Drapanie w krtani

Choroby z symptomem Drapanie w krtani:

 • Zapalenie żołędzi i napletka

  15 stycznia 2009 by

  Zapalenie żołędzi i napletka wywołuje zaczerwienienie, obrzęk i ból, mogą pojawić się białawe plamy, ubytki tkanki, które są czerwone i otoczone białą obwódką oraz bolesne pęcherzyki. Jeżeli jednak zauważysz u siebie twarde, zaczerwienione grudki, mogą one być oznaką poważnej choroby, skonsultuj się z lekarzem.

  Do przyczyn zapalenia żołędzi i napletka należą zakażenia bakteryjne i urazy mechaniczne, zakażenia grzybicze, jeżeli ubytki tkanki są wrzodziejące mogą być powodowane kiłą. Zakażenie opryszczką może również spowodować rozwój zapalenia. Ryzyko zapalenia zwiększa się wraz z niedostateczną bądź nadmierną higieną lub częstą zmianą partnerów lub współżyciem bez zabezpieczenia.
  Najlepszym sposobem aby zapobiec zapaleniu żołędzi jest regularne oczyszczanie żołędzi wodą z mydłem. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany na żołędzi lub napletku powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

  red. Jonderka G, Podręczna encyklopedia zdrowia. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002.

 • Nowotwór złośliwy pochwy

  13 lutego 2008 by

  Nowotwory w obrębie pochwy można dzieli się na:
  * pierwotne – występują głównie u kobiet między 45 a 65 rokiem życia
  * wtórne – są to raki przerzutowe ( z trzonu macicy, jajników, żołądka lub sutka).

  Przyczyny powstawania tego nowotworu nie są dotychczas znane.

  Grupy ryzyka:
  – kobiety, które były wcześniej leczone z powodu przedinwazyjnego raka szyjki macicy
  – dziewczynki i młode kobiety, których matki stosowały stylbestrol

  http://www.cancer.gov/cancertopics/types/vaginal

 • Rak nerki

  13 lutego 2008 by

  Rak nerki inaczej to rak nerkowokomórkowy – to rak złośliwy, wywodzący się z komórek nerki. Stanowi on 1-2% wszystkich nowotworów złośliwych. Mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety. Objawy raka nerki pojawiają się bardzo późno, powoduje to jego późne wykrycie.Nieznane są przyczyny tej choroby, ale uwzględnia się czynniki genetyczne, do raka nerki przyczynia się palenie tytoniu oraz czynniki środowiskowe. Wykrywany jest po 50 roku życia, ale granica ta się obniża. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu guzka zazwyczaj wraz z nerką i objętymi już węzłami chłonnymi. Szanse na wyleczenie wynoszą 80%, szczególnie u pacjentów, u których po 5 latach od zabiegu nie pojawiły się przerzuty. Przy leczeniu stosuje się immuno i chemioimmunopterapie.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002.

 • Reumatyczna niedomykalność zastawki dwudzielnej

  13 lutego 2008 by

  Reumatyczna niedomykalność zastawki dwudzielnej – to choroba zastawki dwudzielnej, która oddziela lewy przedsionek od lewej komory. Choroba ta wynika z niewłaściwego zamknięcia się zastawki w czasie skurczu serca. Jest to powodem wstecznego odpływu krwi z lewej komory do lewego przedsionka. Nieszczelność powstaje w skutek zgrubienia i zwłóknienia płatków zastawek, niedomykalności względnej czyli rozstrzeni lewej komory, uszkodzenia nici ścięgnistych, zbliznowacenia pierścienia zastawkowego.
  Choroba ta wynika z niewydolności serca,
  jest też następstwem choroby reumatycznej.
  Przez długi czas choroba może przebiegać bezobjawowo.

  http://www.emedicine.com/PED/topic1464.htm

 • Trądzik pospolity

  13 lutego 2008 by

  Trądzik pospolity – to choroba wieku młodzieńczego, występuje zarówno u dziewczyn jak i chłopców w okresie dojrzewania, w wyniku nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych na skórze pojawiają sie wypryski.
  Choroba występuję między 12, a 30 rokiem życia.
  Trądzik nasila się przed miesiączką kiedy to dochodzi do nagromadzenia się wody i chlorku sody w organizmie.
  Leczenie trądziku bywa czasami długoletnie, a czasami przechodzi wraz z dorastaniem.
  Najczęściej do leczenia trądziku używa się preparatów złuszczających, miejscowo działających antybiotyków, doustnych antybiotyków lub za pomocą hormonów.
  Do oczyszczania skóry preparatami używa się roztworów spirytusowych zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy. Z robionych preparatów w aptece można dostać papkę ichtiolową i papkę
  panny Kummerfield w której skład wchodzi m.in. siarka.
  W leczeniu trądziku w domu można używać preparatów z serii Oxy (żele, kremy, emulsje, płatki kosmetyczne), Effaclar i Effalpha lub Benzacne. Stosując te preparaty należy skonsultować się z dermatologiem gdyż mogą koligować z innymi lekami.
  Ważne jest też systematyczne oczyszczanie skóry w salonach kosmetycznych.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Testotoksykoza

  13 lutego 2008 by

  Testotoksykoza – nazywana jest również rodzinnym męskim dojrzewaniem męskim, to rzadko spotykana postać przedwczesnego dojrzewania. Powoduje ją wydzielanie testosteronu przez przerosłe komórki Leydiga jąder.
  Hormony męskie są produkowane i wydzielane przez nadnercza i jądra. Poziom hormonów uzależniony jest od hormonów przysadki i podwzgórza. Nowotwór jąder, nadnercza lub zespół nadnerczowo – płciowy powodują niezależne uwalnianie hormonów. Uwolnione hormony (androgeny) powodują, że dochodzi do przedwczesnego dojrzewania chłopca. Najczęściej występuję przed 9 rokiem życia. W przypadku wystąpienia objawów przedwczesnego dojrzewania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, nie należy tego bagatelizować.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002