Jak sobie poradzić z problem z zasypianiem na tle nerwowym?

To frustrująca rutyna: Twój umysł zaczyna pracować jeszcze intensywniej, gdy tylko głowa trafi na poduszkę. Zastanawiasz się nad swoją listą zadań do zrobienia, rzeczami, które powinieneś (lub nie powinieneś) powiedzieć szefowi, lub rozmyślasz o tym, jak drogie będą książki Twojego dziecka. Potem spoglądasz na zegar i zdajesz sobie sprawę, jak późno już jest.

 

Problem z zasypianiem – czy to wina nerwów?

W pewnym momencie trudno jest stwierdzić, czy masz problemy ze snem, ponieważ jesteś niespokojny, czy niepokoisz się, ponieważ nie możesz spać. Odpowiedź może obejmować obie przyczyny. To dwukierunkowa walka: stres i niepokój mogą powodować problemy ze snem lub pogarszać istniejące. Ale brak snu może również powodować zaburzenia lękowe.

Jeśli lęk lub zakłócony sen pojawiają się sporadycznie, niżej umieszczone proste strategie mogą pomóc Ci zrelaksować ciało i umysł, abyś mógł uzyskać sen, którego potrzebujesz. Jeśli jednak jest to problem częsty lub długotrwały – warto zasięgnąć porady lekarza i spróbować pomocy medykamentów. Na rynku jest sporo leków, które powstały z myślą o ukojeniu takich stanów. Do najpopularniejszych należą: Extraspasmina, Formeds, czy też Nervosol.

Sporadyczne problemy z zasypianiem: co ukoi nerwy?

Nauka wyciszania umysłu może być pomocną umiejętnością, zarówno w radzeniu sobie z nerwami w stresujących porach dnia, jak i podczas zasypiania w nocy. Jeśli nigdy tego nie próbowałeś, zacznij od zaledwie kilku minut spokojnego siedzenia i skupienia się na wdechu i wydechu. Możesz także postawić na wsparcie ze strony różnych dostępnych dzisiaj aplikacji na smartfon, które pomogą Ci wyrobić ten zdrowy nawyk.

Inną poradą jest aktywność fizyczna. Osoby regularnie ćwiczące zasypiają szybciej i śpią bardziej spokojnie. W rzeczywistości nawet pojedynczy trening o umiarkowanej intensywności, taki jak szybki marsz, może poprawić sen u osób z przewlekłą bezsennością.

 

Co jeszcze pomoże w zasypianiu?

Poświęć trochę czasu na wyciszenie. Zdrowa rutyna przed snem pozwala ciału i umysłowi zwolnić, zanim zgaśnie światło. Poświęć co najmniej pół godziny na działania, takie jak:

  • słuchanie spokojnej muzyki,
  • kąpiel,
  • poczytanie książki.

 

Równocześnie unikaj stresujących czynności przed snem. Zostaw otwarcie rachunku na kolejny dzień, unikaj gorących dyskusji w mediach społecznościowych i pomiń wieczorne wiadomości, a zamiast pozwolić mózgowi męczyć się z tymi wszystkimi rzeczami, które musisz zrobić i o których ciężko Ci nie myśleć, zadbaj o to, abyś mógł się zrelaksować i odpuścić. Pomoże Ci w tym zrobienie listy zadań w notatniku, kalendarzu czy dowolnym innym miejscu i odłożenie jej z dala od łóżka.