Mięsnie dna miednicy
Aktywność fizyczna powinna gościć w życiu każdego człowieka. Umożliwia ona zachowanie pożądanej sylwetki, zapobiega chorobom, a przede wszystkim wpływa dobrze na samopoczucie, a to za sprawą wytwarzanych endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jak sport wpływa na mięśnie macicy?
Mięśnie dla macicy – to musisz wiedzieć
Dno macicy składa się ze struktur mięśniowych oraz powięziowych, a ich zadanie polega na podtrzymywaniu oraz stabilizacji narządów, które się w niej znajdują. Jeśli wszystko z nimi w porządku układ moczowo-płciowy funkcjonuje bez zarzutu. Warto wiedzieć, kiedy sytuacja komplikuje się i jak można jej zapobiegać. Wśród problemów związanych z mięśniami dna macicy wymienia się nietrzymanie moczu, wypadanie narządów miednicy, a także schorzenia i dysfunkcje seksualne.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że nietrzymanie moczu to problem ogromnej ilości kobiet. Na intensywności przybiera on po ukończeniu 50 roku życia, jednakże pojawia się także u młodszych kobiet, głównie po urodzeniu dziecka. Problemy tego typu oddziałują w znaczny sposób na jakość życia człowieka. Sprawiają, że osoby z tą dolegliwością zmagają się ze stresem i nerwami związanymi z niepożądanym stanem, poczucie własnej wartości znacznie spada, czasem pojawiają się depresje, a nawet odtrącanie drugiego człowieka. Występują problemy w pracy, a także w związku. Nietrzymanie moczu jest wstydliwe, jednakże może zostać skutecznie wyleczone. Konieczne jest jednak jak najszybsze udanie się do lekarza, gdyż nie stanowi on jednego z elementów starzenia się, jak chociażby pojawiające się siwe włosy. W pierwszej kolejności należy poznać przyczynę takiego stanu rzeczy, aby w dalszej kolejności móc go skutecznie wyleczyć.
Co dalej?
Aby możliwe było rozpoczęcie skutecznego leczenia należy przede wszystkim wykonać dokładną oraz sprawdzoną diagnostykę. Daje ona możliwość określenia poziomu oraz rodzaju zaburzeń mięśni, a także pozwala stwierdzić czy występują dysfunkcje obwodowe. Należy skontrolować przyzwyczajenia pacjenta, również te dotyczące wizyt w toalecie, ale także nawyki żywieniowe, historię położniczą oraz ginekologiczną. Wywiad stanowi podstawę diagnostyki, jednakże przeprowadza się również ocenę dna miednicy, badanie fizykalne oraz USG.
Istnieją jednak sposoby, żeby zapobiegać tego typu dolegliwościom. Mowa przede wszystkim o właściwej higienie życia. Nie wolno podnosić zbyt ciężkich rzeczy, należy schylać się we właściwy sposób, prostować oraz ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu. Aktywność fizyczna sprawia, że mięśnie dna miednicy pozostają w dobrej kondycji na długie lata.