Komu przysłuży się żywokost lekarski?
Żywokost lekarski to zdecydowanie brzmiąco obca nazwa. Jaka szkoda, gdyż roślina ta posiada wiele cennych właściwości, które są w stanie pomóc w wielu dolegliwościach oraz schorzeniach. Używano jej już wieku temu, jednakże dzisiaj jakby nieco o niej zapomniano.
Jakie właściwości ma żywokost lekarski?
Żywokost lekarski można określać jako popularną, a nawet zwyczajną roślinę, gdyż można ją znaleźć niemalże wszędzie w naszym kraju. W maju oraz czerwcu następuje jej kwitnięcie, można to rozpoznać po kwiatach, które mają kolor fioletowy bądź biały. W związku z tym, że żywokost najbardziej lubi wilgoć, występuje przede wszystkim w okolicach wilgotnych, przy zbiornikach wodnych, albo lasach.
Korzeń rośliny składa się ze śluzu, allantoiny, garbników, fruktanów, asparaginy, krzemu, aminokwasów, olejków eterycznych oraz innych.
Alantoina ma możliwość regenerowania tkanki, a dodatkowo sprawia, że rany goją się zdecydowanie szybciej. Jej ostatnia, chociaż niemniej cenna właściwość polega na nawilżaniu suchej skóry. Właśnie dlatego używa się jej regularnie w przemyśle kosmetycznym. Przy jej pomocy regeneracja naskórka następuje w szybkim tempie, a do tego istnieje zdecydowanie mniejsza szansa na wystąpienie oparzeń słonecznych. Alantoina przynosi ulgę w przypadku zmagania się z łuszczycą, a osoby, które stale przebywają w pozycji leżącej powinny oklepywać skórę kosmetykami zawierającymi omawianą substancję. W takim przypadku istnieje dużo mniejsza szansa na wystąpienie odleżyn. Cenne jest również jego działanie przeciwzapalne.
Warto jednak mieć na uwadze, że żywokost lekarski posiada do tego właściwości toksyczne, dlatego jego stosowanie musi odbywać się tylko i wyłącznie pod kontrolą specjalisty, czyli zielarza.
Nikogo nie zraża jednak toksyczna substancja występująca w roślinie i żywokostu używa się w trakcie leczenia chorób kręgosłupa, schorzeń stawów, otarć, złamań oraz zwichnięć. To dobre rozwiązanie w przypadku stłuczeń, stanów zapalnych ścięgien, problemów z kolanami, a także stawami. Reumatyzm i bole mięśniowe to kolejne przykłady, które pokazują jak wiele możliwości posiada ta roślina.
W trakcie przygotowywania rośliny nie można nie wziąć pod uwagę, że jej obróbka odgrywa bardzo ważną rolę, a mianowicie chodzi o jej oczyszczenie oraz wysuszenie. W dalszej kolejności można przystąpić do przygotowywania nalewki leczniczej, którą później używa się do wykonania okładów. Warto używać nie tylko korzenia, gdyż kwiaty oraz liście rośliny także mają cenne właściwości. Liście przydają się najbardziej w trakcie zranień oraz stłuczeń. Należy je jedynie zagnieść oraz nałożyć na problematyczne miejsce. Tak przygotowany okład przyniesie sporą ulgę.
Warto jeszcze powrócić do kwestii toksyczności żywokosta lekarskiego. Chodzi o to, że alkaloidy, które się w nim znajdują wpływają bardzo negatywnie na wątrobę. W związku tym zabrania się spożywania rośliny. Używa się jej jedynie do wykonania odwarów, okładów, maści oraz past.