Słońce – szkodzi czy pomaga?
Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez słońca, którego obecność bez wątpienia poprawia samopoczucie oraz dodaje energii do działania. Jednakże nie wszystkie opinie są jednoznacznie opowiadające się za korzystnym wpływem promieni słonecznych na nasz organizm. Słońce w niektórych sytuacjach może być bowiem szkodliwe! Sprawdźmy zatem, jak jest naprawdę. Słońce szkodzi czy pomaga?
Cała prawda o słońcu
Z jednej strony przeprowadzane badania dotyczące wpływu słońca na nasz organizm dają pozytywne rezultaty, z drugiej natomiast dermatolodzy oraz kosmetolodzy coraz to częściej ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami zbyt długiej ekspozycji na słońce. Czy powinniśmy zatem zrezygnować z opalania się oraz przebywania na zewnątrz w słoneczne dni?
Korzyści płynące ze słońca
- Pod wpływem promieni słonecznych w naszym organizmie wytwarzana jest witamina D, niezwykle ważna dla prawidłowego stanu całego układu kostnego, a także odpowiadająca za naszą odporność, przyswajanie wapnia, łagodzenie zmęczenia i procesów starzenia się komórek.
- Słońce ponadto pozwala walczyć z depresją, złym samopoczuciem oraz osłabieniem. Wzmacnia naszą witalność, dodaje sił oraz energii poprzez wzrost czerwonych krwinek oraz hemoglobiny.
- Promienie słoneczne łagodzą także swędzenie oraz hamują pojawianie się zmian skórnych u osób chorujących na łuszczycę oraz atopowe zapalenie skóry.
- Chińscy naukowcy stwierdzili również, że osoby starsze przebywające na słońcu są mniej narażone na choroby serca oraz cukrzycę.
Szkodliwy wpływ słońca na nasze zdrowie
Główne zagrożenia związane z oddziaływaniem słońca na nasz organizm to czerniak, oparzenia słoneczne oraz zasłabnięcia i udary.
Chorobą wywołującą największe przerażenie jest oczywiście nowotwór-czerniak. Za jego powstawanie odpowiedzialne są wolne rodniki, uaktywniające się pod wpływem promieni słonecznych i powodujące osłabianie oraz uszkadzanie komórek, a także kodu genetycznego. Proces ten odbywa się latami, co w efekcie może prowadzić do zmian nowotworowych. Jest to niewątpliwie konkretny argument przeciwko słońcu, niemniej odsetek zachorowań w Polsce w porównaniu z innymi państwami nie jest stosunkowo wysoki.
Co zatem robić, mając na uwadze powyższe niebezpieczeństwa? Bez wątpienia słońce jest potrzebne każdemu z nas do życia. Liczne i potwierdzone badaniami naukowymi z całego świata korzyści przebywania na słońcu są niezaprzeczalne, dlatego też nie powinniśmy rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu przy ładnej pogodzie. Najważniejsze, aby robić to z głową, stosować środki ochronne z filtrami oraz unikać nadmiernej ekspozycji słonecznej przy wysokich temperaturach. Wszystko jest dobre dla naszego zdrowia, jednakże z zachowaniem rozsądnego umiaru!