Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
17 maj 2011 - 21:46:20
Witam
Byłem na tomografii komputerowej kręgosłupa odcinek L5-S1. Powód ból kręgosłupa. Dostałem dzisiaj wyniki i nie za bardzo wiem o co chodzi. Na wynikach badania jest napisane. "" Na poziomie L5-S1 centralne wypadnięcie krążka międzykręgowego wielkości 6mm z delikatnym uciskiem worka oponowego i lewego korzenia nerwowego. Pozatym prawidłowy obraz uwidocznionego odcinka kręgosłupa"" Moje pytanie brzmi co ten wynik oznacza ? Dodam iż od kilku lat boli mnie kręgosłup w odcinku piersiowym i lędzwiowym. Nie mogę stać zbyt długo ponieważ boli mnie miednica i jak próbuję uklęknąć to tak jakby mięśnie puszczały, często upadłbym na kolana. Ciężko mi się stoi opierając ciężar na dwóch nogach. Lepiej jak wspieram się na jednej. Dodam jeszcze że mam skoliozę pierwszego stopnia wg. Grucy i lekarze mówią, że z taką skoliozą kręgosłup nie powinien mnie boleć.Mam takie objawy w wieku 24 lat a co będzie potem. Dodam jeszcze, że pracuję dość ciężko fizycznie. Jakie inne objawy mogą towarzyszyć wypadnięciu tego krążka? W zaleceniach napisali, że proponują badanie MR. Kto mi poleci dobrego specjalistę w wielkopolsce?
Z góry dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
18 maj 2011 - 12:10:10
no więc w badaniu tomografem komputerowym stwierdzono dyskopatię właśnie w segmencie L5-S1, podejrzewam że to ona właśnie może być w dużej mierze odpowiedzialna za Twoje dolegliwości
czy to jest tak że te bóle pleców promieniują na pośladek, uda, łydki? pojawiają się jakieś drętwienia, mrowienia kończyn dolnych?
generalnie leczenie polega na łagodzeniu objawów, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne i doraźnie leki przeciwbólowe, jeżeli to jest niewystarczające to konsultacja neurologiczna, może faktycznie rezonans magnetyczny
jeżeli chcesz zadbać o własny kręgosłup na przyszłość to warto unikać prac które obciążają kręgosłup, dźwigania, podnoszenia ciężkich rzeczy, warto też wzmacniać mięśnie kręgosłupa na przykład pływając, wykonując ćwiczenia na kręgosłup albo uprawiając inny spory nieobciążający ale wzmacniający mięśnie tułowia Odpowiedz Cytuj
18 maj 2011 - 15:50:07
To jest tak boli mnie miednica na wysokośći pośladków. Czasami mi drętwieją nogi przeważnie jak siedzę. Zawsze jest tak, że jak siedzę bez oparcia to bardziej mnie plecy bolą niż jak chodzę. Nie chcę i nie mogę się faszerować tabletkami ponieważ mam kłopoty z żołądkiem. Chodziłem na rehabilitację miałem kriokomorę, masaże, bioprądy i lampę solux. Niestety nic nie pomogło. Zastanawia mnie fakt, że odczuwam ból w odcinku piersiowym, a na tomografi nic nie wykryli. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
18 maj 2011 - 21:10:24
a miałeś robioną tomografię klatki piersiowej?
co to są za bóle w klatce piersiowej? w którym dokładnie miejscu? za mostkiem? bardziej na prawo albo na lewo? może bardziej z tyłu?
jaki mają charakter? kłujący? piekący? dławiący? inny?
czy pojawiają się jakieś drętwienia? mrowienia? bóle kończyn górnych?
masz stwierdzony refluks żołądkowo-przełykowy? nie masz problemów ze zgagą? Odpowiedz Cytuj
18 maj 2011 - 21:27:01
Nie miałem robionej tomografi klatki piersiowej.Boli mnie pod mostkiem czasami tak jakby serce tzn. kłuje. Raz na jakiś czas mam bóle barków.Mam właśnie problemy ze zgagą nic mi nie pomaga z tabletek zobojętniających kwas. Zażywam sodę kuchenną rozrobioną z wodą i dopiero przechodzi.Zgagę mam praktycznie codziennie. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
18 maj 2011 - 22:50:55
no więc to prześwietlenie które opisywałeś wcześniej dotyczyło dolnego odcinka kręgosłupa i nie uwidoczniono tam odcinka piersiowego, dlatego nie jest opisany
kłujące bóle w klatce piersiowej najczęściej mają charakter nerwowy, nie budzą raczej niepokoju kardiologicznego Odpowiedz Cytuj
21 maj 2011 - 12:19:30
Tak wiem, że to prześwietlenie tyczyło się do odcinka lędzwiowego, ale na skierowaniu było napisane, że prześwietlone miały być jeszcze dwa kręgi w odcinku piersiowym chyba Th11 i Th12. A mnie boli gdzieś w okolicach Th7-Th10. W tym miejscu mam tzw nieduży garb i boli mnie właśnie na tym zagięciu kręgosłupa. Wiesz nie lekcewarzę bólów w klatce ponieważ ze strony mojego ojca wszyscy mieli zawały tzn. ojca rodzeństwo. Dwóch braci ojca umarło na zawał jeden jest po dwóch zawałach siostra ojca też miała zawał i mój ojciec też. Więc chyba rozumiesz moje obawy. Słuchaj nie wiem czy to ma znaczenie ale od kiedy mnie plecy bolą częściej oddaję mocz.
Mam pytanie znasz może jakieś metody aby tę dyskopatię zaleczyć i zlikwidować garb?
Czo sądzisz o operacji dyskopatii? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
21 maj 2011 - 17:52:18
ja rozumiem, że obawiasz się o swoje zdrowie, ale nie sądzę aby te kłucia w klatce piersiowej były kardiologiczne, zresztą lekarz powinien się na ten temat wypowiedzieć ale jak dla mnie są to bóle na tle nerwowym, ewentualnie od kręgosłupa
w tym wieku choroba wieńcowa jest praktycznie niemożliwa, jeżeli chcesz zadbać o swoje serce na przyszłość to zbadaj sobie cholesterol i trójglicerydy, cukier, dbaj o zdrową dietę (w tym dużo warzyw), uprawiaj regularnie jakiś sport, unikaj palenia papierosów a na pewno przysłużysz się swojemu zdrowiu
co do zabiegów neurochirurgicznych to już neurolog albo właśnie neurochirurg powinien zdecydować, są takie mało inwazyjne zabiegi polegające na tym że przez skórę wprowadza się cewnik i nim się usuwa wypukliny Odpowiedz Cytuj
28 maj 2011 - 21:49:45
Byłem u lekarza reumatologa z moimi wynikami. Dostałem skierowanie do neurochirurga. Obawiam się tej wizyty. Pomijając dyskopatię i skoliozę mam jeszcze kifozę. Boli mnie kręgosłup w miejscu wierzchołka garbu. Ja już nieraz nie mogę wytrzymać z powody tego bólu, ąż żyć się nie chce same tylko problemy. Nie orientujesz się może co robią lekarze w przypadku bolesnej kifozy? Co może być przyczyną tego bólu? Czy po operacji kifozy możliwa jest praca fizyczna? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
29 maj 2011 - 10:22:57
ale skierowanie do neurochirurga jest z powodu kifozy przede wszystkim? bo może po prostu chodzi o dyskopatię którą się najczęściej operuje
co do kifozy to wskazaniem do operacji są właśnie silne dolegliwości bólowe i bardzo zaawansowana kifoza
oczywiście chodzi o to żeby poprawić komfort życia pacjenta, praca powinna być możliwa po ewentualnym zabiegu, oczywiście nie każdy zawód można wykonywać ale generalnie nie chodzi przecież o to żeby pacjent po operacji nie mógł robić nic Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.