Borowina – jak ją wykorzystać w domowym SPA?
Czarne złoto, to wyjątkowe bogactwo mikroelementów odpowiedzialnych za doskonałą kondycję skóry. Jakie ma właściwości? Które produkty wybrać do domowej pielęgnacji? Sprawdź koniecznie!
Cenne substancje zawarte w borowinie
Kąpiele borowinowe cenione są nie tylko przez osoby dbające o swój wygląd, ale też przez pacjentów zmagających się między innymi z chorobami reumatycznymi. Składniki zawarte w czarnym złocie to między innymi pokaźna armia mikroelementów, takich jak białko, krzemionka, żywica czy garbniki. Zabiegi z wykorzystaniem borowiny to popularna kuracja w wielu sanatoriach. Nie musisz jednak nigdzie wyjeżdżać, aby przekonać się o jej niesamowitych właściwościach. Zorganizuj domowe SPA i daj sobie chwilę na to, aby zapomnieć o codziennych troskach. Skorzysta na tym zarówno Twoje zdrowie, jak i samopoczucie.
Składniki odżywcze i substancje mineralne zawarte w borowinie, to między innymi:
- węglowodany,
- białka,
- żywica,
- kwasy hialuronowe,
- bituminy,
- garbniki,
- sole,
- substancje krzemionkowe.
Tak dobrane składniki i to pochodzące w stu procentach z natury sprawią, że relaks i troska o lepsze zdrowie będą na wyciągnięcie ręki. Jest to świetny sposób na domowy relaks, zwłaszcza biorąc pod uwagę niską cenę preparatów pielęgnacyjnych opartych na bazie borowiny.
Borowina – właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne
Czarne złoto, bo tak bardzo często nazywany jest ten rodzaj torfu, zachwyca licznymi właściwościami zdrowotnymi oraz pielęgnacyjnymi. Regularnie przeprowadzana kuracja borowinowa pomaga zregenerować naskórek oraz zwiększy ukrwienie skóry. Do głównych zalety borowiny zalicza się działanie o charakterze bakteriobójczym, ściągającym oraz przeciwzapalnym. Jedna substancja, a tyle możliwości. Brzmi zachęcająco, nieprawdaż?
Jak wykorzystać preparaty zawierające borowinę?
Każdy, kto chce w domowych warunkach skorzystać z niesamowitych właściwości, jakie ma borowina powinien skusić się na kąpiel borowinową, masaż z użyciem borowiny lub borowinowe okłady. Dzięki preparatom dostępnym w aptekach kuracja tego typu będzie jeszcze prostsza do zaaplikowania. Kąpiel w wodzie o temperaturze przekraczającej 40 stopni przyczyni się do pobudzenia krążenia i sprawi, że substancje aktywne zawarte w borowinie będą się wchłaniać jeszcze lepiej. Można w ten sposób przyspieszyć przemianę materii oraz wzmocnić efekt przeciwzapalny.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kuracji borowinowej?
Warto mieć na uwadze, że pomimo licznych właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych, jakie wykazuje borowina, to nie może być ona stosowana w każdych okolicznościach. Przymierzając się do rozpoczęcia kuracji borowinowej, trzeba zapoznać się z listą przeciwwskazań, a jest ich trochę. Schorzenia wykluczające korzystanie z kąpieli czy okładów borowinowych to między innymi ostre stany zapalne organizmu, miażdżyca naczyń w zaawansowanym stadium, skoki ciśnienia, problemy z tarczycą, choroby nowotworowe, żylaki oraz ciąża. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy Twój stan zdrowia pozwala na zastosowanie kuracji borowinowej, to skonsultuj się z lekarzem.