i to całkiem sporo. Nie chodzi jedynie o to, żeby mieć przy sobie butelkę z wodą w trakcie wykonywania ćwiczeń czy upałów, kiedy żar leje się z nieba. Najważniejsze to dostarczać płyny przez cały dzień, w równych odstępach czasu. Kiedy organizm zaczyna odwadniać się, spada jego wydolność, brakuje energii oraz efektywności. To jednak nie wszystkie negatywne zmiany, które można zauważyć w swoim organizmie na skutek unikania wody. Niewystarczająca ilość wody w organizmie sprawia, że wszystkie procesy odbywają się zdecydowanie wolniej, nawet odbudowa komórek mięśniowych, która ma miejsce po treningu. Jeśli więc ćwiczysz i nie chcesz zmagać się z zakwasami, koniecznie pij wodę przez cały dzień.

Mocz, a raczej jego kolor jest w stanie pokazać czy spożywa się wystarczającą ilość wody każdego dnia. W przypadku, kiedy nawodnienie jest dobre, mocz ma odcień bladożółty. Jest to związane z tym, że w organizmie znajduje się związek znany pod nazwą urobilina, który jest rozcieńczany pod wpływem wody. W przypadku, kiedy kolor moczu przypomina bursztyn, albo jest jeszcze ciemniejszy wskazuje to na odwodnienie organizmu.

Odcień cery także jest w stanie poinformować o tym czy w organizmie nie brakuje wody. Kiedy brakuje płynów w diecie, człowiek zmaga się z suchą, czerwoną oraz napiętą skórą po której widać pierwsze oznaki starzenia.

Jeśli masz ochotę na słodką bądź słoną przekąskę, a doskonale zdajesz sobie sprawę, że to nie pora na posiłek, napij się wody. Podwzgórze, które występuje w mózgu odpowiada zarówno za głód, jak i za pragnienie. Przeważnie głód przyćmiewa pragnienie, w związku z tym sięgamy głównie po jedzenie, którego tak naprawdę możemy wcale nie potrzebować. Szklanka wody i wszystko będzie w porządku.

Odwodnienie, nawet te niewielkie objawia się bólem głowy. Zbyt małe ilości wody sprawiają, iż mózg zaczyna się kurczyć, czyli człowieka boli głowa. Oprócz tego, brak wystarczającej ilości wody w organizmie sprawia, że zmagamy się z gorszym nastrojem, problemami z koncentracją oraz pamięcią. Odwodniony kierowca nie jest w stanie skupić się na trasie, czyli istnieje zdecydowanie większa szansa na spowodowanie przez niego wypadku.

Te i jeszcze wiele innych przyczyn powinno skłonić każdego z nas po sięgnięcie po szklankę wody. Dla zdrowia!

379 views