Wszawica znów groźna – jak się przed nią zabezpieczyć?
Wszawica, niegdyś popularna, dzięki kampaniom dotyczącym właściwej pielęgnacji skóry głowy nieco straciła na sile. W ostatnich latach okazuje się jednak, że coraz więcej dzieci wraca po wakacyjnym obozie z niespodzianką w postaci wszy. Co zrobić w takim przypadku?
Wszawica – co to takiego?
Wszy to pasożyty, które atakują ludzki organizm, a ich ulubionym miejscem żerowania jest głowa. Niestety nie zawsze odpowiednia profilaktyka wystarczy do tego, aby uchronić się przed atakiem pasożytów. Wszawica bardzo często rozwija się u osób młodych w okolicy potylicy czy za uszami. Wszy żerują na krwi człowieka. Pojedyncza samica może w sprzyjających warunkach przeżyć nawet miesiąc, składając przez ten okres kilkaset jaj. W takich okolicznościach łatwo wyobrazić sobie skalę problemu.
Gdzie można najłatwiej zarazić się wszawicą?
Wbrew pozorom, by zapaść na wszawicę, nie trzeba nagle znaleźć się w warunkach, które uniemożliwią codzienną higienę. Pasożyty upodobały sobie liczne skupiska ludzkie i to właśnie w nich występuje największe ryzyko zarażenia się tą chorobą pasożytniczą. Najbardziej na zachorowanie narażone są dzieci, które przebywają w zatłoczonych placówkach edukacyjnych. Często zdarza się także, że maluch przywiezie gnidy z wakacyjnego wyjazdu na obóz czy na kolonię. Dzieci mogą zarazić się podczas zabawy czy poprzez użycie jednej szczotki do włosów. Gdy tylko pojawi się problem, warto od razu wziąć się do ostrej walki, tak by jak najszybciej wygrać z wszami.
Jakie objawy daje wszawica?
Obecność wszy na skórze głowy wywołuje uporczywe swędzenie. Im bardziej zaawansowana jest postać choroby, tym świąd staje się bardziej dokuczliwy. Wszystko przez to, że wszy żywią się ludzką krwią, a żeby się do niej dostać, to wpierw muszą przekuć naskórek na głowie. W wyniku ukłucia i drapania, skóra może się zaczerwienić. Pojawią się na niej także drobne ranki, które w wyniku wtórnych nadkażeń mogą się powiększać. Warto wiedzieć, że z wszawicą można skutecznie walczyć – im szybciej zostanie postawiona trafna diagnoza, tym lepsze efekty przyniesie wdrożone leczenie. W aptekach dostępne są preparatu umożliwiające walkę z gnidami.
Gnidy – jak się ich pozbyć?
Walka z wszawicą wymaga zaangażowania i precyzji w działaniu. Nawet gdy pozornie wydaje się, że problem został rozwiązany, to warto kurację doprowadzić do samego końca, w przeciwnym razie po czasie okaże się, że gnidy przetrwały i nastąpi nawrót choroby. Regularne wyczesywanie gnid i stosowanie preparatów na wszy dostępnych w aptekach po pewnym czasie przyniesie rezultat. Skorzystać można z szamponów zwalczających wszy czy specjalnych sprayów. Zaleca się, aby po wykryciu wszy dokładnie wyprać wszystkie ręczniki oraz pościel. Warto także pomyśleć o wymianie akcesoriów do włosów. Chcąc mieć pewność, że problem został raz na zawsze rozwiązany, dobrze jest od czasu do czasu kontrolować stan głowy. Pomocne mogą okazać się konsultacje dermatologiczne.