Czy rumieńce to zawsze oznaka zdrowia?

Twarz robi się czerwona, a Ty nie jesteś w stanie nad tym zapanować? Ze wstydu, bo skoczyła temperatura, a może zawsze masz zarumienione policzki? To, w jakich sytuacjach twoja twarz przybiera bardziej rumiany kolor, może oznaczać problemy zdrowotne albo zdradzać Twoje tajemnice.

Zarumienione policzki pojawiają się, kiedy naczynia krwionośne na Twojej Twarzy rozszerzają się, a krew, która do nich napływa sprawia, że są bardziej widoczne. Jest to dość uciążliwe, bo cały czas wyglądamy jak po przebiegnięciu maratonu albo po wypiciu jednego drinka za dużo. Jakie są prawdziwe przyczyny powstawania ciągłych wypieków?

Dlaczego powstaje cera naczynkowa

Cerę naczynkową dostajemy w spadku po rodzicach, czyli dziedziczymy ją genetycznie. Cery naczynkowej nie możemy się dorobić poprzez nieprawidłową pielęgnację. Możemy co najwyżej pogorszyć jej stan i tym samym spowodować, że rumieńce na całej twarzy nie będą chciały nas opuścić. U osób z cerą naczynkową naczynia włosowate są położone płytko pod skórą, a warstwa, która je pokrywa jest bardzo cienka. Naczynia skórne reagują na zmianę temperatury poprzez rozszerzenie, przez co stają się bardziej widoczne. Cześć naczyń, przy częstej ekspozycji np. na ostre światło słoneczne czy wysokie temperatury traci zdolność kurczenia, przez co powstają brzydkie pajączki na twarzy. Cerę naczynkową należy chronić przed szkodliwymi czynnikami, traktować łagodniej podczas pielęgnacji i wzmacniać skórę oraz wrażliwe naczynka kosmetykami takimi jak Redbloker krem, Iviostin, Lirene Cera Naczynkowa.

Problemy z układem hormonalnym

Problemy z układem hormonalnym również mogą powodować zaczerwienienie twarzy i szyi. Szczególnie wahania hormonów tarczycy przy stanie zapalnym tego gruczołu lub znaczne wahania kortyzolu powodują wypieki na policzkach. Czynnikiem wzmagającym objawy może być wysoka temperatura otoczenia, nagłe zdenerwowanie, jak również wzrost wilgotności powietrza, duszność i nagły stres. Czerwone wypieki na twarzy to najmniejszy problem przy zaburzeniach hormonalnych. Dużo poważniejsze są spowolnienie metabolizmu, nadwaga czy nawet bezpłodność. Podobny efekt manifestujący się zaczerwienieniem na twarzy dają napady gorąca podczas menopauzy. Na zaburzenia hormonalne jedynym rozwiązaniem jest leczenie u endokrynologa wsparte odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Problem alkoholowy a czerwona twarz

Przy długotrwałym problemie z nadużywaniem alkoholu swój nałóg ludzie często mają wypisany na twarzy. Czerwona skóra, opuchnięte oczy i nos to najczęstsze znaki na twarzy, które zdradzają nawet najlepiej ukrywany sekret. Niestety naczynia zniszczone alkoholem mają bardzo słabe zdolności regeneracyjne i trudno jest im wrócić do poprzedniego stanu. Często mimo kilku lat abstynencji od mocnych trunków pamiątka w postaci czerwonej skóry na twarzy pozostaje na długo albo na zawsze.