Zdrowa dieta zawiera orzechy

Na temat orzechów mówi się wiele. Osoby, które dbają o figurę raczej się ich wystrzegają, a to ze względu na całkiem sporą kaloryczność, jednakże niewielkie ilości zjadane każdego dnia mogą przynieść zdecydowane korzyści dla zdrowia oraz ogólnego samopoczucia.

Dlaczego warto jeść orzechy?

Orzechy są zdecydowanie lepszą przekąską niż słone paluszki, bułeczki drożdżowe czy inne słodkości, gdyż zawierają cenne składniki odżywcze. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które wielokrotnie nie są dostarczane w przeciętnej diecie człowieka. Wpływają one na poziom cholesterolu, gdyż pomniejszają frakcję LDL, która określana jest mianem „złego cholesterolu” oraz zwiększają frakcję HDL, czyli cholesterolu określanego mianem „dobrego”. Kiedy poziom cholesterolu jest na właściwej pozycji istnieje zdecydowanie mniejsza szansa na zmaganie się z chorobami dotyczącymi układu sercowo-naczyniowego. Kwasy te wspierają funkcjonowanie układu nerwowego i wzmacniają układ odpornościowy. Biorą również udział w tworzeniu błon komórkowych bez których żaden organizm nie może istnieć.

Orzechy to też cenne źródło węglowodanów i białka, a także błonnika, dzięki któremu układ pokarmowy funkcjonuje bez większych problemów. Dzięki ich spożywaniu organizm otrzymuje spore ilości aminokwasów, kwasu foliowego, antyoksydantów, witamin wchodzących do grupy B i minerałów. Wśród minerałów należy wspomnieć o magnezie, wapniu, fosforze, potasie, cynku, selenie oraz żelazie.

Jakie orzechy wybierać?

Orzechy są najzdrowsze, kiedy nie zostały posolone i oczywiście nie mają konserwantów (najczęściej dodawanym jest dwutlenek siarki).

Warto jednak wziąć pod uwagę orzechy włoskie, które mają w sobie ogromne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz tego są źródłem magnezu, kwasu foliowego (przydatnego przede wszystkim w ciąży) oraz witaminy B6. To przekąska po którą powinni sięgać wszyscy, którzy chcą zachować zdrowy i promienny wygląd, gdyż zawarte w orzechach przeciwutleniacze zdecydowanie opóźniają procesy starzenia się organizmu.

Z kolei osoby, które chcą kontrolować kaloryczność posiłków oraz przekąsek powinni sięgnąć przede wszystkim po migdały, gdyż nie są one tak kaloryczne jak inne odmiany. Słyną one również ze swojego łagodnego smaku, zawierają spore ilości cynku, witamin wchodzących do grupy B i E, a także jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

Orzechy można spożywać na wiele postaci. Bardzo często dodaje się je do sałatek, makaronów, płatków śniadaniowych. Równie dobrze smakują jako przekąska spożywana bez żadnych dodatków. Nie wolno jednak ich jeść zbyt dużo, a to ze względu na dużą kaloryczność. Niewielka garść w której zmieści się około 7 sztuk to odpowiednia porcja dla każdego z nas. Orzeszki wzbogacone o sól czy karmel również nie stanowią najlepszego rozwiązania i warto to mieć na uwadze w trakcie robienia zakupów.