Zaczerwienienie oka

Choroby z symptomem Zaczerwienienie oka:

 • Choroba Alzheimera

  23 kwietnia 2008 by

  Choroba Alzheimera to choroba mózgu, która prowadzi do stopniowego upośledzenia pamięci oraz procesów myślowych co w efekcie prowadzi do zaburzeń zachowania. Przyczyna nie jest znana jednak typowym objawem jest obecność w płytkach starczych i tanglach substancji zwanej amyloidem, która być może została spowodowana infekcjami lub czynnikami wrodzonymi.

  Niezmiernie ważne jest uzyskanie przez lekarza od rodziny i bliskich wszelkich informacji na temat przebytych chorób, wypadków, leczenia, zwyczajów żywieniowych, nadużywania alkoholu i innych substancji. Wszystkie inne choroby muszą być wykluczone aby zdiagnozować chorobę Alzheimera. W zasadzie uzyskanie charakterystycznego dla choroby Alzheimera obrazu możliwe staje się dopiero po śmierci pacjenta.

  Badanie obejmuje testy psychologiczne, badanie krwi i moczu, układu krążenia, układu oddechowego, rtg czaszki, tomografię komputerową mózgu, rezonans magnetyczny oraz elektroencefalografię.
  Objawy choroby Alzheimera mogą być leczone za pomocą leków doraźnych, np. środków uspokajających oddawanych chorym z zaburzeniami snu. Ciągle pracuje się nad lekiem cofającym lub zatrzymującym rozwój choroby. Jednak leczenie skupia sie na poprawie jakości życia pacjenta i może uwzględniać hydroterapię czyli ciepłe kąpiele (wymaga ścisłej kontroli pacjenta), muzykoterapię gdyż chorzy wyjątkowo dobrze reagują na dźwięki łagodnej muzyki i odpowiednią dietą. Duże dawki przeciwutleniaczy czyli witaminy A, C, E i selenu spowalniają przebieg choroby. Pacjentom z chorobą Alzheimera zaleca się również kontakt ze zwierzętami, które wpływają korzystnie na stosunki między ludźmi.

  Chorzy na chorobę Alzheimera źle znoszą zmienianie przyzwyczajeń, otoczenia, dezorientacji i zmian trybu życia. Dlatego też rodzina i bliscy powinni dbać o stopniowe wprowadzanie zmian do życia chorego oraz o jak najdłuższe utrzymanie chorego w swoim miejscu zamieszkania.

  Visalli, G Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

  21 lutego 2008 by

  Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo częsta choroba reumatyczna niszcząca tkanki stawowe i upośledzająca czynność stawów mogąca nawet doprowadzić do trwałego kalectwa. Choroba najczęściej atakuje ludzi w wieku 40-60 lat, częściej kobiety niż mężczyzn.

  Dokładne powody wystąpienia tego schorzenia nie są znane, mogą to być czynniki genetyczne, hormonalne, palenie papierosów i długotrwały stres. Choroba może zaostrzać się albo ustępować jednak powolnie postępujące zapalenie błony maziowej niszczy stawy i tkanki stawowe. Postęp schorzenia doprowadza do zniekształceń w stawach rąk, stóp, tworzą się halluksy i modzele a nawet do deformacji stawów międzypaliczkowych, przykurczy i wysięków w stawach łokciowych. Choroba atakuje również stawy biodrowe, szyjne, kolanowe powodujące sztywności, bóle, ogranicza ruchomość stawów i deformuje ich kształt.

  Nie należy ignorować pierwszych sygnałów takich jak zmęczenie, bóle mięśni, zmniejszonego apetytu czy też porannej sztywności mięśni.
  W reumatoidalnym zapaleniu stawów stosuje się leczenie farmakologiczne, kinezyterapię, światłolecznictwo, krioterapię, masaże, kąpiele solankowe albo zabiegi operacyjne.

  http://www.noni.zdrowe.com.pl/content/view/298/263/

 • Międzybłoniak ( rak opłucnej, mezotelioma )

  13 lutego 2008 by

  Międzybłoniak – jest to bardzo złośliwy nowotwór.
  Występuje na komórkach pokrywających opłucną, osierdzie i otrzewną.
  Jego powstaniu sprzyja narażenie na azbest oraz zakażenie wirusem SV40. Najczęściej dotyka osób po 40 roku życia.
  Jest to jeden z najtrudniej wyleczalnych nowotworów.
  Międzybłoniak jest źle rokującym rzadkim, nowotworem.
  Jest bardzo trudny do zdiagnozowania i leczenia.
  Jego rozpoznanie często jest opóźnione ponieważ niema charakterystycznych objawów klinicznych, jego obraz radiologiczny jest zmienny, a obraz mikroskopowy podobny do innych nowotworów szczególnie gruczolakoraka.

  http://www.asbestos.com/

 • Niedobór witaminy E

  13 lutego 2008 by

  Witamina E (tokoferol) – należy do grupy nierozpuszczalnych w wodzie.

  Rola w organizmie:
  - spełnia rolę gł. przeciwutleniacza w komórkach
  - dostarcza komórkom składniki odżywcze
  - wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych
  - czerwone krwinki chroni przed przedwczesnym rozpadem
  - sprzyja leczeniu męskiej bezpłodności
  - sprzyja leczeniu zaburzeń mięśniowych
  - sprzyja leczeniu miażdżycy
  - sprzyja leczeniu chorób serca

  Zapotrzebowanie – 8-13 mg na dobę

  Występuje w:
  *olejach roślinnych np.sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym
  * migdałach,orzechach włoskich i ziemnych
  * margarynie, jajach, mleku
  * kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej
  * zielono listnych warzywach.

  Jest tak popularna, że rzadko zdarzają się niedobory.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Zapalenie pochwy

  13 lutego 2008 by

  Do zapalenia pochwy dochodzi najczęściej drobnoustrojami takimi jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Innymi przyczynami są alergie na kosmetyki, zbyt długie trzymanie tampona w pochwie oraz zmiany hormonalne np. menopauza. Zbyt późne leczenie może doprowadzić do niepłodności, nadżerki, przeniesienia choroby z matki na noworodka. Leczenie odbywa sie za pomocą antybiotyków.

  http://www.medic8.com/healthguide/articles/vaginitis.html

 • Zapalenie spojówek

  13 lutego 2008 by

  Zapalenie spojówek – to najczęstsza choroba oczu, charakteryzuje się przekrwieniem spojówek, wrażeniem ciała obcego pod powieką, zbieraniem się wydzieliny w worku spojówkowym.
  Spojówka jest cienką, przezroczystą, przesuwalną błoną śluzową, wyściela tylną powierzchnię powiek, załamki oraz pokrywa przednią powierzchnię gałki ocznej, dzięki temu gałka przesuwa się gładko. Spojówka zawiera naczynia krwionośne, które w stanach zapalnych poszerzają się i wypełniają krwią, dlatego oko podczas zapalenia jest czerwone.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Hemofilia

  13 lutego 2008 by

  Hemofilia, zwana również chorobą królów lub potoczniej krwawiączką, należy do chorób przekazywanych z pokolenia na pokolenie (choroba genetyczna). Spowodowana jest ona brakiem czynnika krzepnięcia krwi.

  Rozróżniamy dwa rodzaje hemofilii A (klasycznej – brak 8 czynnika krzepliwości) oraz B (Christmasa – brak 9 czynnika krzepliwości). W zależności od rodzaju grupa łączy się z daną płcią (męską bądź żeńską). Zmutowany gen znajdujący się na chromosomie X rozpoczyna ową chorobę. Wynika z tego iż nie ma możliwości zarażenia się hemofilią przez kontakt z chorą osobą. Hemofilia rozprzestrzenia się jedynie dziedzicznie. Chromosom X znajduje się w genomie kobiety jak i mężczyzny, jednakże mężczyzna nie jest w stanie przekazać choroby na syna, może zaś przenieść ją na córkę.

  Na hemofilie chorują tylko ludzie z całkowitą ekspresją recesywnych genów na przykład:

  * mężczyzna hemizygotyczny w stosunku tego genu ( X a Y )
  * kobieta homozygotyczna w stosunku do tego genu ( X a X a )

  Diagnoza w łonie matki: Jeśli jesteś kobietą w ciąży i chcesz wiedzieć czy twoje dziecko będzie chore na hemofilie możesz wykonać badania prenatalne płodu.

  http://www.hemophilia.org/NHFWeb/MainPgs/MainNHF.aspx?menuid=0&contentid=1