Wzmożone pragnienie

Choroby z symptomem Wzmożone pragnienie:

 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

  21 lutego 2008 by

  Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo częsta choroba reumatyczna niszcząca tkanki stawowe i upośledzająca czynność stawów mogąca nawet doprowadzić do trwałego kalectwa. Choroba najczęściej atakuje ludzi w wieku 40-60 lat, częściej kobiety niż mężczyzn.

  Dokładne powody wystąpienia tego schorzenia nie są znane, mogą to być czynniki genetyczne, hormonalne, palenie papierosów i długotrwały stres. Choroba może zaostrzać się albo ustępować jednak powolnie postępujące zapalenie błony maziowej niszczy stawy i tkanki stawowe. Postęp schorzenia doprowadza do zniekształceń w stawach rąk, stóp, tworzą się halluksy i modzele a nawet do deformacji stawów międzypaliczkowych, przykurczy i wysięków w stawach łokciowych. Choroba atakuje również stawy biodrowe, szyjne, kolanowe powodujące sztywności, bóle, ogranicza ruchomość stawów i deformuje ich kształt.

  Nie należy ignorować pierwszych sygnałów takich jak zmęczenie, bóle mięśni, zmniejszonego apetytu czy też porannej sztywności mięśni.
  W reumatoidalnym zapaleniu stawów stosuje się leczenie farmakologiczne, kinezyterapię, światłolecznictwo, krioterapię, masaże, kąpiele solankowe albo zabiegi operacyjne.

  http://www.noni.zdrowe.com.pl/content/view/298/263/

 • Poronienie

  13 lutego 2008 by

  Poronienie – jest to przedwczesne zakończenie ciąży (trwającej krócej niż 22 tygodnie).Polega na wydaleniu obumarłego zarodka płodu.Szacuje się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym. Ryzyko kolejnego poronienia po pierwszym poronieniu zwiększa się o około 24%, po dwóch poronieniach o 26%, a po trzech poronieniach o 32%

  Przyczyny poronień mogą być uwarunkowane genetycznie ale może też wystąpić na skutek choroby zakaźnej przebytej podczas ciąży (np. różyczka).

  Inne przyczyny to głównie:

  * Wady rozwojowe
  * Złe odżywianie
  * Spożywanie alkoholu
  * Palenie tytoniu
  * Nadużywanie leków

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Łysienie androgenowe

  13 lutego 2008 by

  Łysienie androgenowe – utrata włosów u osób dorosłych.
  Niektórzy lekarze traktują je jako zjawisko naturalne inni wskazują na podłożę genetyczne.

  U kobiet tego typu utrata włosów występuje gł.w kątach czołowych i na szczycie głowy, często towarzyszy temu nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.
  Zwykle dotyczy kobiet w czasie i po menopauzie

  U mężczyzn łysienie androgenowe polega zazwyczaj na cofaniu się linii włosów na skroniach i czole ( powstają tzw. zakola), pojawia się także przerzedzenie na szczycie głowy, które z czasem doprowadza do powstania okrągłej łysinki która, zwiększa swoje rozmiary.

  Dotychczas nie wynaleziono 100% skutecznej metody leczenia.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Niedobór witaminy C

  13 lutego 2008 by

  Witamina C – należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie.

  Rola jaką spełnia w organizmie:
  -wpływa na wytwarzanie i zachowywanie kolagenu
  -podnosi odporność na zakażenia i choroby
  -bierze udział w przemianach tyrozyny oraz syntezie steroidów nadnerczowych
  -ułatwia gojenie się ran

  Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C wynosi ok. 60 mg na dobę.

  Źródłem witaminy C są świeże owoce i warzywa zwłaszcza te które, mają zielne liście.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Wtórna nadczynność przytarczyc

  13 lutego 2008 by

  Wtórna nadczynność przytarczyc – to nadmierne wydzielanie hormonu parathormonu PTH przez gruczoły przytarczyczne ( leżą w obrębie szyi obok tarczycy, to narząd wewnętrznego wydzielania). Wysoki poziom PTH jest spowodowany niskim poziomem wapnia w osoczu.
  Najczęściej występuje u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek (niewydolne nerki nie przekształcają wystarczającej ilości witaminy D oraz nie wydalają odpowiedniej ilości fosforanu) i chorobą jelit.
  Leczenie polega na ograniczeniu przyjmowania fosforanu oraz
  leczeniu chorób będących przyczyną niewydolności nerek.

  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000318.htm

 • Wąglik

  13 lutego 2008 by

  Wąglik – to choroba zaraźliwa, wywołuje ją laseczka wąglika, najczęściej występuje u bydła, koni, owiec, kóz, rzadziej świń. Rozprzestrzenia się wodą, może być przenoszony przez dzikie zwierzęta, ptaki, owady, odchody, może być również w produkowanych paszach dla zwierząt. Zwierzęta zarażają się drogą pokarmową. Zakażenie u ludzi zdarza się bardzo rzadko. W odróżnieniu od innych bakterii, które wykorzystują żywiciela, wąglik prowadzi do śmierci.
  Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez skaleczenie lub otarcie na skórze twarzy, szyi, rękach.
  Jeśli bakterie wąglika dostaną się do przewodu pokarmowego (np, po zjedzeniu niedogotowanego mięsa) wywołuje gorączkę, ból brzucha, nudności, wymioty. Śmiertelność w tym przypadku przekracza 50%. Najgorsze skutki wywołuje wąglik, gdy dostanie sie do płuc. Szybko się rozmnaża, w ciągu kilku do kilkunastu godzin dostaje się do krwi skąd atakuje narządy wewnętrzne. Czasami choroba rozwija sie tak szybko, że po kilku godzinach następuje zgon.
  Bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka.
  Leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków i szczepionek, które należy przyjąć 6 razy w ciągu 18 miesięcy.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wąglik

 • Zapalenie krtani

  13 lutego 2008 by

  Zapalenie krtani – krtań mieści się na szczycie tchawicy, mieszczą się w niej struny głosowe. Często zapalenie krtani występuje po przebyciu lub w trakcie trwania infekcji dróg oddechowych (przeziębienie, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc). Zakażenie krtani powoduje stan zapalny i obrzęk krtani, prowadzi to chrypki lub utraty głosu. Do przyczyn zalicza się palenie tytoniu, picie alkoholu, intensywne i długie mówienie, śpiewanie, krzyczenie, infekcja bakteryjna, polipy krtani, porażenie krtani, rak, alergia, uraz.

  http://www.healthscout.com/ency/68/444/main.html

 • Żylaki

  13 lutego 2008 by

  Żylaki – to pojedyncze lub mnogie zgrubienia i przebarwienia skórne widoczne przez skórę. Powstają w wyniku upośledzenia drożności żył i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach. Nie leczone powodują owrzodzenie podudzia. Często są przyczyną chorób układu krwionośnego oraz uwarunkowań genetycznych, siedzącego trybu życia, otyłości, ciąży, przebytej kuracji hormonalnej, nadużywania sauny, opalania, gorących kąpieli, płaskostopia lub innych wad postawy,zapalenia żył głębokich.
  Leczenie odbywa się za pomocą zabiegu operacyjnego, leczenia zachowawczego lub farmakologicznego. Leczenie zachowawcze polega na używaniu maści i kremów zmniejszających obrzęk lub uczucie ciężkości nóg. Ulgę przynosi też noszenie specjalnych rajstop, podkolanówek, unoszenie stóp, wykonywanie masażu. Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu środków doustnych uszczelniających naczynia. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu niewydolnych żył.

  www.choroby.senior.pl