Lekarz Położnik

Położnik - jest to specjalność często łączona z ginekologią. Polega na opiekowaniu się połogiem, porodem i całym przebiegiem ciąży w stanach patologicznych oraz prawidłowych.

Lekarz Położnik leczy niżej wymienione choroby:

 • Choroba Alzheimera

  23 kwietnia 2008 by

  Choroba Alzheimera to choroba mózgu, która prowadzi do stopniowego upośledzenia pamięci oraz procesów myślowych co w efekcie prowadzi do zaburzeń zachowania. Przyczyna nie jest znana jednak typowym objawem jest obecność w płytkach starczych i tanglach substancji zwanej amyloidem, która być może została spowodowana infekcjami lub czynnikami wrodzonymi.

  Niezmiernie ważne jest uzyskanie przez lekarza od rodziny i bliskich wszelkich informacji na temat przebytych chorób, wypadków, leczenia, zwyczajów żywieniowych, nadużywania alkoholu i innych substancji. Wszystkie inne choroby muszą być wykluczone aby zdiagnozować chorobę Alzheimera. W zasadzie uzyskanie charakterystycznego dla choroby Alzheimera obrazu możliwe staje się dopiero po śmierci pacjenta.

  Badanie obejmuje testy psychologiczne, badanie krwi i moczu, układu krążenia, układu oddechowego, rtg czaszki, tomografię komputerową mózgu, rezonans magnetyczny oraz elektroencefalografię.
  Objawy choroby Alzheimera mogą być leczone za pomocą leków doraźnych, np. środków uspokajających oddawanych chorym z zaburzeniami snu. Ciągle pracuje się nad lekiem cofającym lub zatrzymującym rozwój choroby. Jednak leczenie skupia sie na poprawie jakości życia pacjenta i może uwzględniać hydroterapię czyli ciepłe kąpiele (wymaga ścisłej kontroli pacjenta), muzykoterapię gdyż chorzy wyjątkowo dobrze reagują na dźwięki łagodnej muzyki i odpowiednią dietą. Duże dawki przeciwutleniaczy czyli witaminy A, C, E i selenu spowalniają przebieg choroby. Pacjentom z chorobą Alzheimera zaleca się również kontakt ze zwierzętami, które wpływają korzystnie na stosunki między ludźmi.

  Chorzy na chorobę Alzheimera źle znoszą zmienianie przyzwyczajeń, otoczenia, dezorientacji i zmian trybu życia. Dlatego też rodzina i bliscy powinni dbać o stopniowe wprowadzanie zmian do życia chorego oraz o jak najdłuższe utrzymanie chorego w swoim miejscu zamieszkania.

  Visalli, G Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Liszaj płaski

  13 lutego 2008 by

  Liszaj płaski (liszaj czerwony) – to często występująca, przewlekła choroba skóry i paznokci a także błon śluzowych.
  Charakterystyczne dla tej choroby jest powstanie na skórze drobnych, czerwonych grudek,którym często towarzyszy silny świąd.

  Choroba może pojawić się w każdym wieku, najczęściej notuje się zachorowania u osób w wieku 30-60lat.

  Odmiany liszaja płaskiego:

  * odmiana przerosła – najczęściej występuje na skórze podudzi bez typowych grudek;
  * odmiana mieszkowa – drobne grudki zlokalizowane są przymieszkowo
  * odmiana zanikowa – układ zmian jest w kształcie obrączkowatym a w jego środkowej części jest obecny bliznowaty zanik albo przejaśnienia ;
  * odmiana pęcherzowa – zmiany pęcherzowe zlokalizowane są na dłoniach i stopach (gdzie powstają wskutek działania czynników mechanicznych) oraz w obrębie błon śluzowych.

  http://www.bad.org.uk/patients/leaflets/lichen.asp

 • Łysienie androgenowe

  13 lutego 2008 by

  Łysienie androgenowe – utrata włosów u osób dorosłych.
  Niektórzy lekarze traktują je jako zjawisko naturalne inni wskazują na podłożę genetyczne.

  U kobiet tego typu utrata włosów występuje gł.w kątach czołowych i na szczycie głowy, często towarzyszy temu nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.
  Zwykle dotyczy kobiet w czasie i po menopauzie

  U mężczyzn łysienie androgenowe polega zazwyczaj na cofaniu się linii włosów na skroniach i czole ( powstają tzw. zakola), pojawia się także przerzedzenie na szczycie głowy, które z czasem doprowadza do powstania okrągłej łysinki która, zwiększa swoje rozmiary.

  Dotychczas nie wynaleziono 100% skutecznej metody leczenia.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Nadciśnienie tętnicze wtórne

  13 lutego 2008 by

  Nadciśnienie tętnicze wtórne – jest to choroba układu krążenia, polegająca na okresowo lub stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.
  W przeciwieństwie do nadciśnienia o charakterze pierwotnym, przyczyny tej postaci choroby są dobrze znane (np.spowodowane są chorobą gruczołów dokrewnych).

  Możliwe przyczyny nadciśnienia wtórnego:

  * choroby związane z nerkami
  * choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego
  * choroby neurologiczne
  * mocny stres np. przed operacją
  * nadciśnienie wywołane ciążą
  * niektóre leki
  * substancje toksyczne: amfetamina, kokaina, metale ciężkie
  * hiperwolemia
  * koarktacja aorty
  * zespół obturacyjnego bezdechu sennego

  Zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu polega na normalizacji masy ciała, zaprzestaniu palenia tytoniu, ograniczeniu spożycia soli i alkoholu, zwiększeniu spożycia potasu oraz na dodatkowej aktywności fizycznej.

  http://www.gfmer.ch/TMCAM/Hypertension/Primary_secondary_prevention_arterial_hypertension.htm

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  13 lutego 2008 by

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – to przewlekły proces zapalny jelita grubego lub błony śluzowej,powiązana jest z podniesionym ryzykiem choroby nowotworowej jelita grubego.
  Najczęściej dotyczy to odbytu, rzadziej całe jelito grube.
  Podczas leczenia bardzo ważna jest dieta: w początkowej fazie zaleca się ograniczenie błonnika i mleka, w kolejnej fazie dochodzi do odwodnienia i niedokrwistości organizmu dlatego też stosuje się dietę dojelitową doustnie bądź bezpośrednio do jelita. Niedobór wody, białka, elektrolitów, czasem krwi uzupełnia się dożylnie.
  Najczęściej chorują na nią osoby w wieku 20-40 lat, 6-7% przypadków wypada w rodzinie.
  Nie są znane dotychczas przyczyny choroby.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Wścieklizna

  13 lutego 2008 by

  Wścieklizna – to zakaźna choroba wirusowa, niebezpieczna dla życia człowieka. Nosicielem wirusa są dzikie i domowe zwierzęta. Wirus przenosi się zazwyczaj poprzez ugryzienie przez zwierzęcia innego zwierzęcia lub człowieka przez zwierzęcia. Nie leczony wirus prowadzi do śmierci. Aby uniknąć wścieklizny należy szczepić zwierzęta domowe, nie należy lekceważyć ugryzienia przez nie szczepionego psa. Do zakażenia może również dojść przez ślinę chorego zwierzęcia jeśli dostanie się ona do otworów ludzkiego ciała np. nos, oczy.
  Okres wylęgarni bakterii u człowieka od zakażenia do pierwszych objawów trwa od 10 dni do 1 roku. W przypadku gdy pojawią się już pierwsze symptomy jest już za późno na leczenie, choroba prowadzi już do śmierci. Wirus uszkadza system nerwowy powodując porażenie mięśni oddechowych, skurcze krtani i gardła, w skutek czego chory umiera w wyniku uduszenia.

  http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs099/en/

 • Arytmia

  13 lutego 2008 by

  Arytmia jest to zaburzenie rytmu serca (zwłaszcza podczas wysiłku).
  Zaburzenie to polega na przyspieszonej lub niemiarowej pracy serca spowodowanej patologiczną nadpobudliwością mięśnia sercowego.
  Jest to jedno ze schorzeń serca – jedno z bardziej niepokojących i wymagana jest wizyta u lekarza aby ustalić przyczyny, rodzaj zaburzeń oraz jakie wiąże się z tym zagrożenie dla chorego.

  Arytmia często łączy się, jest przyczyną lub skutkiem innych schorzeń i chorób takich jak:
  *miażdżyca naczyń wieńcowych i wszystkich jej następstw np. niewydolność krążenia
  *nadciśnienie tętnicze
  *zapalenie mięśnia sercowego
  *nadczynność tarczycy
  *gorączka
  *pierwotne choroby mięśnia serca
  *zaburzenia gospodarki mineralnej
  *wady zastawkowe

  Wywołać ją mogą także leki lub substancje chemiczne i oczywiście stres

  http://ww2.heartandstroke.ca/Page.asp?PageID=1975&ArticleID=5087&Src=heart&From=SubCategory