Kiedy jest Ci ciągle zimno…

Bezustanne uczucie chłodu może być uwarunkowane wieloma dolegliwościami, a nawet chorobami. Stres, przemęczenia, a nawet choroba psychiczna to tylko niektóre przykłady, które powodują uczucie przenikliwego chłodu, który towarzyszy człowiekowi przez cały czas. Kiedy zimne ręce oraz stopy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Dlaczego jest nam zimno?

Powodów uczucia zimna nawet w ciepłe dni może być wiele. Przede wszystkim wskazuje się na choroby ogólnoustrojowe, problemy z układem krążenia oraz tarczycą, a także niewłaściwy styl życia. Przez styl życia rozumie się dietę, niewystarczającą ilość snu oraz brak odpoczynku. Ludzki organizm pragnie utrzymać temperaturę wahającą się od 36,4 do 37 stopni, gdyż jest to optymalna dla niego temperatura, kiedy to wszystkie narządy pracują we właściwy sposób. Za temperaturę ciała odpowiada system termoregulacji, który posiada każdy ludzki organizm i jest on umiejscowiony w przysadce mózgowej. Jeśli z termoregulacją wszystko jest w porządku w gorące dni pocimy się, a w deszczowe jest nam chłodno. W sytuacji, kiedy bezustannie odczuwamy zimno jest to sygnał, że termoregulacja nie działa właściwie.

Najczęstsze przyczyny odczuwania zimna

Niskie ciśnienie krwi to pierwsza z przyczyn odczuwania bezustannego zimna. W przypadku, kiedy niskie ciśnienie nie jest uwarunkowane układem krążenia można sięgnąć po kieliszek koniaku oraz dodać więcej soli w trakcie gotowania. Te rozwiązania wywołają przyjemne uczucie ciepła.

Bezustanne zimno jest także przyczyną niewłaściwego odżywiania się. Chodzi na przykład o osoby, które cały czas są na diecie, nie jedzą regularnych posiłków, albo są one mało wartościowe. W takiej sytuacji mają miejsce niedobory witaminowe oraz minerałowe. W przypadku pomijania posiłków bądź zbyt małej ilości kalorii w diecie, organizm nie ma wystarczającej energii aby ogrzać ciało. Konieczna jest zmiana menu oraz przyzwyczajeń żywieniowych, która opiera się na jedzeniu 5 zdrowych, pełnowartościowych posiłków. Nie można również zapominać o wodzie, która powinna stanowić stały element dnia każdego człowieka.

Odczuwanie przenikliwego zimna może być uwarunkowane anemią. Jest to związane z utajoną utratą krwi, chorobami krwi, albo niewłaściwą dietą. Krwinki czerwone umożliwiają dostarczanie tlenu do wszystkich narządów człowieka, jeśli więc ich ilość gwałtownie pomniejszy się, tkanki zostają niedotlenione. Sytuacja ta prowadzi do zaburzeń w metabolizmie. Spożywane pokarmy są jednym z elementów ogrzewających organizm człowieka, jeśli więc nie dostarczymy mu odpowiedniej ilości energii bądź dieta nie zawiera wszystkich potrzebnych składników, człowiek czuje zimno. W takim przypadku konieczne jest wykonanie badania krwi, które umożliwi opracowanie planu na przyszłość oraz poprawienie stanu pacjenta.

Za bezustanne odczuwanie zimna odpowiada także choroba Raynauda. Mowa o dolegliwościach związanych z układem krążenia, kiedy ma miejsce niewłaściwe obkurczanie się tętniczek, które odpowiadają za dostarczenie krwi do palców rąk oraz nóg. Skurcz, który nie jest kontrolowany przez człowieka pojawia się jako efekt stresu albo zimna. Osoba zmagająca się z chorobą oprócz tego, że czuje zimno, odczuwa drętwienie oraz mrowienie w chorej partii ciała. Dolegliwość ta przeważnie występuje w całej stopie bądź dłoni.

Uczucie zimna od czasu do czasu doskwiera każdemu człowiekowi, jednakże w sytuacji, kiedy jest ono bezustannym towarzyszem należy jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu oraz rozprawić się z nim.