Czy można ograniczyć spożywany cukier?

Ograniczenie ilości spożywanego cukru jest bardzo ważne, jednakże nie jest to tak łatwe jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Cukier występuje nie tylko w słodkościach oraz wypiekach, ale zostaje dodawany do wielu produktów, które można nabyć w supermarketach. Niesie to za sobą wiele negatywnych zjawisk. Przekonaj się, gdzie czai się cukier.

 

Cukier – charakterystyka

Zawartość cukru w diecie nie powinna być większa niżeli 10% ogółu energii. Przekłada się to na spożycie maksymalnie 5 łyżeczek cukru. Ta ilość osobom nie do końca zorientowanym w temacie może wydawać się całkiem spora – nic bardziej błędnego. Jeden kawałek ciasta zawiera średnio 6 łyżeczek cukru, a w puszce coca-coli jest go aż 7. Cukier to nie tylko batoniki, czekoladki oraz inne słodkości. Występuje on w kompotach, dżemach, Muesli oraz wędlinach. Całkiem spore ilości znajdują się także w ketchupie. Każdy człowiek zjada w ciągu jednego roku cały worek cukru! Mowa o worku, którego waga waha się od 50 do 70 kilogramów. W związku z tym warto dowiedzieć się, gdzie może występować, a także jak można go ograniczać.

 

Gdzie można znaleźć cukier?

Bardzo ciekawy może wydać się fakt, że producenci wielokrotnie pomijają cukier w składzie oferowanych przez nich produktów. Jest to zabronione, jednakże dla nich liczy się przede wszystkim sprzedaż. Jeśli cukier widnieje już na liście użytych produktów, człowiek cały czas nie jest w stanie stwierdzić z jakimi ilościami ma on do czynienia.

Jeśli człowiek pragnie ograniczyć spożywanie cukru na samym początku musi rozpocząć od gazowanych napojów, zarówno tych o smaku owoców, jak również markowych (coca-cola, fanta itd.). Jedna litrowa butelka słodkiego napoju zawiera 110 gram cukru, co przekłada się na fakt, że cały wysiłek związany z treningiem oraz ograniczaniem słodkości pójdzie na marne po wypiciu takiej bomby kalorycznej.

Warto mieć się na baczności także w trakcie nabywania soków, jeśli na opakowaniu nie widnieje informacja, ze nie zawiera cukru, należy się spodziewać wody z cukrem – nektaru bądź napoju. Warto więc wybierać produkty, które jasno informują, że niepożądany cukier nie został wykorzystany w procesach produkcyjnych.

Duże ilości cukru występują także w konfiturach oraz dżemach. Zawierają one naprawdę niewielkie ilości owoców i bazują przede wszystkim na cukrze. Sytuacja jest taka sama w przypadku marmolady, a także kremów czekoladowych, które skierowane są głównie dla dzieci. Zdecydowanie bardziej opłaca się spożywanie owoców w formie nieprzetworzonej, gdyż w trakcie gotowania kompotu zasypuje się je dużą ilością cukru. Sytuacja jest podobna w przypadku owoców umieszczanych w puszkach, gdyż w ich przypadku gęsty syrop powstaje przy pomocy cukru i wody oraz oczywiście konserwantów.

Warto skontrolować także płatki śniadaniowe, Muesli, granole oraz produkty mleczne (serki homogenizowane, jogurty itd.), gdyż śniadanie może wyglądać zdrowo na pierwszy rzut oka, jednakże po dokładnej analizie sytuacja całkiem zmienia postać rzeczy.