Ziołowe sposoby na jesienny ból gardła
Praktycznie każdego z nas, co roku dopada chociaż drobne przeziębienie. Borykamy się wtedy z ogólnym osłabieniem, katarem, kaszlem, czy drapaniem w gardle. Z lekką infekcją często radzimy sobie bez pomocy lekarza. Które ziołowe remedium na ból gardła będzie najlepszym wyborem na ból gardła?
Przeciwbólowe właściwości kwiatu czarnego bzu
Kwiaty czarnego bzu kojarzymy głównie z pięknego wyglądu na wiosnę i niesamowicie intensywnego zapachu. Zebrane w odpowiednim momencie mogą również posłużyć jako naturalny środek leczniczy. By można było korzystać z nich przez cały rok należy jest ususzyć i w razie potrzeby zrobić napar, lub przygotować syrop, który można pić samodzielnie lub podlać do innego napoju. Kwiaty czarnego bzu pomagają uśmierzyć ból głowy, ale tu obserwowane jest dopiero ich długofalowe działanie. Wypicie porcji przy nagłej migrenie niestety nic nie da. Doraźne działanie będzie za to widoczne przy przeziębieniu. Czarny bez ma bowiem silne właściwości przeciwzapalne, które szczególnie dobrze wpływają na stany chorobowe gardła i jamy ustnej.
Osłonowe działanie prawoślazu lekarskiego
W infekcji górnych dróg oddechowych leczonych domowymi sposobami praktycznie zawsze zaleca się stosowanie prawoślazu lekarskiego. Substancje ślazowe zawarte w korzeniu tej rośliny, a następnie wyekstraktowane do syropu lub suszu, będą działały osłaniająco na błonę śluzową gardła, krtani i strun głosowych. To właśnie za działanie osłonowe, łagodzące i zmniejszające podrażnienia prawoślaz lekarski jest tak ceniony w przypadku suchego kaszlu, czy anginy.
Podbiał pomoże w kaszlu
Podbiał pospolity to roślina, która kojarzymy przede wszystkim ze składów syropów wykrztuśnych. Wynikają one z duże zawartości flawonoidów, olejków eterycznych, ślazów i choliny. Flawanoidy mają działanie rozkurczające, dzięki czemu zbierająca się z powodu infekcji wydzielina może być łatwiej ewakuowana na zewnątrz. Podbiał w swoich liściach zawiera substancje ślazowe działające osłonowo i nawilżająco, dzięki czemu odkasływanie znacznie mniej podrażnia błonę śluzową gardła i zmniejsza towarzyszący temu ból.
Tymianek pomoże zwalczyć bakterie
Tymianek w naszej kuchni spełnia głównie rolę przyprawy idealnie pasującej do potraw mięsnych. Aromat tymianku może też być przydatny w infekcjach dróg oddechowych i w takim celu warto zalać porcję ziół gorącą wodą i postawić przy łóżku na noc. Gorąca para i antyseptyczne działanie tymianku ułatwią oddychanie i zmniejszą drapanie w gardle i nosie. Tymianek działa też silnie bakteriobójczo dzięki czemu sprawdza się w walce z infekcjami bakteryjnymi, nie tylko tymi dotyczącymi gardła, ale też m.in. przewodu pokarmowego.