Jak jeść, aby nie zachorować na cukrzycę? Trzy proste kroki.

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna. Zachorowania na nią rosną wręcz lawinowo. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i sprzyja mu niezdrowy tryb życia. Ta niebezpieczna i podstępna choroba może powodować wiele poważnych powikłań, takich jak utrata wzroku, czy amputacje kończyn. Warto więc przyjrzeć się naszemu sposobowi odżywiania i zmodyfikować go w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy w przyszłości.

Po pierwsze jedz często, ale małe porcje. Dzięki temu zapobiegniesz huśtawce poziomu glukozy we krwi. Nie dopuszczaj ani do wielogodzinnego wygłodzenia, ani do przejedzenia. Postaraj się spożywać niewielkie posiłki w jednakowych odstępach czasu, na przykład 5-6 razy dziennie co 3-4 godziny. Unikniesz dzięki temu gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi. Szczególną uwagę zwróć też na odpowiednią kaloryczność posiłków. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieje ścisły związek pomiędzy nadwagą a zwiększeniem ryzyka zachorowania na cukrzycę. Postaraj się rozłożyć kalorie według schematu- na śniadanie 25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu, na obiad 25-30%, na kolację 20%, a na drugie śniadanie oraz podwieczorek około 10-15%.

Po drugie uważaj na tłuszcze. W swoim codziennym jadłospisie tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego zastąp jedno- lub wielonienasyconymi tłuszczami roślinnymi. Ich źródłem są oleje roślinne, na przykład oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy oraz ryby morskie. Pamiętaj jednak, ze zarówno tłuszcze zwierzęce, jak i roślinne są bardzo kaloryczne, dlatego zachowaj umiar w ich stosowaniu. Wystarczą niewielkie ilości. Oleje najlepiej spożywaj na surowo, w postaci dodatku do sałatek warzywnych.

Po trzecie maksymalnie ogranicz cukier. Zrezygnuj z wysoko przetworzonych wyrobów cukierniczych typu ciastka, wafelki, batoniki, drożdżówki, które są pełne cukru i szkodliwych dla zdrowia tłuszczów utwardzonych. Zdecydowanie powinnaś zrezygnować ze słodzonych napojów gazowanych i słodzonych soków w kartonach. Cukier najbezpieczniej spożywać w postaci naturalnej, czyli w owocach i warzywach. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z domowych wypieków, zastąp dodawany do nich cukier ksylitolem lub stewią. Są słodsze od cukru i bezpieczne dla zdrowia.

Wprowadzenie w życie tych trzech prostych zasad pomoże Ci uchronić się przed cukrzycą. Pamiętaj również o tym, że ruch to zdrowie i znajdź czas na codzienną aktywność fizyczną, która również zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.