Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
11 cze 2013 - 11:27:08
Specjalizacja: Endokrynolog
Czy na coś choruję: nie
Czy przyjmuję jakieś leki: nie
Do tej pory przechodziłem/am jakieś poważniejsze choroby, które mogłyby mieć tutaj znaczenie: tak
Do tej pory przechodziłem/am jakieś poważniejsze choroby, które mogłyby mieć tutaj znaczenie - komentarz
Leukemia 2,7 miesięcy.
Jakie to są dolegliwości:
Witam. Mam 18 lat i 175-176 cm wzrostu, mama 160cm, tata 176, dziadek od strony taty miał prawdopodobnie 180cm, od strony mamy 173. Byłem pod opieką poradni endokrynologicznej z powodu niskiego wzrostu w gimnazjum w porównaniu do rówieśników. Lekarz zlecił rtg nadgarstka i wyszło że kości mam o rok młodsze. Musiałem brać Euthyrox po którym wzrost się wreszcie ruszył, w ciągu roku urosłem 11-12 cm. Co jakiś czas miałem robione badania kontrolne, lecz wiek kostny nie ulegał zmianie, musiałem dostawać zastrzyki testosteronu przez 3 miesiące, urosłem po tym około 3 cm do 171cm. Od tam tego momentu urosłem 4-5cm( 2-3cm już w tym roku). W październiku miałem robione ponownie rtg nadgarstka, bez zmian, nadal kości młodsze o rok. Nie dawno czytałem na jakiejś stronie że rtg nadgarstka w celu określenia wieku kostnego powinno być robione słabszej dłoni, a ja miałem robione ciągle mocniejszej(lewej), czy gdybym miał robione rtg prawej dłoni wiek kostny byłby jeszcze mniejszy ? Patrząc na rówieśników nadal wzrostem nie grzeszę, mam szanse jeszcze urosnąć do 180-181cm ? Na dole wstawiam najświeższe zdjęcie rtg nadgarstka lewej dłoni.

[www.fotosik.p...bcc9c04247.html]

Zobacz całość: [www.kfd.pl]

Odpowiedz Cytuj
11 cze 2013 - 21:21:13
Poprawny link

[www.fotosik.pl] Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
11 cze 2013 - 22:03:33
nie słyszałem nigdy, aby miało większe znaczenie to, który nadgarstek się prześwietla, ale 175-176cm wzrostu to przecież wcale nie jest mało, jest to gdzieś w okolicach normy, poza tym prawdopodobnie jeszcze trochę urośniesz, nie wiem ile (być może nie będzie to 180cm, ale trochę jeszcze powinieneś zyskać, nie ma co przesadzać i trzeba się cieszyć tym co się ma, przecież Twój wzrost jest prawidłowy i wcale nie jesteś niski Odpowiedz Cytuj
12 cze 2013 - 23:04:34
Staram się, tylko na tle rówieśników jestem niski ;/

[pl.wikipedia.org]

Tutaj m.in pisze o tej ręce niedominującej. Może ma to jakiś wpływ na chrząstkę ? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
12 cze 2013 - 23:30:07
wiesz co, na weekendzie będę się widział z kolegą, który jest endokrynologiem dziecięcym i zajmuje się między innymi właśnie oceną wieku kostnego i leczeniem zaburzeń wzrostu, zapytam go na ile odpowiednia ręka ma znaczenie przy ocenie wieku kostnego
natomiast co do Twojego wzrostu to mieści się on w normach i na pewno nie jest to choroba, to że koledzy są wyżsi to już kosmetyka, każdy z nas chce być wysoki, piękny i dobrze zbudowany, trzeba natomiast rozróżnić patologię od fizjologii Odpowiedz Cytuj
12 cze 2013 - 23:38:01
Z góry dzięki, czekam Odpowiedz Cytuj
17 cze 2013 - 21:17:11
Wie Pan już coś więcej na ten temat ? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
20 cze 2013 - 19:30:20
witam, podpytałem kolegę i powiedział, że faktycznie należałoby prześwietlić rękę niedominującą, w przypadku osoby praworęcznej - lewą, w przypadku leworęcznej -prawą; powiedział mi też że różnica między wiekiem kostnym między jedną a drugą dłonią może być od mniej więcej pół do jednego roku Odpowiedz Cytuj
22 cze 2013 - 00:58:18
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.