Jak ma się białko do stanu nerek?
Zbyt duża ilość białka w diecie negatywnie wpływa na stan, w jakim są nerki, to przeświadczenie powszechnie krążące po świecie. Bez białka organizm nie jest w stanie właściwie funkcjonować, gdyż jest on budulcem oraz składnikiem kości, mięśni, chrząstek, ścięgien, a także więzadeł. Czy białko wpływa negatywnie na nerki czy może jest to mit wyssany z palca?
Białko a nerki
W tym miejscu warto jasno i wyraźnie zaznaczyć, że białko nie wpływa negatywnie na nerki oraz jakikolwiek inny narząd funkcjonujący w ludzkim organizmie. Wręcz przeciwnie, ciężko bez niego funkcjonować. Jeśli więc człowiek nie zmaga się z różnymi chorobami, jak chociażby niewydolnością nerek, białko powinno być spożywane każdego dnia, gdyż stanowi bardzo istotny składnik diety człowieka. Jeśli jednak człowiekowi zależy na zwiększeniu spożycia ilości białka, należy to czynić systematycznie, bez nagłych oraz niespodziewanych skoków, gdyż musi nastąpić adaptacja organizmu. Warto również skorzystać z pomocy dietetyka.
Białko często występuje w batonach proteinowych, rodzi się więc pytanie czy są one zdrowe? W ich kwestii opinie są podzielone i nie bez przyczyny. Baton proteinowy może być dobry, jeśli w jego składzie występują odpowiednie substancje oraz składniki. Najbardziej pożądane jest białko serwatkowe WPC 80, gdyż nie dość, że jest ono bardzo dobrze przyswajalne przez organizm ludzki, to posiada również idealny profil aminokwasowy. Aminokwasy te nie są produkowane przez ludzki organizm, stąd konieczność dostarczenia ich wraz z dietą (dotyczy się to również osób, które nie trenują).
Kiedy w diecie występują spore ilości błonnika, następuje zmiana w czynnościach nerek. Rozumie się przez to zwiększenie współczynnika przesączania GFR, który wyznacza prędkość przesączania kłębuszka. Mowa o filtrowaniu krwi przez nerki. Spożywanie dużych ilości białka sprawia, że nerki pracują na większych obrotach, dzięki czemu pozbywają się one z organizmu produktów przemiany materii, ale pod żadnym pozorem nie jest to negatywna sytuacja.
Zarówno zbyt duża ilość białka w organizmie jest niekorzystna, jak i przypadek, kiedy człowiek zmaga się z niedoborem. Kiedy mamy do czynienia z nadmiarem, występuje niestrawność, bóle brzucha i odwodnienie. Pojawia się rozdrażnienie, nerwy, a także trudności w skupieniu uwagi. Z kolei w sytuacji niedoboru białka występują obrzęki, brak odporności, problemy w krzepnięciu krwi oraz nadmierne przemęczenie.