lazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych – 4 praktyczne rozwiązania

Łazienka dla niepełnosprawnych to wyzwanie dla wielu osób, które muszą do pomieszczenie dostosować aktualnych potrzeb. Jest jednak parę trików, które przypadną do gustu nie tylko osobom z ograniczoną sprawnością, ale też zupełnie zdrowym. Poznaj 5 pomysłów na bezpieczną i funkcjonalną łazienkę.

Brodzik z odpływem liniowym

Zupełnie płaskie brodziki to rozwiązanie coraz częściej stosowane w wielu łazienkach. Co prawda, to rozwiązanie wymaga odpowiedniej konstrukcji stropu, ale jeżeli tylko nie jest ona przeszkodą, to zdecydowanie warto je rozważyć. Brak brodzika gwarantuje nie tylko bezproblemowe wejście, czy wjazd do kabiny, ale też jest dodatkową przestrzenią manewrową dla wózka. Korzystanie z łazienki przez osobę jeżdżącą na wózku jest bardzo często ograniczone jej rozmiarami i brakiem przestrzeni, której wymaga wózek, by go odpowiednio ustawić do danej czynności. Brak brodzika połączony z drzwiami przesuwnymi lub jedynie parawanem, to świetne rozwiązanie, gdy brakuje miejsca.

Płytki i powłoki antypoślizgowe

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być miejsce, w którym szczególnie mocno dba się o bezpieczeństwo. Jednym z większych problemów osób niepełnosprawnych jest utrzymanie równowagi. W łazience szczególnie łatwo o śliską nawierzchnię, a w obecności osób, które mają ograniczoną możliwość poruszania się dywaniki nie zawsze są dobrym wyjściem. Na szczęście na rynku dostępne są płytki antypoślizgowe, lub specjalne powłoki, którymi można pokryć dowolną powierzchnię, również tą w wannie, czy brodziku. To rozwiązanie idealne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale też rodzin z małymi dziećmi i seniorów.

Siedzisko nie tylko pod prysznic

O ile siedzisko pod prysznicem nikogo nie dziwi, to w wannie spotykane jest zdecydowanie rzadziej. Tymczasem jest to rozwiązanie warte rozważenia, bo pozycja siedząca zdecydowanie ułatwia pielęgnację dolnych części nóg nie tylko chorym, ale też np. osobom z nadwagą.

Bateria dźwigniowa jest łatwiejsza w obsłudze

Z pozoru tak nieznaczący szczegół, jak rodzaj baterii, w przypadku osoby niepełnosprawnej będzie miał ogromne znaczenie. Przy wielu chorobach ograniczenia precyzyjnych ruchów rąk są bardzo powszechne. Odkręcenie wody z kranu sterowanego pokrętłami, w którym dodatkowo jeden odpowiada za wodę ciepłą, a drugi za zimną może być dla niepełnosprawnego trudne. Biorąc pod uwagę akt częstotliwości korzystania z umywalki, warto zamontować na niej baterię dźwigniową, która będzie łatwiejsza w obsłudze.