Cieplna regulacja organizmu


Administrator

Dodano: 11:57 20 maja 2008
Aktualizowano: 11:57 20 maja 2008
Źródło:

Ludziki organizm jest stałocieplny – w zdrowym organizmie temp. wewnętrzna wynosi około 37*C. Tolerancja nie przekracza 42*C – powyżej następuje uszkodzenie aktywnych struktur białka czego następstwem jest śmierć.
Termoregulacja jest procesem który ma na celu zrównoważenie utraty i wytwarzania ciepła.
Ciepło w organizmie powstaje z przemiany materii zachodzącej w komórkach. Utrata ciepła jest osiągana przez konwekcje, parowanie i promieniowanie.
Parowanie jest najbardziej efektywnym sposobem utraty ciepła, polega ono na parowaniu wody (potu) który pokrywa całe ciało. W gorącym otoczeniu człowiek wykonujący ciężką prace może wypocić nawet 1,5L wody na godzinę (około 900kcal). Z dodatkowo rozgrzanej skóry paruje jeszcze szybciej – skóra jest podgrzewana przez krew. Krew przenosi ciepło do oddalonych od głównych narządów części ciała (w mózgu, nerkach, wątrobie itp powstaje bardzo dużo ciepła metali bocznego) tam krew sie ochładza i wraca do organów- dzięki czemu im też nie grozi przegrzanie. Jeżeli przez dłuższy czas jesteśmy narażenie na wysoką temp. zewnętrzną – nasz metabolizm się obniża przez co ilość wydzielanej energii spada.
Natomiast w czasie kiedy organizm musi się obronić przed nadmiernym wychłodzeniem powoduje skurcze mięśni (drżenie) co podnosi ilość wydzielanej energii, skóra się zbiega (gęsia skórka) przez co ciepło niema drogi ujścia a krew odpływa do organów aby nie groziło im ochłodzenie – dlatego czasie zimna sinieją nam kończyny. Oziębienie organizmu pobudza także wydzielanie hormonów z gruczołu tarczycy przez co zwiększa się metabolizm.

Pod redakcją prof.dr fab.med.K.Janickiego „Domowy Poradnik Medyczny”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, W-wa, 1992,

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi

Loading