Lekarz Seksuolog

Seksuolog - leczy w głównej mierze zaburzenia życia seksualnego (zwłaszcza te których, przyczyn upatruje się na nieorganicznym podłożu tj. relacje patologiczne, nerwice). Jest doradcą i uczy jak powinno wyglądać prawidłowe życie seksualne pomiędzy partnerami.

Lekarz Seksuolog leczy niżej wymienione choroby:

 • Toksoplazmoza

  12 maja 2008 by

  Toksoplazmoza jest to bardzo rzadka choroba przenoszona przez surowe mięso i kontakt z kocimi odchodami zawierającymi jaja Toxoplasma gondii. Ponieważ kot często zjada zarażone mięso myszy lub kota pasożyt odpowiedzialny za zarażenie rozmnaża się w jelicie cienkim kota i wydala jaja w 4 tygodnie po zarażeniu. Gdy człowiek spożyje toxoplasma gondii pierwotniak ten lokuje się w różnych tkankach organizmu, zazwyczaj w mięśniach, mózgu, oku, sercu i płucach. Tworzy tam cysty a organizm ludzki wytwarza przeciwciała, pasożyt ten jest obecny przez całe życie gospodarza.
  Objawy toksoplazmozy obejmują złe samopoczucie, ból mięśni, gorączkę oraz powiększenie węzłów chłonnych. Niekiedy cysty lokalizują się w oczach gdzie powodują zaburzenia widzenia. Chociaż toksoplazmoza nie jest ciężką chorobą to są dwie okoliczności w których jest groźna: przy piorunującej toksoplazmozie możliwe są zapalenia mózgu, wątroby, płuc oraz serca i w przypadku zakażenia płodu przez matkę istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka upośledzenia umysłowego, głuchoty, ślepoty a także padaczki.
  Aby zdiagnozować toksoplazmozę lekarze często zalecają badania na obecność przeciwciał przeciwko pasożytowi. U noworodka wykonuje się badanie serologiczne krwi, analizę płynu mózgowo-rdzeniowego i badanie łożyska na obecność T. gondii.
  Większość przypadków toksoplazmozy przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Ostre zakażenie jest leczone sulfonamidami i lekami przeciwpierwotniakowymi. Terapia kobiet w ciąży jest trudna, gdyż leki są niebezpieczne dla płodu, leczenie jest bezpieczniejsze po pierwszym trymestrze ciąży. Noworodki z toksoplazmozą są leczone steroidami, które mogą zmniejszyć objawy zapalenia u chorych.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Międzybłoniak ( rak opłucnej, mezotelioma )

  13 lutego 2008 by

  Międzybłoniak – jest to bardzo złośliwy nowotwór.
  Występuje na komórkach pokrywających opłucną, osierdzie i otrzewną.
  Jego powstaniu sprzyja narażenie na azbest oraz zakażenie wirusem SV40. Najczęściej dotyka osób po 40 roku życia.
  Jest to jeden z najtrudniej wyleczalnych nowotworów.
  Międzybłoniak jest źle rokującym rzadkim, nowotworem.
  Jest bardzo trudny do zdiagnozowania i leczenia.
  Jego rozpoznanie często jest opóźnione ponieważ niema charakterystycznych objawów klinicznych, jego obraz radiologiczny jest zmienny, a obraz mikroskopowy podobny do innych nowotworów szczególnie gruczolakoraka.

  http://www.asbestos.com/

 • Nadżerka szyjki macicy

  13 lutego 2008 by

  Nadżerka to ubytek naskórka lub nabłonka błony śluzowej (często jest zejściem innego wykwitu np. pęcherzyka).
  Nadżerka części pochwowej szyjki macicy to najpopularniejsze schorzenie żeńskich narządów płciowych.
  Nie jest ono groźne, chociaż nie leczone może doprowadzić do raka szyjki macicy.
  Choroba zazwyczaj występuje u kobiet powyżej 14 roku życia.

  Przyczyny:
  - uraz mechaniczny np.w trakcie używania tamponów, penetracji pochwy przez ciała obce
  - infekcja np.wirus herpes, wczesna kiła, długo niewymieniane tampony, poważne stany zapalne pochwy
  - działanie substancji chemicznych np.środki plemnikobójcze zawarte w niektórych piankach
  - ryzyko wzrasta wraz z ilością partnerów seksualnych.

  Często nadżerka może nie daje żadnych objawów klinicznych.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia

 • Niedobór witaminy C

  13 lutego 2008 by

  Witamina C – należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie.

  Rola jaką spełnia w organizmie:
  -wpływa na wytwarzanie i zachowywanie kolagenu
  -podnosi odporność na zakażenia i choroby
  -bierze udział w przemianach tyrozyny oraz syntezie steroidów nadnerczowych
  -ułatwia gojenie się ran

  Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C wynosi ok. 60 mg na dobę.

  Źródłem witaminy C są świeże owoce i warzywa zwłaszcza te które, mają zielne liście.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Wyrośla kostne przewodu słuchowego

  13 lutego 2008 by

  Wyrośla kostne przewodu słuchowego – to uwypuklenia kostne kanału słuchowego, nazywane są potocznie jako „ucho pływaka” ponieważ częściej występują u pływaków i surferów, są wynikiem narażenia na zimną wodę i wiatr.
  Wyrośla kostne nie powodują raczej żadnych bolesnych dolegliwości. Jeśli wyrośla są duże dochodzi zwężenia światła kanału słuchowego uniemożliwiającego badanie błony bębenkowej, woskowiny i naskórka, co w dalszej kolejności prowadzi do upośledzenia ucha i zapalenia
  przewodu słuchowego.
  Można chirurgicznie usunąć wyrośla co prowadzi zwykle do całkowitego ustąpienia dolegliwości.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Zapalenie krtani

  13 lutego 2008 by

  Zapalenie krtani – krtań mieści się na szczycie tchawicy, mieszczą się w niej struny głosowe. Często zapalenie krtani występuje po przebyciu lub w trakcie trwania infekcji dróg oddechowych (przeziębienie, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc). Zakażenie krtani powoduje stan zapalny i obrzęk krtani, prowadzi to chrypki lub utraty głosu. Do przyczyn zalicza się palenie tytoniu, picie alkoholu, intensywne i długie mówienie, śpiewanie, krzyczenie, infekcja bakteryjna, polipy krtani, porażenie krtani, rak, alergia, uraz.

  http://www.healthscout.com/ency/68/444/main.html

 • Zapalenie spojówek

  13 lutego 2008 by

  Zapalenie spojówek – to najczęstsza choroba oczu, charakteryzuje się przekrwieniem spojówek, wrażeniem ciała obcego pod powieką, zbieraniem się wydzieliny w worku spojówkowym.
  Spojówka jest cienką, przezroczystą, przesuwalną błoną śluzową, wyściela tylną powierzchnię powiek, załamki oraz pokrywa przednią powierzchnię gałki ocznej, dzięki temu gałka przesuwa się gładko. Spojówka zawiera naczynia krwionośne, które w stanach zapalnych poszerzają się i wypełniają krwią, dlatego oko podczas zapalenia jest czerwone.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Zapalenie tchawicy

  13 lutego 2008 by

  Zapalenie tchawicy – trwa od 4-7 dni, powoduje je te same wirusy, które powodują zapalenie krtani. Zapalenie objawia się bardzo dokuczliwym, męczącym, suchym kaszlem, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie. Podczas choroby należy unikać dymu i zapylenia, przerwać palenie papierosów. Najczęściej chorują palacze. Podczas choroby do południa można przyjmować leki wykrztuśne, od 17 zaś leki hamujące odruch kaszlu. Należy przyjmować witaminę C, A oraz beta karoten oraz dużo płynów, aby oskrzela były nawilżone. Ulgę przynosi picie soków marchwiowych ponieważ beta-karoten przyśpiesza regenerację błon śluzowych. Pomocne jest też spożywanie pomarańczy, ciemnozielonych warzyw i owoców.

  http://www.health-diseases.org/diseases/tracheitis.htm