Osłabienie

Choroby z symptomem Osłabienie:

 • Karłowatość przysadkowa

  2 czerwca 2009 by

  Karłowatość przysadkowa to niemal całkowita niedoczynność ośrodków przedwzgórzowych lub przedniego płata przysadki. Choroba wywołana jest zazwyczaj niedorozwojem wrodzonym lub uszkodzeniem w dzieciństwie, które powoduje niedobór hormonu wzrostu.
  Karłowatość to zatrzymanie wzrostu, które jest widoczne w zależności od tego kiedy rozpoczął się proces chorobowy. Zatrzymaniu wzrostu towarzyszy prawidłowy rozwój psychiczny. Karzeł zachowuje ciało dziecka a to sprawia, że ma wygląd starczy i cierpi na niedorozwój płciowy – to dorosły człowiek w miniaturze. Lekarze potrzebują specjalistycznych badań by rozpoznać chorobę a leczenie może odbywać się tylko w specjalistycznych kliniakach.

  red. Janicki K. Domowy poradnik medyczny, 1998 Warszawa Wydawnictwo Lekarskie PZWL

 • Odwarstwienie siatkówki

  3 marca 2009 by

  Odwarstwienie siatkówki polega na oddzieleniu się siatkówki od naczyniówki znajdującej się bezpośrednio pod nią. Może pojawić się jako rezultat urazu mechanicznego, po operacji zaćmy, w oczach z dużą krótkowzrocznością lub w wyniku zmian zapalnych czy nowotworowych, które mają miejsce w naczyniówce.

  Choroba jest bezbolesna przez co jest bardzo często ignorowana przez pacjentów. Objawy polegają na widzeniu mroczków, błysków i zasłony przed okiem, które coraz bardziej narastają wraz z coraz większym rozwarstwieniem siatkówki. Osoby z dużą krótkowzrocznością narażone są na przedarcie lub odwarstwienie siatkówki nawet podczas średniego wysiłku fizycznego. Leczenie tylko operacyjne.

  red. Janicki K. Domowy poradnik medyczny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 1998

 • Zapalenie żołędzi i napletka

  15 stycznia 2009 by

  Zapalenie żołędzi i napletka wywołuje zaczerwienienie, obrzęk i ból, mogą pojawić się białawe plamy, ubytki tkanki, które są czerwone i otoczone białą obwódką oraz bolesne pęcherzyki. Jeżeli jednak zauważysz u siebie twarde, zaczerwienione grudki, mogą one być oznaką poważnej choroby, skonsultuj się z lekarzem.

  Do przyczyn zapalenia żołędzi i napletka należą zakażenia bakteryjne i urazy mechaniczne, zakażenia grzybicze, jeżeli ubytki tkanki są wrzodziejące mogą być powodowane kiłą. Zakażenie opryszczką może również spowodować rozwój zapalenia. Ryzyko zapalenia zwiększa się wraz z niedostateczną bądź nadmierną higieną lub częstą zmianą partnerów lub współżyciem bez zabezpieczenia.
  Najlepszym sposobem aby zapobiec zapaleniu żołędzi jest regularne oczyszczanie żołędzi wodą z mydłem. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany na żołędzi lub napletku powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

  red. Jonderka G, Podręczna encyklopedia zdrowia. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002.

 • Łysienie androgenowe

  13 lutego 2008 by

  Łysienie androgenowe – utrata włosów u osób dorosłych.
  Niektórzy lekarze traktują je jako zjawisko naturalne inni wskazują na podłożę genetyczne.

  U kobiet tego typu utrata włosów występuje gł.w kątach czołowych i na szczycie głowy, często towarzyszy temu nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.
  Zwykle dotyczy kobiet w czasie i po menopauzie

  U mężczyzn łysienie androgenowe polega zazwyczaj na cofaniu się linii włosów na skroniach i czole ( powstają tzw. zakola), pojawia się także przerzedzenie na szczycie głowy, które z czasem doprowadza do powstania okrągłej łysinki która, zwiększa swoje rozmiary.

  Dotychczas nie wynaleziono 100% skutecznej metody leczenia.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Niedobór witaminy E

  13 lutego 2008 by

  Witamina E (tokoferol) – należy do grupy nierozpuszczalnych w wodzie.

  Rola w organizmie:
  – spełnia rolę gł. przeciwutleniacza w komórkach
  – dostarcza komórkom składniki odżywcze
  – wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych
  – czerwone krwinki chroni przed przedwczesnym rozpadem
  – sprzyja leczeniu męskiej bezpłodności
  – sprzyja leczeniu zaburzeń mięśniowych
  – sprzyja leczeniu miażdżycy
  – sprzyja leczeniu chorób serca

  Zapotrzebowanie – 8-13 mg na dobę

  Występuje w:
  *olejach roślinnych np.sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym
  * migdałach,orzechach włoskich i ziemnych
  * margarynie, jajach, mleku
  * kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej
  * zielono listnych warzywach.

  Jest tak popularna, że rzadko zdarzają się niedobory.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Niedoczynność przytarczyc

  13 lutego 2008 by

  Niedoczynność przytarczyc – jest to choroba którą, wywołuje niedobór hormonu produkowanego przez przytarczyce czyli parathormonu.
  Hormon ten jest odpowiedzialny za odpowiednio wysoki poziom wapnia we krwi,
  reguluje także gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu.

  W zaawansowanej i ostrej fazie choroba ta może doprowadzić do bolesnych kurczów mięśni górnych partii ciała, wykręcania kończyn, duszności i napadów padaczki.
  W przypadku gdy choroba jest przewlekła może spowodować opóźnienie umysłowe u dzieci i zaburzenia psychiczne u dorosłych.

  http://www.hypoparathyroidism.org/

 • Zapalenie tarczycy przewlekłe

  13 lutego 2008 by

  Przewlekłe zapalenie tarczycy nazywane również zapaleniem tarczycy Hashimoto – to przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, najczęściej rozwija się przez zaburzenia immunologiczne ( układ osoby chorej niszczy własne tkanki i komórki), rzadziej w skutek infekcji bakteryjnej.

  Najczęściej bo aż 90% chorych to kobiety między 30, a 50 rokiem życia.
  Przewlekłe zapalenia tarczycy leczy się przez całe życie hormonami ponieważ zmiany w organizmie spowodowane tą chorobą są nieodwracalne.

  Zazwyczaj choroba rozwija sie bezobjawowo, czasami tarczyca powiększa się do tego stopnia, ze chory czuje ucisk w gardle i ból podczas spożywania pokarmów i płynów.

  Visalli, G Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002