Jak radzić sobie z problemami żołądkowymi?
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są bardzo dotkliwe i nieprzyjemne. Utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą uniemożliwiać wykonywanie wielu prostych czynności. W aptekach dostępne są jednak różnego rodzaju środki, które mają wspomagać pracę układu pokarmowego i wspierać ją.
Jakie są pierwsze oznaki, że układ pokarmowy sobie nie radzi?
Najczęściej osoby chore doświadczają podobnych symptomów. Może być to zgaga, nadkwaśność, wzdęcie, biegunka, zaparcia, ból żołądka, czy problem z perystaltyką. W zależności od źródła problemu, wywołuje on nieco inne objawy. Oczywiście, zjedzenie ciężkiego posiłku może spowodować, że nie czujemy się najlepiej. Jeżeli jednak problem nie mija lub pojawia się właściwie po każdym posiłku – z pewnością coś jest na rzeczy. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza, który powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad, a następnie zlecić mu podstawowe badania. Najczęściej jest to morfologia, wykonanie prób wątrobowych oraz badanie moczu. Takie wyniki dają lekarzowi obraz, dzięki któremu może wdrożyć leczenie. Niekiedy konieczna bywa też gastroskopia.
Czym spowodowane są problemy z żołądkiem?
Trudności w trawieniu mogą pojawić się właściwie w każdym wieku. Najczęściej jednak skarżą się na nie osoby w wieku średnim. Z czego wynikają? W dużej mierze z niewłaściwego trybu życia. Pracujemy bardzo intensywnie, jemy nieregularnie i stanowczo zbyt ciężko. Wiele osób popija też swoje posiłki rozwadniając soki żołądkowe, które służą prawidłowemu trawieniu. Poza tym, jemy przetworzone posiłki, nie wspieramy pracy jelit probiotykami i przyjmujemy leki, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego układu trawiennego.
Czy można leczyć się samemu?
Przy pierwszych trudnościach z trawieniem, pacjenci zwykle sięgają po domowe sposoby lub popularne środki z apteki. Zawsze można zdecydować się na Manti, Rennie, czy Iberogast, aby pobudzić swoje trawienie i wspomóc żołądek. Takie leki dostępne są bez recepty w każdej aptece. Jeśli stosujemy je raz na jakiś czas, na pewno nie powinny zaszkodzić. Warto rozważyć również picie ziół, które wspomagają pracę wątroby, na przykład czystka, czy dziurawca. Wspaniale na trawienie działa też picie kopru włoskiego. Warto zastąpić nim przynajmniej jedną herbatę w ciągu dnia. W trakcie takiego leczenia nie wolno pić kawy i mocnej herbaty, alkoholu. Dieta powinna być lekkostrawna, a posiłki niewielkie, aby nie przeciążyć całego układu. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomogą i dalej odczuwamy nieprzyjemne objawy, warto udać się do swojego lekarza, aby ten podjął stosowne leczenie.