Lekarz Psycholog

 • Krup

  19 maja 2009 by

  Czyli inaczej ostre zapalenie krtani i oskrzeli

  Jest to choroba wczesnego dzieciństwa powodowana zakażeniem wirusowym. Często poprzedzona jest przeziębieniem lub grypą. Najczęstsze zachorowania pojawiają się jesienią lub zimą, choroba nie powinna trwać dłużej niż tydzień.

  Objawy krupu to chrypka, świszczący oddech, silny szczekający kaszel i problemy z oddychaniem. Jest to następstwo obrzęku strun głosowych i zapalenia krtani. Podczas oddychania powietrze przechodzi przez opuchniętą tchawicę i zmienione zapalnie struny głosowe co powoduje niski, świszczący i chrapliwy dźwięk. Napady kaszlu najczęściej pojawiają się w nocy, mogą być lekkie albo dość uciążliwe, trwające do 1,5 godziny. Przedłużające się napady kaszlu mogą powodować wymioty. Krup rozpoznaje się łatwo ponieważ kaszel jest dość charakterystyczny a objawy typowe.

  W przypadku krupu nie stosuje się leków o ile nie wystąpią powikłania, dopiero wtedy przepisywana jest kuracja antybiotykowa. Poważne powikłania, takie jak zapalenia płuc wymagają hospitalizacji. W pokoju w którym przebywa chore dziecko powinien znajdować się nawilżacz powietrza, zwłaszcza podczas ataku kaszlu należy zwiększyć wilgotność powietrza. Oddychanie ułatwia też leżenie bądź spanie w pozycji półsiedzącej, dlatego niezbędne są dodatkowe poduszki. Chory powinien unikać mleka i jego przetworów, za to pić dużo rosołu i innych gorących płynów, które rozrzedzą śluz znajdujący się w drogach oddechowych.
  Palenie w domu w którym jest dziecko chore na krup jest bezwzględnie zabronione ponieważ może spowodować rozwinięcie się choroby zagrażającej życiu.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia. Warszawa 1999

 • Zwichnięcia

  5 maja 2009 by

  Kości łączą się ze sobą za pomocą stawów, które pokryte są chrząstką ułatwiającą poślizg. Pokryte są mocną błoną, torebką stawową. To dzięki niej a dokładnie mazi stawowej stawy mają poślizg. Wzmocnione są też silnymi więzadłami. Urazy mogą prowadzić do przemieszczenia się powierzchni stawowej i przerwania torebki.
  Zwichnięcie to właśnie przemieszczenie względem siebie powierzchni stawowych wraz z rozerwaniem torebki stawowej i więzadeł. Zwichnięty staw jest zniekształcony a każda próba ruchu okupiona jest potwornym bólem.
  Zwichnięcia urazowe są zdecydowanie częstsze niż wrodzone czy patologiczne. Najczęściej zwichnięciom ulegają staw ramienny, stawy palców ręki, staw łokciowy, biodrowy i żuchwowy. Należy taki zwichnięty staw jak nasjzybciej nastawić, zawsze po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Zwichnięcie nie nastawione może powodować zmiany, które utrudnią lub uniemożliwią nastawienie. Wtedy konieczna może być interwencja chirurgiczna, a staw może przestać być czynny. Podczas transportu na pogotowie choremu należy unieruchomić kończynę w takiej pozycji w jakiej ją przytrzymuje.

  Rodzaje zwichnięć:

  Zwichnięcie stawu ramiennego jest dość częste ponieważ ma on małą stabilność, z reguły zdarza się podczas upadku na odwiedzioną i odwróconą kończynę. Urazowi towarzyszy spory ból a chory stara się unieruchomić kończynę. Po nastawieniu staw należy unieruchomić na 3 tygodnie w opatrunku piersiowym. Po kolejnych zwichnięciach mówi się o nawykowym zwichnięciu, ich przyczyną jest za krótkie, niewłaściwe albo przerywane unieruchomienie. Zwichnięcia takie wymagają operowania.

  Zwichnięcie stawu łokciowego – zdarza się najczęściej przy upadku na wyprostowaną rękę.

  Zwichnięcie stawu biodrowego powstaje zazwyczaj jako efekt działania siły zewnętrznej, ponieważ staw biodrowy jest bardzo zwarty, wzmocniony silnymi więzadłami i mocną torebką stawową. Chory zazwyczaj wymaga leczenia szpitalnego i szybkiego nastawienia.

  Zwichnięcia stawów palców ręki to zwichnięcia stawów międzypaliczkowych bliższych w wyniku urazów. Choremu towarzyszy ból, obrzęk, konieczne jest nastawienie palca.

  red. Janicki, K. Domowy poradnik medyczny, Warszawa Wydawnictwo Lekarskie PZWL

 • Żołądek drażliwy

  21 kwietnia 2009 by

  Żołądek drażliwy czyli inaczej niestrawność czynnościowa to sporadycznie pojawiająca się dolegliwość w postaci kombinacji bądź pojedynczych objawów. Objawy pojawiają się w czasie lub po jedzeniu, do objawów należą piekące bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zgaga, odbijanie, uczucie pełności i wzdęcia oraz utrata apetytu czy suchość w jamie ustnej czy pieczenie języka.
  Wiele osób sądzi, że przyczyną dolegliwości jest spożyty pokarm. Objawom towarzyszyć może też lęk, niepokój, bezsenność, uczucie przeciążenia, wrażenie braku tchu, dolegliwości sercowe czy nawet drżenie kończyn.
  Przyczyny żołądka drażliwego mogą być różne, od ważnych wydarzeń w życiu człowieka, poważnej straty życiowej np. strata partnera, pracy, kraju rodzinnego. Posiłki powinno spożywać się w spokoju w regularnych odstępach, w innym razie zaburzona jest motoryka żołądka. Wymioty i nudności mogą być wywołane przez sytuacje wiążące się z uczuciem lęku i odrazy.
  Stres i obciążenia psychiczne zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości żołądkowych.
  Jeżeli dolegliwości nawracają uporczywie mogą powodować organiczne uszkodzenia. Należy wyeliminować palenie, unikać sytuacji stresowych , starać się odprężać by zapobiec dolegliwościom. Powinno się odstawić wszystkie leki uszkadzające żołądek.
  Lekarz może zdiagnozować żołądek drażliwy tylko eliminując inne choroby takie jak wrzody, robi to za pomocą badania endoskopowego błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.
  Co robić by uniknąć dolegliwości?
  Wyłączyć się i odpocząć w momencie stresującym, dolegliwości może załagodzić termofor lub kompres, należy unikać alkoholu i papierosów i nigdy nie używać ich na czczo. Pomimo tego, że w chorobie nie stosuje się żadnej diety każdy chory powinien obserwować reakcje swojego organizmu na poszczególne produkty i unikać tych drażniących żołądek.

  red. Jonderka G. Podręczna encyklopedia zdrowia, Warszawa 2002, Wydawnictwo Zysk i S-ka

 • Kolka wątrobowa

  18 marca 2009 by

  Kolka wątrobowa to napad silnych bólów pojawiających się w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu. Ból powodowany jest najczęściej kurczami w drogach żółciowych po podrażnieniu czy poruszeniu kamieni żółciowych. Ból ten z reguły pojawia się nagle i jest niezwykle uciążliwy. Jest następstwem spożycia pokarmów tłustych, smażonych czy pieczonych.

  Ból pojawia się w prawej części jamy brzusznej, promieniuje od prawej łopatki i dołka podsercowego a czasami jest opasujący, rozpierający i odczuwamy go w całej jamie brzusznej. W przypadku napadu bólu należy wezwać lekarza, gdyż może być to oznaka szeregu chorób jamy brzusznej wymagających interwencji chirurgicznej.

  red. Janicki K. Domowy poradnik medyczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998

 • Oczopląs

  3 marca 2009 by

  Oczopląs to nic innego jak mimowolne ruchy gałek ocznych, z reguły w płaszczyźnie poziomej. Pojawiają się w rytmicznych, regularnych odstępach. Oczopląs pojawia się w chorobach układu nerwowego, wadach rozwojowych oka i przy dużym osłabieniu wzroku.

  Osłabienie wzroku oraz zez pojawiający się u małych dzieci powinien być poddany badaniu ponieważ może być oznaką poważniejszych chorób narządu wzroku.

  red. Janicki K. Domowy poradnik medyczny. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 1998

 • Odwarstwienie siatkówki

  3 marca 2009 by

  Odwarstwienie siatkówki polega na oddzieleniu się siatkówki od naczyniówki znajdującej się bezpośrednio pod nią. Może pojawić się jako rezultat urazu mechanicznego, po operacji zaćmy, w oczach z dużą krótkowzrocznością lub w wyniku zmian zapalnych czy nowotworowych, które mają miejsce w naczyniówce.

  Choroba jest bezbolesna przez co jest bardzo często ignorowana przez pacjentów. Objawy polegają na widzeniu mroczków, błysków i zasłony przed okiem, które coraz bardziej narastają wraz z coraz większym rozwarstwieniem siatkówki. Osoby z dużą krótkowzrocznością narażone są na przedarcie lub odwarstwienie siatkówki nawet podczas średniego wysiłku fizycznego. Leczenie tylko operacyjne.

  red. Janicki K. Domowy poradnik medyczny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 1998

 • Nerwica serca

  27 lutego 2009 by

  Nerwica serca to zespół objawów odczuwanych jako zaburzenia czynności serca, bardzo niepokojące dla cierpiącej na nie osoby. Jest to stan zaburzeń serca, w którym nadmiernie ono przyspiesza, bije mocniej lub zamiera. Ból ma charakter kłujący, przeszywający, jest często zlokalizowany na niewielkiej przestrzeni, na samym koniuszku serca. Wszelkie te dolegliwości odczuwane są subiektywnie przez chorego.

  Objawy nerwicy serca to: poczucie niepokoju, szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku, uczucie ściskania i dławienia się w gardle, spłycenie oddechu czy też trudności w oddychaniu. Kolejnymi objawami może być też poczucie zawrotów głowy, skłonność do omdleń, wzmożona potliwość uczucie zimna, dreszcze a nawet zaburzenia snu. Cierpiący na nerwicę serca mają okresy bardzo dobrego samopoczucia oraz okresy pogorszenia swego stanu zdrowia. Podczas wizyty lekarskiej żadne z wyżej wymienionych objawów nie ma odzwierciedlenia w wizerunku serca, zmian chorobowych nie widać.

  Ten stan chorobowy pojawia się w sytuacjach konfliktowych, w przypadku nadużywania kawy i papierosów, nieregularny tryb życia czy nawet przemęczenie psychofizyczne. Rozpoznanie nerwicy serca polega na wykluczeniu wszelkich możliwych dolegliwości serca.

  Leczenie ataków powinno polegać wyprowadzeniu chorego na świeże powietrze, ułożenie chorego wygodnie, skontrolowaniu tętna i stworzeniu atmosfery spokoju i relaksu w otoczeniu chorego. Do lekarza należy się udać w przypadku zaobserwowania braku poprawy, pogłębiającym się osłabieniu, tępym rozlanym bólu w okolicy serca.

  red. Janicki K. Domowa poradnik medyczny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998

 • Hemoroidy

  17 lutego 2009 by

  Hemoroidy inaczej zwane guzkami krwawniczymi czy żylakami odbytu to przerost i wypadanie splotów żylnych w okolicy odbytu i dolnej części odbytnicy. Są to guzki w okolicy otworu odbytowego. Do przyczyn powstawania hemoroidów należą siedzący tryb życia, częste zaparcia, ciąża jak i wrodzone predyspozycje do żylaków. Objawami hemoroidów jest pieczenie, świąd i krwawienie podczas oddawania stolca. Na stolcu można zauważyć ślady świeżej krwi. Jeżeli w obrębie guzków powstanie stan zapalny to będą one niezwykle bolesne i twarde.

  Leczenie na początku polega na stosowaniu odpowiedniej diety, która zapewni luźne stolce i wstrzymaniu się od alkoholu. Dobrze działają leki antyseptyczne i ściągające w czopkach. Większe żylaki odbytu usuwane są operacyjnie.

  red. Janicki K. Domowy poradnik medyczny. Warszawa 1998 Wydawnictwo Lekarskie PZWL

 • Zespół upośledzonego wchłaniania

  12 lutego 2009 by

  Zespół upośledzonego wchłaniania to tak naprawdę cała seria zespołów objawowych rozwijających się w efekcie zaburzeń wchłaniania jelitowego. Upośledzenie może dotyczyć jednego lub kilku składników pokarmowych. Zespół upośledzonego wchłaniania może mieć kilka przyczyn i można podzielić je na:

  – Pierwotne – przyczyną niewykorzystania przez organizm pewnych składników pokarmowych są tu nabyte lub wrodzone zaburzenia procesów metabolicznych, niedobory lub zaburzenia białkowe, hormonalne czy różne choroby pasożytnicze albo uszkodzenia po spożywaniu leków.

  - Wtórne – ich przyczyną jest złe przygotowanie produktów w procesie trawienia spowodowane niewystarczająco sprawną czynnością trawienną w górnym odcinku przewodu pokarmowego (jama ustna, żołądek czy dwunastnica), niesprawną pracą żołądka i trzustki, chorobami wątroby i dróg żółciowych lub zmianami flory bakteryjnej.

  Przykładem pierwotnego upośledzonego wchłaniania jest celiakia czy nietolerancja glutenu. Przyczyny zespołu upośledzonego wchłaniania mogą być różnorodne, od chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, zabieg operacyjny czy nawet ciąża. Chorzy często w dzieciństwie miewali przewlekłe bakteryjne biegunki powodujące utratę wagi. Objawy mogą być różnorodne, od skłonności do biegunek aż po zaparcia, obfite stolce. Do rozpoznania jednak niezbędna jest seria badań specjalistycznych i obserwacja chorego. Leczenie prowadzić może tylko lekarz.

  red Janicki K. Domowy poradnik medyczny. Warszawa 1998, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

 • Odra

  5 lutego 2009 by

  Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy, w której okres wylęgania wynosi od 8 do 12 dni. Choroba przebiega w dwóch fazach.

  Początkowo pojawiają się objawy nieżytu górnych dróg oddechowych takie jak kaszel i podwyższona temperatura. Po niedługim czasie temperatura wzrasta nawet do 40 st. C a na ciele pojawia się wysypka. Na błonie śluzowej policzków dziecka pojawia się wtedy drobna wysypka wyglądem przypominająca grysik. Kaszel nie ustaje, dochodzi katar, zaczerwienienie powiek i nadwrażliwość na światło. Po kilku dniach wysypka blednie a później znika, pozostaje tylko złuszczający się naskórek.

  Odra powoduje znaczny spadek odporności organizmu na wiele miesięcy, ma cięższy przebieg u dzieci powyżej 2 roku życia i dorosłych. Najcięższym powikłaniem nie leczonej odry jest zapalenie mózgu. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych i witamin. Dziecko powinno zostać w łóżku.

  red. Janicki K., Domowy poradnik medyczny. Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 1998