O czym należy pamiętać podczas upałów? Jak dbać o swój organizm?

Upalne letnie dni kojarzą się wielu osobom z długo wyczekiwanym wypoczynkiem. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Wysokie temperatury to ryzyko udarów cieplnych, poparzeń słonecznych i odwodnienia organizmu.

Przygotuj się do letniego sezonu znacznie wcześniej!

Do lata trzeba się przygotować, to jest pewne. Jeśli chcesz mieć piękną i zdrową opalenizn, to chociaż dwa miesiące wcześniej zadbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu. Pij więcej płynów (przede wszystkim wody mineralnej i świeżych soków owocowych), ale też nawodnij skórę za pomocą kosmetyków. Skóra musi być dobrze nawilżona, aby większy kontakt ze słońcem nie wpłynął na jej przesuszenie. Co więcej, dzięki stosowaniu balsamów czy oliwek wnikających głęboko w skórę, można liczyć na trwalszą opaleniznę. Aby mieć jeszcze większą pewność, że będzie ona trwała, ale i zdrowa, nie zapomnij o produktach zawierających beta karoten. W twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć czerwonych, żółtych i zielonych warzyw i owoców, m.in. papryki, marchewki, dyni czy pietruszki. Dzięki beta karotenowi, świetnemu przeciwutleniaczowi, skóra jest chroniona przed przebarwieniami oraz foto starzeniem.

Kiedy już przyjdzie wyczekiwany czas wyjazdu, do swojej torby plażowej zapakuj kosmetyki z filtrem UVA Ii UVB, preparaty po opalaniu, spray na insekty, okulary i okrycie głowy. Dzięki tym przedmiotom słodkie plażowanie bezie dobrze zorganizowane a przede wszystkim bezpieczne.

Elektrolity dla dzieci i dla dorosłych. W czasie upałów pamiętaj o ich uzupełnianiu!

Kiedy spędzisz za dużo czasu na słońcu lub podejmiesz duży wysiłek fizyczny, np. kilkukilometrowy bieg, musisz koniecznie uzupełnić poziom elektrolitów. Są to jony soli (potas, sód wapń i magnez) dostarczane wraz z wodą i jedzeniem. Pełnią bardzo ważne zadania, m.in. sterują gospodarką wodną w organizmie, umożliwiają przewodnictwo nerwowe i wspomagają pracę serce i mięśni. Oprócz tego odżywiają i dotleniają komórki. Nawet jeśli nie dojdzie do odwodnienia organizmu, zawsze lepiej je uzupełnić po cięższym wysiłku, kilkudniowych upałach czy stresie.

Jeśli wakacje spędzasz razem z rodziną, zadbaj też o to, aby mieć zabrać ze sobą elektrolity dla dzieci. Twoja pociecha w czasie wakacji może intensywniej się pocić. Jazda na rowerku, bieganie i inna aktywność na świeżym powietrzu, szczególnie w czasie upału, to krok od odwodnienia. Tak samo, a może nawet bardziej, niebezpieczna może być biegunka, wymioty, zatrucie pokarmowe i inne infekcje górnych dog oddechowych. Wtedy też istnieje ryzyko utraty znacznej ilości jonów soli. Elektrolity dla dzieci okazują się wtedy bardzo pomocne, bo szybko uzupełnisz ich poziom u swojej pociechy. Objawy niedoboru tych pierwiastków to m.in. osłabienie, senność, apatia, drżenie mięśni, obrzęki, a nawet omdlenia.

W czasie wakacji łatwo czasami popełniać błędy. Przygotuj wcześniej listę potrzebnych rzeczy, które powinny znaleźć się w twojej torbie plażowej. Lepiej zabrać ze sobą więcej, niż później martwic się, że czegoś ci zabrakło.

387 views