Lekarz Ginekolog

Ginekolog - to lekarz specjalista zajmujący się chorobami układu rodnego u kobiet, oraz przebiegiem jak i patologią ciąży. Ginekolog doradza w sprawach antykoncepcji i wybiera jej metody. Zajmuje się przypadłościami wieku przekwitania, oraz prowadzi leczenie zaburzeń związanych z menopauzą. Z powodu pokrewność specjalizacji ginekolog oraz położnik, łączy się je często w jedną ginekolog-położnik.

Lekarz Ginekolog leczy niżej wymienione choroby:

 • Albinizm

  13 lutego 2008 by

  Aielactwo polega na braku pigmentu w skórze oraz innych jej elementach takich jak twory skórne, tęczówka, czy włosy.

  Odbarwienia występują w pojedynczych ogniskach (niewielkich bądź dużych). Bywa też że pozbawione pigmentu jest niemal całe ciało.

  Osoba która posiada albinizm nazywana jest albinosem. Albinosi są dużo bardziej wrażliwi na promienie UV, niż przeciętny człowiek. Często reakcją na nadmierną ilość promieni słonecznych jest stan zapalny na skórze. Choroba ta występuje dość rzadko. Chory jest około 1 człowiek na 110000 ludzi.

  Albinizm występuje również u zwierząt.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Częstoskurcz nadkomorowy

  13 lutego 2008 by

  Częstoskurcz nadkomorowy – szybki rytm serca pochodzący z przedsionków lub węzła przedsionkowo-komorowego.
  Rytm jest regularny, 120-200 uderzeń na minutę.
  Czasami nie jest zindentyfikowany w badaniu EKG.

  Wyróżnia się:

  * częstoskurcz nawrotny w węźle przedsionkowo-komorowym

  * częstoskurcz nawrotny przedsionkowo-komorowy

  * częstoskurcz przedsionkowy

  * jednoogniskowy (jednokształtny)

  * wieloogniskowy (wielokształtny)

  http://www.emedicinehealth.com/supraventricular_tachycardia/article_em.htm#Supraventricular Tachycardia Overview

 • Dyspepsja

  13 lutego 2008 by

  Dyspepsja to termin medyczny określający występowanie w nadbrzuszu przewlekłego lub nawracającego bólu, który trwa przynajmniej przez 4 tygodnie któremu, towarzyszy uczucie pełności w nadbrzuszu, wczesne wrażenie sytości, wzdęcia, nudności. Termin ten używany jest do określania wielu różnych objawów tzw. objawów dyspeptycznych, których cechą wspólną jest ich związek z nadbrzuszem.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Szczelina odbytu

  13 lutego 2008 by

  Szczelina odbytu – to pęknięcie błony śluzowej kanału odbytu spowodowane mechanicznym uszkodzeniem. Przyczyną może być również zaburzenie przepływu krwi w tej części ciała, zwiększone napięcie zwieracza wewnętrznego, twarde i suche stolce, biegunka, stany zapalne okołoodbytnicze oraz wysiłek fizyczny, uporczywe zaparcia.
  Wyróżnia się 2 szczeliny odbytu:
  1) Szczelina ostra – 90% przypadków leczona jest bezoperacyjnie, dieta powinna zostać wzbogacona w potrawy bogatowłóknikowe, należy przyjmować dużą ilość płynów, leki zmiękczające, brać gorące kąpiele po 10-20 minuta kilka razy dziennie, czasami lekarz zleca również stosowanie specjalnych maści,
  2) Szczelina przewlekła – wymaga większego leczenia, trwa dłużej niż miesiąc, ze względu na wygląd szczeliny zleca się czasami testy diagnostyczne,
  Interwencja chirurgiczna polega na przecięciu części zwieracza wewnętrznego odbytu, zabieg nie wymaga zostania na noc w szpitalu.
  Leczenie po zabiegu trwa kilka tygodni, często ból znika już po kilku dniach.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Zapalenie płuc (pneumonia)

  13 lutego 2008 by

  Pneumonia (zapalenie płuc) – to stany zapalne miąższu płuc czyli oskrzelików i pęcherzyków płucnych, które wywołane jest drobnoustrojami takimi jak wirusy, grzyby, bakterie, czynniki toksyczne. Najczęściej na zapalenie płuc chorują dzieci i choroby starsze, osoby nadużywające alkoholu, tytoniu, niedożywione. Powikłaniem jest najczęściej zapalenie opłucnej. Zapalanie płuc możemy podzielić na:
  – płatowe – ma ostry przebieg, wywoływane jest przez paciorkowca Streptococcus,
  – odoskrzelowe – wywoływane przez paciorkowce z rodzin Haemophilius, Klebsiella, Legionella,
  – mykoplazmatyczne – wywoływane przez bakterię Mycoplasma pneumoniae,
  – zachłystowe – wywoływane jest przez przedostanie się do płuc drażniącego lub zakażonego materiału,
  W przypadku zapalenia płuc wywołanego bakteriami stosuje się antybiotyki, zapalenie pneumocystyzowe leczy się antybiotykami i sulfonamidami. Zaleca się również leżenie w łóżku, picie dużej ilości płynów oraz ciepłe okłady na klatkę piersiową.

  http://www.lungusa.org/site/pp.asp?c=dvLUK9O0E&b=35692

 • Astma pyłkowa

  13 lutego 2008 by

  Astma pyłkowa – jest to sezonowe zapalenie błony śluzowej spojówek i nosa wywołane alergią.
  Towarzyszą jej napady astmy oskrzelowej oraz zmiany na skórze a czasem także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
  Przypadłość ta zazwyczaj ujawnia się między 10 a 20 rokiem życia.
  Dokuczliwość objawów zależy od indywidualnych cech chorego, utrzymują się one przeważnie w okresie pylenia danej rośliny (kiedy stężenie jej pyłków w powietrzu jest duże).
  Najczęściej uczulają pyłki:
  *traw
  *zbóż
  *drzew
  *bylicy

  Chociaż astma pyłkowa nie stanowi zagrożenia dla życia to znacznie obniża jego jakość, zapobieganie jest praktycznie niemożliwe a leczenie w niektórych przypadkach nie do końca skuteczne. Najczęściej sprowadza się do unikania alergenu, podaniu leków i ew. szczepionki odczulającej.

  Janicki, K. Domowy poradnik medyczny, 1998

 • Zapalenie krtani

  13 lutego 2008 by

  Zapalenie krtani – krtań mieści się na szczycie tchawicy, mieszczą się w niej struny głosowe. Często zapalenie krtani występuje po przebyciu lub w trakcie trwania infekcji dróg oddechowych (przeziębienie, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc). Zakażenie krtani powoduje stan zapalny i obrzęk krtani, prowadzi to chrypki lub utraty głosu. Do przyczyn zalicza się palenie tytoniu, picie alkoholu, intensywne i długie mówienie, śpiewanie, krzyczenie, infekcja bakteryjna, polipy krtani, porażenie krtani, rak, alergia, uraz.

  http://www.healthscout.com/ency/68/444/main.html