Jak żyć z Hashimoto?

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która jest ściśle związana z układem odpornościowym. Jednakże, osoby, które się z nią zmagają nie powinny załamywać rąk, tylko wprowadzić odpowiednie modyfikacje w swojej diecie oraz stylu życia, gdyż niewielkie zmiany są w stanie przynieść dużą poprawę, a nawet pomóc zażegnać chorobę.

Co należy wiedzieć o chorobie?

Hashimoto sprawia, że układ immunologiczny zaczyna traktować organizm jako swojego wroga. Rozpoczyna się od ataku na tarczycę, która w pierwszej kolejności przechodzi stan zapalny. Większość przypadków w ostateczności zauważa u siebie trwałą niedoczynność tarczycy. Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze powodów dlaczego ludzie zmagają się z omawianą chorobą. Na pewno wiadomo, że jest ona uwarunkowana genetyką. Wyróżnia się jednak całą gamę czynników, które podaje się jako przyczyny choroby, mowa o stresie, problemach o charakterze emocjonalnym, niewłaściwym odżywieniu się, zaburzonym rytmie snu oraz braku wystarczających ilości witaminy D3. Czasem jest ona efektem chorób wirusowych oraz niewyleczonych infekcji.

Wśród skutków ubocznych Hashimoto wymienia się niedoczynność tarczycy, ogólne osłabienie, zmęczenie oraz senność. Pojawiają się problemy z koncentracją, chorzy zmagają się z nerwowością oraz przygnębieniem. Nie tak często, ale mimo wszystko występują bóle mięśni, twarz jest opuchnięta, skóra traci nawilżenie, a włosy wypadają.

W jaki sposób należy postępować?

W trakcie leczenia Hashimoto konieczne jest zajęcie się przede wszystkim tarczycą. Lekarze skupiają się na wyleczeniu objawów choroby, a nie biorą pod uwagę skąd ona się bierze. W tym miejscu na uwagę zasługują jelita, gdyż tylko i wyłącznie ich właściwe funkcjonowanie umożliwia zdrowie oraz dobrą kondycję organizmu.  Zespół dziurawego jelita, czyli prawdopodobna przyczyna choroby sprawia, że konieczna jest zmiana stylu życia oraz nawyków żywieniowych. Należy sięgać przede wszystkim po produkty zróżnicowane, które zawierają duże ilości składników odżywczych, czyli witamin oraz składników mineralnych. Doskonałym rozwiązaniem jest dieta śródziemnomorska w której przeważają warzywa, owoce, woda, ryby oraz oliwa. Menu powinno opierać się na takich produktach jak: mięso, ryby, jaja, owoce morza, rośliny strączkowe, sery, kasze, różnorodne oleje, pasty warzywne oraz surowe warzywa, a także owoce.