Lekarz Gastrolog

Gastrolog - to lekarz specjalista zajmujący się leczeniem chorób przewodu pokarmowego (jelit, dwunastnicy, żołądka, czy przełyku) oraz narządów ściśle powiązanych z układem pokarmowym takich jak wątroba, drogi żółciowe, pęcherzyki, czy trzustka).

Lekarz Gastrolog leczy niżej wymienione choroby:

 • Achalazja

  13 lutego 2008 by

  Achalazja jest chorobą występującą u ludzi między 30 a 60 rokiem życia.

  Achalazja powstaje w wyniku braku komórek Auerbacha w dolnym odcinku przełyku. Przez w/w ubytek komórkowy, dolny zwieracz przełyku nie rozkurcza się podczas przełykania pożywienia. Choroba początkowo sprawia kłopoty podczas jedzenia, w późniejszym etapie również podczas przełykania substancji płynnych.

  Podczas trwania choroby, ogólne samopoczucie chorego jest dobre, a odżywianie prawidłowe. Pozwala to na odróżnienie achalazji od raka przełyku. pacjenta.

  Achalazje możemy podzielić na 4 etapy :
  1. brak jakichkolwiek zmian w obrazie radiologicznym
  2. przełyk szeroki na mniej niż 4 cm
  3. przełyk szeroki na 4 do 6 cm
  4. przełyk szeroki na całej swojej długości

  Leczenie achalazji :
  * leczenie poprzez wykonanie operacji Hellera polegającej na wycięciu podłużnego odcinka z warstwy mięśniowej
  * dieta pokarmu rozdrobnionego i papkowatego
  * brak sytuacji stresujących
  * sen na półsiedzący, zapobiega zachłyśnięciom

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Achalazja_przełyku

 • Akromegalia

  13 lutego 2008 by

  Akromegalia, często wiązana jest z nazwą gigantyzm przysadkowy.

  Akromegalia oraz gigantyzm przysadkowy (z łaciny acromegalia) spowodowana jest zbyt dużą produkcją hormonu wzrostu, czyli somatotropiny. Somatotropina wydziela się z gruczolaka komórek kwasochłonnych znajdującego się w przednim płacie przysadki mózgowej.

  Choroba dotyczy głównie ludzi dorosłych, u których procesy wzrostu kości zostały już zakończone, a nasady długich kości zmineralizowały się i zrosły. Gdy choroba dotyka ludzi młodych i dzieci różni się nieco od akromegalii i określa się ją mianem gigantyzmu, który polega na przerośnięciu długich kości.

  Chorobę należy leczyć gdyż bez leczenia powoli się rozwija w organizmie chorego.

  red. Janicki, K. ‚Domowy poradnik medyczny’

 • Choroba uchyłkowa jelit

  13 lutego 2008 by

  Choroba uchyłkowa jelit – jest to obecność licznych (od jednego do kilkuset) uchyłków w przewodzie pokarmowym (uchyłek jest kieszonkowatym uwypukleniem jelita, składaja się tylko z błony śluzowej i wyścielającej ją od zewnątrz otrzewnej, nie zawieraja warstwy mięśniowej).
  Najczęściej występują one w jelicie grubym na terenie esicy (ponad 90 % wszystkich uchyłków). Nigdy nie występują w odbytnicy!
  Prawie zawsze są to uchyłki nabyte. Uchyłki wrodzone mają marginalne znaczenie.

  Pojawiają się zazwyczaj u osób starszych ( blisko 2/3 populacji w wieku podeszłym jest dotknięta tą chorobą).W większości przypadków uchyłki nie dają żadnych dolegliwości (tylko około 10 % chorych ma jakiekolwiek objawy).W starszym wieku choroba występuje z jednakową częstotliwością zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W młodszym wieku uchyłki zdarzają się rzadko, a jeśli już to dotyczą głównie otyłych mężczyzn, dają cięższe objawy i częściej wymagają interwencji chirurgicznej.
  Główną rolę w powstawaniu uchyłków może mieć dieta z niedostateczną zawartością włókien roślinnych, choroba uchyłkowa prawie nigdy nie występuje u wegetarian.

  http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/diverticulosis/

 • Częstoskurcz komorowy

  13 lutego 2008 by

  Częstoskurcz komorowy – zaburzenie rytmu serca, polegające na wystąpieniu przyśpieszonej czynności skurczowej serca, która pochodzi z ośrodka zlokalizowanego w mięśniu komór serca.

  Częstoskurcz komorowy jest potencjalnym zagrożeniem do życia ponieważ może przejść w migotanie komór. Każdy przypadek utrwalonego częstoskurczu komorowego jest wskazaniem do natychmiastowego leczenia.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Szczelina odbytu

  13 lutego 2008 by

  Szczelina odbytu – to pęknięcie błony śluzowej kanału odbytu spowodowane mechanicznym uszkodzeniem. Przyczyną może być również zaburzenie przepływu krwi w tej części ciała, zwiększone napięcie zwieracza wewnętrznego, twarde i suche stolce, biegunka, stany zapalne okołoodbytnicze oraz wysiłek fizyczny, uporczywe zaparcia.
  Wyróżnia się 2 szczeliny odbytu:
  1) Szczelina ostra – 90% przypadków leczona jest bezoperacyjnie, dieta powinna zostać wzbogacona w potrawy bogatowłóknikowe, należy przyjmować dużą ilość płynów, leki zmiękczające, brać gorące kąpiele po 10-20 minuta kilka razy dziennie, czasami lekarz zleca również stosowanie specjalnych maści,
  2) Szczelina przewlekła – wymaga większego leczenia, trwa dłużej niż miesiąc, ze względu na wygląd szczeliny zleca się czasami testy diagnostyczne,
  Interwencja chirurgiczna polega na przecięciu części zwieracza wewnętrznego odbytu, zabieg nie wymaga zostania na noc w szpitalu.
  Leczenie po zabiegu trwa kilka tygodni, często ból znika już po kilku dniach.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Zapalenie płuc (pneumonia)

  13 lutego 2008 by

  Pneumonia (zapalenie płuc) – to stany zapalne miąższu płuc czyli oskrzelików i pęcherzyków płucnych, które wywołane jest drobnoustrojami takimi jak wirusy, grzyby, bakterie, czynniki toksyczne. Najczęściej na zapalenie płuc chorują dzieci i choroby starsze, osoby nadużywające alkoholu, tytoniu, niedożywione. Powikłaniem jest najczęściej zapalenie opłucnej. Zapalanie płuc możemy podzielić na:
  - płatowe – ma ostry przebieg, wywoływane jest przez paciorkowca Streptococcus,
  - odoskrzelowe – wywoływane przez paciorkowce z rodzin Haemophilius, Klebsiella, Legionella,
  - mykoplazmatyczne – wywoływane przez bakterię Mycoplasma pneumoniae,
  - zachłystowe – wywoływane jest przez przedostanie się do płuc drażniącego lub zakażonego materiału,
  W przypadku zapalenia płuc wywołanego bakteriami stosuje się antybiotyki, zapalenie pneumocystyzowe leczy się antybiotykami i sulfonamidami. Zaleca się również leżenie w łóżku, picie dużej ilości płynów oraz ciepłe okłady na klatkę piersiową.

  http://www.lungusa.org/site/pp.asp?c=dvLUK9O0E&b=35692

 • Astma pyłkowa

  13 lutego 2008 by

  Astma pyłkowa – jest to sezonowe zapalenie błony śluzowej spojówek i nosa wywołane alergią.
  Towarzyszą jej napady astmy oskrzelowej oraz zmiany na skórze a czasem także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
  Przypadłość ta zazwyczaj ujawnia się między 10 a 20 rokiem życia.
  Dokuczliwość objawów zależy od indywidualnych cech chorego, utrzymują się one przeważnie w okresie pylenia danej rośliny (kiedy stężenie jej pyłków w powietrzu jest duże).
  Najczęściej uczulają pyłki:
  *traw
  *zbóż
  *drzew
  *bylicy

  Chociaż astma pyłkowa nie stanowi zagrożenia dla życia to znacznie obniża jego jakość, zapobieganie jest praktycznie niemożliwe a leczenie w niektórych przypadkach nie do końca skuteczne. Najczęściej sprowadza się do unikania alergenu, podaniu leków i ew. szczepionki odczulającej.

  Janicki, K. Domowy poradnik medyczny, 1998

 • Arytmia

  13 lutego 2008 by

  Arytmia jest to zaburzenie rytmu serca (zwłaszcza podczas wysiłku).
  Zaburzenie to polega na przyspieszonej lub niemiarowej pracy serca spowodowanej patologiczną nadpobudliwością mięśnia sercowego.
  Jest to jedno ze schorzeń serca – jedno z bardziej niepokojących i wymagana jest wizyta u lekarza aby ustalić przyczyny, rodzaj zaburzeń oraz jakie wiąże się z tym zagrożenie dla chorego.

  Arytmia często łączy się, jest przyczyną lub skutkiem innych schorzeń i chorób takich jak:
  *miażdżyca naczyń wieńcowych i wszystkich jej następstw np. niewydolność krążenia
  *nadciśnienie tętnicze
  *zapalenie mięśnia sercowego
  *nadczynność tarczycy
  *gorączka
  *pierwotne choroby mięśnia serca
  *zaburzenia gospodarki mineralnej
  *wady zastawkowe

  Wywołać ją mogą także leki lub substancje chemiczne i oczywiście stres

  http://ww2.heartandstroke.ca/Page.asp?PageID=1975&ArticleID=5087&Src=heart&From=SubCategory