W jaki sposób poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Przypadki nietrzymania moczu pojawiają się sporadycznie w życiu każdej kobiety. Jednak jeśli są one sporadyczne, możemy faktycznie mówić o przypadku, ale w sytuacji, gdy pojawiają się coraz częściej chodzi już o całkiem spory problem. Wbrew pozorom nietrzymanie moczu nie dotyczy jedynie starszych pań, ale również całkiem młodych dziewcząt. Jak sobie z nim poradzić?
Dlaczego w młodym wieku pojawia się problem nietrzymania moczu?
Problemy z trzymaniem moczu pojawiają się na skutek osłabienia mięśni dna miednicy, które znamy pod nazwą mięśni Kegla. Można wymienić cały szereg sytuacji na skutek, których stają się one słabe. Przede wszystkim chodzi o poród, bardzo intensywny wysiłek, nadwagę oraz otyłość. Inne przyczyny to niedobór estrogenów, operacje wykonywane w bliskiej odległości od podbrzusza, a także wiek. Bez względu na przyczynę wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się w dosłownie każdym momencie życia i nie należy tego problemu ignorować.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że mięśnie kegla posiadają wielką moc, jednakże kobiety nie przywiązują do nich większej wagi. To dzięki nim seks jest przyjemny, no i oczywiście nie zmagamy się z problemami nietrzymania moczu. Kiedy z omawianym mięśniem wszystko jest w porządku kobieta może czerpać przyjemność z życia intymnego, ale oprócz tego wszystko jest w porządku z jej emocjami oraz ogólnym komfortem życia.
Kiedy mocz regularnie znajduje się na majtkach należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Jest on w stanie potwierdzić czy winę za ten stan rzeczy ponosi wysiłkowe nietrzymanie moczu. Inną, częstą przyczyną są problemy o podłożu endokrynologicznym.
Kiedy kobieta nie jest w stanie utrzymać moczu w pęcherzu wpływa to bardzo negatywnie na jakość jej życia. Sięganie po wkładki higieniczne pod żadnym względem nie prowadzi do rozwiązania problemu, a jedynie pozwala o nim zapomnieć na jakiś czas. Z nietrzymaniem moczu można sobie szybko poradzić, warto wiedzieć jak. Wystarczy wykonywać odpowiednie ćwiczenia mięśni miednicy. Polegają one między innymi na zaciskaniu pośladków oraz ud, warte uwagi są także ćwiczenia pochwy. Od tego się zaczyna, jednakże, kiedy problem nie traci na intensywności należy sięgnąć po środki farmakologiczne. Jeszcze inne rozwiązanie to leczenie chirurgiczne i laseroterapia. Metoda leczenia musi zostać dopasowana do intensywności problemu, wieku pacjentki oraz ogólnego stanu zdrowia. Jedno jest pewne, nie należy żyć z problemem, ale wykonać szybkie oraz skuteczne działania, które oferują powrót do normalności.