Lekarz Fizykoterapeuta

Fizykoterapeuta - to lekarz specjalista zajmujący się rehabilitacją pacjentów po chorobach i urazach. W tym celu wykorzystuje istniejące naturalnie fizyczne bodźce jak zimno, ciepło, światło czy wodę, oraz innego rodzaju czynniki fizyczne, które są tworzone przez urządzenia medyczne jak np. pole magnetyczne, bioprądy lub ultradźwięki).

Lekarz Fizykoterapeuta leczy niżej wymienione choroby:

 • Atopowe zapalenie skóry (Egzema)

  13 lutego 2008 by

  Atopowe zapalenie skóry (zwane wypryskiem atopowym, egzemą lub AZS) to choroba z grupy psychosomatycznych chorób atopowych.

  Skóra osoby chorującej na AZS, pod wpływem :

  1) różnego rodzaju podrażniających substancji jak rozpuszczalnik, czy niektóre mydła
  2) alergenów takich jak sierść zwierząt domowych lub roztocza
  3) uczulającego pożywienia, na przykład jajek, czekolady czy mleka

  traci osłonkę ochronną tworzoną z lipidów, zwaną płaszczem lipidowym. Po utracie w/w bariery osłonnej skóra pada ofiarą innych otaczających nas niezdrowych substancji.

  Podstawowymi objawami AZS są liczne zaczerwienienia oraz mocno wysuszona skóra, intensywne swędzenie i podatność na wszelkie infekcje. Zmiany skórne zazwyczaj są zlokalizowane w miejscu zgięć łokciowych i kolanowych, okolice szyji oraz tworzy. Bywa też tak że zmiany obejmują praktycznie całe ciało. Atopowemu zapaleniu skóry najczęściej towarzyszy dodatkowo jakieś inne schorzenie atopowe jak katar sienny, czy astma oskrzelowa.

  AZS to choroba o przebiegu wieloletnim. W czasie jej trwania występują okresy o mocniejszym i mniejszym nasileniu objawów chorobowych. Bardzo duży wpływ na okresowe intensywności objawów ma stres emocjonalny jaki towarzyszy nam z powodu owej choroby.

  Jak leczyć:
  Gdy znamy czynniki odpowiedzialne za uczulenie, możemy je wyeliminować z naszej diety i otoczenia. Można też próbować odczulania.

  Jak zmniejszyć objawy:
  - Suplementacja środków przeciwhistaminowych
  - Przyjmowanie kortykosteroidów (na przykład w maści) podczas okresów intensywnych objawów
  - Przyjmowanie leków immunosupresyjnych (takich jak takrolimus lub pimekrolimus)
  - Pielęgnowanie skóry i intensywne jej smarowanie środkami natłuszczającymi

  http://www.nationaljewish.org/disease-info/diseases/allergy/about/conditions/eczema.aspx

 • Choroba niedokrwienna serca

  13 lutego 2008 by

  Choroba niedokrwienna serca – jest to zespół objawów chorobowych powstających na skutek niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze,
  może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Choroba niedokrwienna serca ze wszystkimi jej podtypami jest najczęstszą przyczyną śmierci w większości państw zachodnich. Najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej jest miażdżyca tętnic wieńcowych.

  Choroba ta wysępuje pod takimi nazwami jak:
  -dusznica bolesna
  -dławica piersiowa
  -choroba wieńcowa
  -niewydolność wieńcowa

  Walsh, C.A., Wilde, P. Practical Echocardiography, 1999 (Echokardiografia w praktyce)

 • Celiakia, Choroba trzewna

  13 lutego 2008 by

  Schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanych z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach.
  Choroba może wystąpić w każdym wieku
  Występowanie choroby u krewnego pierwszego stopnia zwiększa ryzyko choroby. O rozwoju choroby decyduje kilka czynników: genetyczny, metaboliczny, immunologiczny, środowiskowy i prawdopodobnie infekcyjnych.
  W leczeniu stosuje się dietę bezglutenową, która polega na całkowitej i nieprzerwanej eliminacji z pożywienia pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa.

  http://www.celiac.org/cd-main.php

 • Zapalenie sutka

  13 lutego 2008 by

  Stan zapalny sutka – to najczęściej występujące powikłanie podczas karmienia piersią. Najczęściej do zapalenia dochodzi wskutek infekcji bakteryjnej sutka, rzadziej drogą krwiopochodną.
  Zapalenie dotyczyć może tkanki łącznej, która znajduję się między przewodami mlecznymi, przewodów mlecznych lub może dojść do utworzenia się ropnia.
  Przewody mleczne, w których doszło do zastoju spowodowanego nieprawidłowym opróżnianiem piersi podczas karmienia są punktem wyjścia zapalenia sutka. Do uszkodzenia sutka dochodzi bardzo często w pierwszych dniach karmienia, a źródłem bakterii jest jama ustna dziecka.
  Zdarza się, że zapalenia sutka występuję po okresie karmienia, jest to tzw. pozapołogowe zapalenie sutka.
  Najwięcej kobiet bo aż 60% przypadków choruje przed 30 rokiem życia.
  Zdarzają się przypadki zapalenia sutka spowodowane implantami silikonowymi piersi.
  W wczesnej fazie zapalania sutka stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. W trakcie brania leków ważne jest bardzo odciąganie mleka ponieważ jest on pożywką dla bakterii.Jeśli leki nie pomagają należy zażywać antybiotyki. W przypadku duże zapalenia należy zahamować laktacje.
  W przypadku powstania ropnia konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu ropnia i jego drenowaniu.
  Przy rozpoznaniu zapalenia sutka można samemu opanować sytuację. Należy pić jak najwięcej płynów, przystawiać do piersi jak najczęściej niemowlę, jeśli mleko wypływa z trudem należy się odprężyć lub wypić herbatkę z melisy lub lampkę wina.
  Po karmieniu zrobić okład z chłodnego lekko zgniecionego liścia białej kapusty. Gdy liść zmięknie należy przyłożyć następny o temp. pokojowej. Jeśli wystąpiła gorączka można zażywać paracetamol albo ibuprofen.

  Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

 • Białaczka limfoblastyczna

  13 lutego 2008 by

  Ostra białaczka limfoblastyczna jest to choroba która najczęściej dotyczy dzieci w wieku 3-5 lat, polega na zaburzonym rozwoju młodych limfocytów.
  Notuje sie całkowite wyleczenie w 66% przypadków.
  Objawy zazwyczaj pojawiają się nagle ( w ciągu 2tyg), w niektórych przypadkach proces ten jest rozciągnięty w czasie.

  Przyczyny ostrej białaczki limfatycznej zazwyczaj są nie znane, w śród prawdopodobnych wymienia się czynniki związane z zanieczyszczeniem środowiska, skarżenie chemikaliami, obecność wirusów i bliskość przewodów wysokiego napięcia.

  Jeśli lekarz stwierdzi białaczkę konieczna jest hospitalizacja.Na specjalistycznych oddziałach stosowana jest chemioterapia i radioterapia.
  Terapie te wiążą ze sobą skutki uboczne takie jak wymioty, wypadanie włosów, zaburzenia w koordynacji ruchów jednak często umożliwia wyleczenie z choroby czyli doprowadzenie do remisji białaczki i podtrzymania tego stanu.
  Niestety dla wielu chorych jest to leczenie niewystarczające i potrzebny jest przeszczep szpiku.

  http://www.marrow.org/PATIENT/Undrstnd_Disease_Treat/Lrn_about_Disease/ALL/index.html

 • Zapalenie płuc (pneumonia)

  13 lutego 2008 by

  Pneumonia (zapalenie płuc) – to stany zapalne miąższu płuc czyli oskrzelików i pęcherzyków płucnych, które wywołane jest drobnoustrojami takimi jak wirusy, grzyby, bakterie, czynniki toksyczne. Najczęściej na zapalenie płuc chorują dzieci i choroby starsze, osoby nadużywające alkoholu, tytoniu, niedożywione. Powikłaniem jest najczęściej zapalenie opłucnej. Zapalanie płuc możemy podzielić na:
  - płatowe – ma ostry przebieg, wywoływane jest przez paciorkowca Streptococcus,
  - odoskrzelowe – wywoływane przez paciorkowce z rodzin Haemophilius, Klebsiella, Legionella,
  - mykoplazmatyczne – wywoływane przez bakterię Mycoplasma pneumoniae,
  - zachłystowe – wywoływane jest przez przedostanie się do płuc drażniącego lub zakażonego materiału,
  W przypadku zapalenia płuc wywołanego bakteriami stosuje się antybiotyki, zapalenie pneumocystyzowe leczy się antybiotykami i sulfonamidami. Zaleca się również leżenie w łóżku, picie dużej ilości płynów oraz ciepłe okłady na klatkę piersiową.

  http://www.lungusa.org/site/pp.asp?c=dvLUK9O0E&b=35692

 • Astma pyłkowa

  13 lutego 2008 by

  Astma pyłkowa – jest to sezonowe zapalenie błony śluzowej spojówek i nosa wywołane alergią.
  Towarzyszą jej napady astmy oskrzelowej oraz zmiany na skórze a czasem także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
  Przypadłość ta zazwyczaj ujawnia się między 10 a 20 rokiem życia.
  Dokuczliwość objawów zależy od indywidualnych cech chorego, utrzymują się one przeważnie w okresie pylenia danej rośliny (kiedy stężenie jej pyłków w powietrzu jest duże).
  Najczęściej uczulają pyłki:
  *traw
  *zbóż
  *drzew
  *bylicy

  Chociaż astma pyłkowa nie stanowi zagrożenia dla życia to znacznie obniża jego jakość, zapobieganie jest praktycznie niemożliwe a leczenie w niektórych przypadkach nie do końca skuteczne. Najczęściej sprowadza się do unikania alergenu, podaniu leków i ew. szczepionki odczulającej.

  Janicki, K. Domowy poradnik medyczny, 1998

 • Arytmia

  13 lutego 2008 by

  Arytmia jest to zaburzenie rytmu serca (zwłaszcza podczas wysiłku).
  Zaburzenie to polega na przyspieszonej lub niemiarowej pracy serca spowodowanej patologiczną nadpobudliwością mięśnia sercowego.
  Jest to jedno ze schorzeń serca – jedno z bardziej niepokojących i wymagana jest wizyta u lekarza aby ustalić przyczyny, rodzaj zaburzeń oraz jakie wiąże się z tym zagrożenie dla chorego.

  Arytmia często łączy się, jest przyczyną lub skutkiem innych schorzeń i chorób takich jak:
  *miażdżyca naczyń wieńcowych i wszystkich jej następstw np. niewydolność krążenia
  *nadciśnienie tętnicze
  *zapalenie mięśnia sercowego
  *nadczynność tarczycy
  *gorączka
  *pierwotne choroby mięśnia serca
  *zaburzenia gospodarki mineralnej
  *wady zastawkowe

  Wywołać ją mogą także leki lub substancje chemiczne i oczywiście stres

  http://ww2.heartandstroke.ca/Page.asp?PageID=1975&ArticleID=5087&Src=heart&From=SubCategory