Young woman athlete touching her ankle after running on sportsground in summer. Injury during training. Pain in leg. Hurt knee

Jak dbać o stawy?

Naturalną sprawą jest, że z wiekiem przybywa różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z nich są bóle i sztywność stawów. Czasem pojawiają się po pięćdziesiątce, a czasem koło trzydziestki. Czym są spowodowane? Jak im zapobiegać? Czy mogą świadczyć o poważnej chorobie i czy sport im służy?

Ból i sztywność stawów biorą się ze zużycia. To prosta odpowiedź. Z czasem zmniejsza się ilość mazi stawowej, gdy powierzchnie są w zbyt mocnym kontakcie przez ściskające, napięte mięśnie. Wynikiem tego jest wycierani e się chrząstki stawowej, ból i sztywność. Są to tak zwane zmiany degeneracyjne chrząstki stawowej. Istnieje jeszcze drugi rodzaj uszkodzenia stawów tzw. zwyrodnienia. Są to wyrośla kostne, które kość jakby nadbudowują. Można je porównać do modzeli na stopach. Mogą blokować staw, zmniejszając zakres ruchu, uciskać na nerwy i sprawiać ból przy długim utrzymywaniu stawu w jednej pozycji.

Aktywność fizyczna

Najlepszym sposobem zachowania zdrowych stawów jest ruch. Zestaw ćwiczeń powinien zapewnić ruchy stawów w pełnym zakresie, a jednocześnie dbać o stabilność stawów i właściwą postawę. Odpowiednie będą tu ćwiczenia z zakresu jogi, pilatesu, jak i wykorzystujące nowoczesne metody fizjoterapii oparte na wzorcach ruchowych. Nie poleca się sportów asymetrycznych takich jak tenis, golf, jak również dźwigania dużych ciężarów.

Choroby stawów

Bóle stawów mogą świadczyć o przeciążeniu, zwyrodnieniach, ale także o chorobie o podłożu autoimmunologicznym zwanej RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to schorzenie rozpoczynające się bólem stawów palców u rąk. Z czasem atakuje kolejne stawy i prowadzi do ich sztywności. RZS jest to przerost i stan zapalny błony maziowej stawów. Objawami są poranna sztywność, ból stawów pojawiający się rzutami, zniekształcenia stawów paliczkowych i międzypaliczkowych. Jest to poważna choroba prowadzące do kalectwa. Im szybsza interwencja lekarza, tym większe szanse na zatrzymanie choroby.

Jeśli chodzi o to, jak radzić sobie z bólem stawowym, to jest jeden najprostszy sposób – ruszać się. Leki nie są dobrym sposobem na ból stawów. Oczywiście są sytuacje takie jak urazy czy choroba RZS gdzie można wspomóc się doraźnie takimi preparatami jak Anapran, Naproxen, Apo–Naproxen.