Sport dla seniora – aktywność fizyczna w podeszłym wieku
Aktywność fizyczna jest receptą na długie i zdrowe życie. Wiedzą o tym Japończycy, których średnia długość życia jest jedną z najwyższych na świecie i wśród których spokojne, regularne formy aktywności fizycznej, również wśród seniorów, są bardzo popularne i na stałe wpisane w styl życia.
Ruch normuje ciśnienie tętnicze krwi, wpływa pozytywnie na kondycję serca i całego układu krwionośnego. Jednocześnie ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, której pokłosiem mogą być choroby przewlekłe – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zwyrodnienia stawów itp. Od dawna naukowcy wiedzą, że sport przyczynia się do produkcji serotoniny – hormonu szczęścia, a sporty drużynowe sprzyjają budowaniu towarzyskich relacji i uprawiane amatorsko zmniejszają ryzyko wystąpienia epizodów depresyjnych i okresów przewlekłego smutku.
Sport dla seniora – jak wybrać najlepszą aktywność?
Jeśli dotychczas aktywność fizyczna była Ci obca i nie masz ulubionej formy ruchu, zacznij od łagodnych form ruchu, które nie będą się wiązały ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. Osobom w wieku emerytalnym szczególnie zaleca się:
- spacery, krótkie przebieżki – początkowo na niewielkich dystansach, później wraz ze wzrostem formy odcinki można wydłużać i zwiększać ich trudność. Wielu seniorów świetnie się bawi i jednocześnie dba o ciało spacerując po górach lub uprawiając trekking w terenie.
- jazda na rowerze – pozytywnie wpływa na kondycje serca i żył. Jazda na rowerze zwiększa elastyczność tkanek nóg, oddala ryzyko wystąpienia żylaków i zatorów. Na rynku dostępne są modele dedykowane osobom starszym. Nawet pacjenci po kontuzjach lub z ograniczoną sprawnością mogą z nich korzystać dzięki zastosowaniu nowych technologii (dopasowaniu pozycji podczas jazdy, dodatkowym kołom, lekkiej konstrukcji i szerokim oponom).
- taniec – jest świetnym pomysłem na ruch, dodatkowo wpływa pozytywnie na budowanie relacji towarzyskich i dbanie o związek.
- pływanie – jeśli nie umiesz pływać zdecyduj się na kilka lekcji z instruktorem. Alternatywą dla pływania są zajęcia z aerobiku w wodzie. Ich ogromną zaletą jest odciążenie stawów i świetna zabawa!
- ćwiczenia w grupie – rozciąganie, joga, ćwiczenia na piłce i z taśmami.
Bez względu na własne upodobania i chęć rozpoczęcia ćwiczeń podejdź do tej kwestii rozsądnie. Rozważ konsultację ze swoim lekarzem prowadzącym i upewnij się, że nie masz przeciwwskazań do wybranej formy ruchu. Nawet jeśli stan zdrowia nie pozwala Ci biegać czy jeździć na nartach nie zniechęcaj się. Z pewnością lekarz i fizjoterapeuta pomogą dobrać Ci taką formę aktywności, która będzie przyjemna i bezpieczna.