Wpływ alkoholu na zarządzanie wagą i zdrowe nawyki żywieniowe

Sięgając po napoje alkoholowe, z pewnością nie zastanawiasz się nad tym, czy są one kaloryczne. Tymczasem okazuje się, że wiele z nich dostarcza mnóstwa kalorii, co oznacza, że, wypijając kilka drinków dziennie musisz liczyć się z tym, że przybędzie Ci kilogramów. Oczywiście alkohol negatywnie wpływa nie tylko na wagę, ale na cały organizm.

Ile kalorii zawiera alkohol?

Regularnie pite napoje alkoholowe powodują wzrost wagi, gdyż zawierają sporą ilość kalorii, a ponadto ich metabolizm przebiega w dość specyficzny sposób. To, ile kalorii znajduje się w alkoholu uzależnione jest od jego rodzaju – poszczególne trunki mają inną wartość energetyczną, różnią się bowiem także ilością cukrów. Przykładowo 100 ml czystej 40% wódki zawiera 260 kcal, 100 ml wina czerwonego słodkiego zawiera od 100 do 120 kcal, a wytrawnego od 80 do 85 kcal. Znacznie więcej kalorii zawierają likiery (w 100 ml może być od 300 do 400 kcal) oraz drinki – w jednej szklance może być nawet 600 kcal. Najmniej kaloryczne jest wino bezalkoholowezawiera ono tylko 10 – 12 kcal w 100 ml!

Dlaczego alkohol powoduje tycie?

Alkohol to trunek nie zawierający żadnych składników odżywczych, co oznacza, że kalorie, których dostarcza określane są mianem pustych. Powoduje on nie tylko tycie, ale też wpływa negatywnie na zdrowie. Nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu chorób, zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca i nadciśnienie. Osoby, które nadużywają alkoholu znacznie częściej przechodzą udary mózgu i cierpią na choroby neurologiczne, nadużywanie alkoholu może też prowadzić do marskości wątroby. Jeśli piciu alkoholu towarzyszy wysokokaloryczne jedzenie, dodatkowy kilogram na wadze pojawi się stosunkowo szybko. Alkoholem, z którego nie musisz rezygnować jest czerwone wytrawne wino oraz wino bezalkoholowe.

Wino bezalkoholowe – dlaczego warto po nie sięgnąć?

W ostatnich kilku latach wina stały się niezwykle w Polsce popularne, wśród nich są również wina niezawierające alkoholu. To doskonała alternatywa dla osób, które nie tolerują alkoholu – ostatnim etapem ich produkcji jest usunięcie etanolu. Dzięki temu, że wino bezalkoholowe go nie zawiera jest trunkiem, który nie wpływa negatywnie na zdrowie. Wina bezalkoholowe wytwarzane są w taki sam sposób, jak te zawierające alkohol, różnią się od nich tylko brakiem etanolu, ale posiadają właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że pijąc regularnie wino bezalkoholowe, zmniejszasz ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Niska wartość kaloryczna wina bezalkoholowego sprawia, że jest to trunek, po który możesz sięgnąć nawet wtedy, gdy jesteś na diecie odchudzającej.