Poranna sztywność

Choroby z symptomem Poranna sztywność:

 • Artroza

  13 lutego 2008 by

  Artroza to termin oznaczający zużycie i zdarcie się stawów.
  Zaliczany jest do chorób reumatycznych.
  Inną nazwą medyczną jest deneratywny reumatyzm stawów lub osteoartretyzm.
  Przyczyną zużycia stawów jest porostu ich używanie – dlatego jest nieuniknione, chociaż wystąpienie artrotyzmu zależy od indywidualnych uwarunkowań człowieka.
  Każdy ze stawów może być dotknięty tą chorobą ale najbardziej narażone są stawy biodrowe i kolanowe.
  Ból stawu powoduje że jest on mniej używany, co za tym idzie mniej ruchliwy co sprawia że jego stan sie pogarsza.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Artroza

 • Brodawki płciowe

  13 lutego 2008 by

  Brodawki płciowe – inna nazwa kłykciny kończyste
  Choroba ta polega na pojawieniu sią na narządach płciowych lub w pobliżu odbytu brodawkowatych zmian w kolorze ciała (u kobiet mogą też zaatakować pochwę i szyjkę macicy).
  Zmiany te wywołuje zarażenie się wirusem brodawczaka o niskim ryzyku.
  Przypadłość dotyczy kobiet i mężczyzn ( u nich występują częściej), przenosi się drogą płciową (prezerwatywa chroni w 75%).
  Zmiany te nie powodują żadnych dolegliwości typu. ból, swędzenie czy pieczenie jednak rosną w szybkim tępię i mogą tworzyć kalafiorowate skupienia.
  Po podjęciu leczenia zdarza się ze po usunięciu części zmian reszta samoistnie się wycofuje, niestety zdarza się też że choroba powraca.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Celiakia, Choroba trzewna

  13 lutego 2008 by

  Schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanych z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach.
  Choroba może wystąpić w każdym wieku
  Występowanie choroby u krewnego pierwszego stopnia zwiększa ryzyko choroby. O rozwoju choroby decyduje kilka czynników: genetyczny, metaboliczny, immunologiczny, środowiskowy i prawdopodobnie infekcyjnych.
  W leczeniu stosuje się dietę bezglutenową, która polega na całkowitej i nieprzerwanej eliminacji z pożywienia pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa.

  http://www.celiac.org/cd-main.php

 • Częstoskurcz komorowy

  13 lutego 2008 by

  Częstoskurcz komorowy – zaburzenie rytmu serca, polegające na wystąpieniu przyśpieszonej czynności skurczowej serca, która pochodzi z ośrodka zlokalizowanego w mięśniu komór serca.

  Częstoskurcz komorowy jest potencjalnym zagrożeniem do życia ponieważ może przejść w migotanie komór. Każdy przypadek utrwalonego częstoskurczu komorowego jest wskazaniem do natychmiastowego leczenia.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Czop woskowinowy

  13 lutego 2008 by

  Czop woskowinowy powstaje przy nadprodukcji woskowiny.Czyszczenie uszu patyczkami pogarsza sprawę, bo woskowina jest wtedy spychana w głębsze partie ucha. Czop może całkowicie zatkać światło przewodu słuchowego. Usunąć woskowinę może wyłącznie lekarz laryngolog, któremu najpierw trzeba powiedzieć o przebytych chorobach uszu, a zwłaszcza o wyciekach ropnych. Płukania ucha nie można wykonywać u osób z uszkodzoną błoną bębenkową której, lekarz nie widzi, gdyż jest zasłonięta woskowiną.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Dyspepsja

  13 lutego 2008 by

  Dyspepsja to termin medyczny określający występowanie w nadbrzuszu przewlekłego lub nawracającego bólu, który trwa przynajmniej przez 4 tygodnie któremu, towarzyszy uczucie pełności w nadbrzuszu, wczesne wrażenie sytości, wzdęcia, nudności. Termin ten używany jest do określania wielu różnych objawów tzw. objawów dyspeptycznych, których cechą wspólną jest ich związek z nadbrzuszem.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Impotencja

  13 lutego 2008 by

  Impotencja – inaczej niemoc płciowa, dysfunkcja seksualna. Występuje u mężczyzn, objawia się brakiem erekcji lub ejakulacji pomimo podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej. Występuje najczęściej u mężczyzn powyżej 50 roku życia.

  Impotencja może mieć podłoże:

  * psychiczne – spowodowana lękiem przed seksualnością,przed zapłodnieniem partnerki i niechcianą ciążą, kompleksami, poczuciem grzechu, zaburzeniem rozwoju psychoseksualnego itd
  Zazwyczaj w marzeniach sennych lub podczas masturbacji reakcje genitalne przebiegają prawidłowo.

  * fizyczne – chory w ogóle nie może osiągnąć erekcji z powodu wieku bądź choroby.O zaburzeniu można mówić wówczas, gdy trudności współżycia powtarzają się wielokrotnie pomimo istnienia dobrej relacji emocjonalnej między partnerami w dłużej trwającym związku.

  Obecna medycyna jest w stanie przywrócić choremu erekcję.

  http://www.menstuff.org/issues/byissue/impotency.html

 • Pochwica

  13 lutego 2008 by

  Pochwica – dysfunkcja seksualna, która polega na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół wejścia do pochw.
  Może to doprowadzić do zamknięcie wejścia i niemożność odbycia stosunku płciowego ponieważ powoduje silny ból przy wprowadzaniu prącia do pochwy (taki ból pojawia się także przy próbie wprowadzenia np. tamponu).

  Pochwica o podłożu psychicznym powodująca bolesność, zazwyczaj jest związana z reakcją obronną, która wynika z lęków seksualnych albo niejasności nastawienia emocjonalnego do partnera, lub związana jest z sytuacjami takimi jak np. narażenie na wstyd, poczuciem zagrożenia itp
  Bywa że jest to mimowolna ale wyuczona reakcja obronna spowodowana wcześniejszymi traumatycznymi doświadczeniami.

  Inne przyczyny to:
  -osobowość niedojrzała, histeryczna
  -choroby wynikające z wykorzystywania seksualnego
  -pęknięcia, stany zapalne krocza
  -rygoryzm religijny, poczucie winy
  -lęk przed stosunkiem i utratą błony dziewiczej, bólem, ciążą
  -nadwrażliwość układu mięśniowego i nerwowego

  Pochwica jest wyleczalna prawie w 100%
  Leczenie polega na połączeniu metod treningowych z psychoterapią (relaks, ćwiczenia mięśni krocza, fantazje erotyczne, leczenie stanów zapalnych)

  http://www.psychnet-uk.com/dsm_iv/vaginismus_disorder.htm

 • Zapalenie tarczycy ostre

  13 lutego 2008 by

  Ostre zapalenie tarczycy – jest to rzadko występująca choroba, wywoływana jest infekcją bakteryjną – najczęściej gronkowcami i paciorkowcami, rzadko dochodzi do zakażeń pasożytniczych i grzybiczych.
  Podczas badania stwierdza się czy skóra jest zaczerwieniona, czy węzy chłonne w okolicy szyi nie są powiększone, czy nie wystąpił obrzęk szyi oraz sprawdza się bolesność uciskową tarczycy. Niekiedy
  badaniem palpacyjnym sprawdza się obecność twardego wola tarczycy.
  Do powikłań ostrego zapalenia tarczycy zalicza się ropień.
  Do leczenia ostrego zapalenia tarczycy stosuje się antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

  red. Janicki, K. Domowy poradnik medyczny, 1998

 • Złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego

  13 lutego 2008 by

  Złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego – to odmiana zapalenia ucha zewnętrznego, rozwija się na podłożu klasycznego zapalenia ucha zewnętrznego u osób w podeszłym wieku, u osób o zaburzeniach odporności, niewyrównanej cukrzycy, po chemioterapii lub radioterapii, po przeszczepach i operacjach, ostrej
  białaczce.
  Głównym mikroorganizmem wywołującym zapalenie ucha zewnętrznego jest pałeczka ropy błękitnej. Bakteria ta jest odporna na antybiotyki.
  Choroba ta może zagrażać życiu.
  Leczenie odbywa się zawsze w szpitalu – może ty być podawanie dożylnie antybiotykoterapi lub badanie mikrootoskopowe (oczyszczaniem przewodu słuchowego zewnętrznego) lub operacyjnie.

  http://pedclerk.bsd.uchicago.edu/otitisExterna.html