Błędy medyczne — co warto wiedzieć nim pójdziesz do sądu
Świadomość społeczeństwa w ciągu ostatnich lat, znacząco wzrosła na wielu polach, jednym
z nich jest nasze zdrowie. Nieodłączną kwestią z nim związaną jest możliwość wystąpienia błędów medycznych. Warto wiedzieć kiedy możesz dochodzić swoich praw w sądzie.
Czy różni się błąd medyczny od błędu lekarskiego?
Powszechnie określenie „błąd medyczny” oraz „błąd lekarski” uznawane są za tożsame. Jednak to pierwsze jest pojęciem szerszym z uwagi na to, że obejmuje błędy całego personelu medycznego. Błąd medyczny oznacza podjęcie decyzji sprzecznej z dostępnymi dla danej osoby zasobami wiedzy medycznej. Błąd lekarski w sposób bezsprzeczny wskazuje, że jego wykonawcą był lekarz.
Mówiąc o błędzie medycznym, warto pamiętać, że jego specyfiką jest często odsunięty w czasie skutek negatywny. Nie zawsze działania są widoczne w trakcie czy bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Warto więc zapoznać się z terminami, po których nasze roszczenia nie będą zasadne z uwagi na przedawnienie. Terminy te określa kodeks cywilny, jednocześnie wskazując, że obowiązują one od dnia, w którym pacjent dowiedział się o szkodzie. Należy mieć jednocześnie na uwadze, że przepisy mówią, że termin przedawnienia nie może być dłuższy niż 10 lat od daty zdarzenia wywołującego szkodę. Z kolei jeśli sprawa dotyczy małoletniego, prawo wskazuje, że przedawnienie roszczeń nie może nastąpić wcześniej niż dwa lata po uzyskaniu przez niego pełnoletności.
Czy warto pisać pozew samodzielnie?
Kwestie prawne na ogół są bardzo skomplikowane, dodając do tego zawiłość nauk medycznych samodzielne prowadzenie sprawy przed sądem, może być nie tylko uciążliwe, co w praktyce trudne do zrealizowania. Warto więc zwrócić się do prawnika specjalizującego się w tej tematyce. Jeśli nie mamy nikogo poleconego, bez problemu znajdziemy go w naszej okolicy wpisując w wyszukiwarkę google, np. adwokat Pabianice. Osoba z odpowiednią wiedzą przygotuje dla nas pismo procesowe na podstawie analizy sytuacji i umiejscowi ją odpowiednio w ustawodawstwie. Dodatkowo pomoże nam uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej, co samodzielnie może być trudne z uwagi na niechęć do wydawania tejże pacjentom przez placówki medyczne.