Lekarz Neurolog

Neurolog - to specjalista od leczenia chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Obecnie w swojej pracy do diagnozowania wykorzystuje m.in.tomografie komputerową i rezonans magnetyczny.

Lekarz Neurolog leczy niżej wymienione choroby:

 • Łupież różowy Giberta

  13 lutego 2008 by

  Łupież różowy Giberta – choroba skóry o łagodnym przebiegu.
  Jej cechą są zmiany rumieniowo-złuszczające w obrębie kończyn i skóry tułowia.
  Szczyt zachorowań przypada na dzieciństwo i młodość.
  Wzrost ilości zachorowań obserwuje się w okresie zimowym
  Przyczyna choroby nie jest znana.

  Przebieg choroby:
  1) pojawia sie pierwszy bladoróżowy wykwit – ma kilku centymetrową średnicę i lekko się złuszcza.
  2) po 6-10 dniach następuje wysiew licznych wykwitów (gł.na tułowiu i na dosiebnych częściach rąk i nóg).
  3) choroba utrzymuje się przez 4-6 tygodni, po czym samoistnie ustępuje, zwykle nie wymaga leczenia.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia. 2002

 • Tyreotoksykoza

  13 lutego 2008 by

  Nadczynność tarczycy (Tyrotoksykoza) – to nadmierna ilość hormonów tarczycy.
  Wyróżnia się następujące rodzaje nadczynności tarczycy:
  1) Choroba Graves-Basedowa – organizm produkuje immunoglobuliny, które pobudzają tarczycę do produkcji hormonów,
  2) Wole guzkowe toksyczne- to guzek lub guzki powstałe w miąższu tarczycy, produkują hormony tarczycy,
  Leczenie polega na utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonu.
  Nadczynność tarczycy leczy się jodem radioaktywnym, lekami hamującymi syntezy i wydzielania tyroksyny (to podstawowy hormon tarczycy). Czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na częściowym usunięciu tarczycy.
  Czynnikami sprzyjającymi chorobie jest stres, uwarunkowania genetyczne, występowanie innych chorób autoimmunologicznych. Częściej nadczynność tarczycy występuje u kobiet.

  https://www.virginiamason.org/home/body.cfm?id=600

 • Szumy uszne

  13 lutego 2008 by

  Szumy uszne – to odczuwanie efektu dźwięku w uszach lub w głowie, nie pochodzące z otoczenia. Dźwięki mogą się nasilać okresowo lub występować stale, mają różny stopień natężenia, chory nie może ich stłumić. Zazwyczaj szumy są wynikiem upośledzenia narządu słuchu, rzadziej następstwem urazów głowy. Jedną z przyczyn dysfunkcji słuchu jest słuchanie głośno muzyki przez słuchawki stereofoniczne, czasami szumy powstają wskutek ruchów mięśni, kości, krwi. Zazwyczaj szumów nie da sie zlikwidować. Operacja, zażywanie leków, aparaty słuchowe oraz maskery i inne terapie jedynie pomagają żyć z szumami.
  Na chorobę tę cierpiał prawdopodobnie Beethoven, niemiecki pisarz Goethe oraz włoski rzeźbiarz Michał Anioł.

  http://www.ringinginears.org/

 • Tężec

  13 lutego 2008 by

  Tężec – to choroba zakaźna, charakteryzuje ją wzmożona pobudliwość i kurczliwość mięśni. Zakażeniu można zapobiec szczepiąc się. Tężca wywołuje bakteria zwana laseczką tężca, która występuje prawie wszędzie – w glebie, kurzu, wodzie. Zakazić możemy się przy zranieniu, zabrudzeniu np. ziemią, otarciu, uszkodzeniu wywołanym drzazgami, gwoździami lub szkłem, zapaleniu ucha, przekłuwaniu uszu, obrzezaniem. Większe ryzyko zarażenia się tężcem mają grupy osób z obniżoną odpornością poszczepienną, chorych na cukrzycę, narkomani oraz osoby żyjące w złych warunkach socjalnych, z utrudnionym dostępem do służby zdrowia i szczepień.
  Leczenie polega na podaniu choremu ludzkiej immunoglobuliny przeciwtężcowej, która neutralizuje toksynę bakteryjną oraz antybiotyku w celu eliminacji bakterii oraz środków zwiotczających mięśnie i leki przeciwbólowe. Żywienie odbywa się dożylnie w postaci płynów. Co trzecia osoba zarażona tężcem umiera. W Polsce są obowiązkowe szczepionki na tężca.

  http://www.mayoclinic.com/health/tetanus/DS00227/DSECTION=4

 • Hemofilia

  13 lutego 2008 by

  Hemofilia, zwana również chorobą królów lub potoczniej krwawiączką, należy do chorób przekazywanych z pokolenia na pokolenie (choroba genetyczna). Spowodowana jest ona brakiem czynnika krzepnięcia krwi.

  Rozróżniamy dwa rodzaje hemofilii A (klasycznej – brak 8 czynnika krzepliwości) oraz B (Christmasa – brak 9 czynnika krzepliwości). W zależności od rodzaju grupa łączy się z daną płcią (męską bądź żeńską). Zmutowany gen znajdujący się na chromosomie X rozpoczyna ową chorobę. Wynika z tego iż nie ma możliwości zarażenia się hemofilią przez kontakt z chorą osobą. Hemofilia rozprzestrzenia się jedynie dziedzicznie. Chromosom X znajduje się w genomie kobiety jak i mężczyzny, jednakże mężczyzna nie jest w stanie przekazać choroby na syna, może zaś przenieść ją na córkę.

  Na hemofilie chorują tylko ludzie z całkowitą ekspresją recesywnych genów na przykład:

  * mężczyzna hemizygotyczny w stosunku tego genu ( X a Y )
  * kobieta homozygotyczna w stosunku do tego genu ( X a X a )

  Diagnoza w łonie matki: Jeśli jesteś kobietą w ciąży i chcesz wiedzieć czy twoje dziecko będzie chore na hemofilie możesz wykonać badania prenatalne płodu.

  http://www.hemophilia.org/NHFWeb/MainPgs/MainNHF.aspx?menuid=0&contentid=1