Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
04 kwi 2011 - 20:58:10
Jakiś czas temu byłam u okulisty z powodu pogarszającego się wzroku. Okulista po badaniu dna oka stwierdził, że są tam jakieś zmiany i kazał mi przyjść za ok 2 tygodnie (czyli dzisiaj) powtórzyć badanie.
Tak więc dziś udałam się ponownie do okulisty, badanie zostało powtórzone, po czym okulista powiedział jedynie tyle, że zmiany nadal są ale nie jest gorzej. Później zawołał jeszcze drugiego lekarza, który po badaniu potwierdził, że coś jest nie tak. W zasadzie bez słowa wyjaśnienia dostałam skierowanie do neurologa.

Podobna sytuacja zdarzyła mi się 8 lat temu. Również badanie dna oka => neurolog => kilka razy EEG, TK i rezonans magnetyczny głowy, pobyt w szpitalu. Wtedy oprócz jakicś zmian w EEG badania nic nie wykazały, więc uznano, że taka moja uroda

W ogóle bym się nie przejęła tym dzisiejszym badaniem, gdyby nie fakt iż w międzyczasie w ciągu ostatnich kilku lat miałam ze 3 czy 4 razy badanie dna oka (u lekarza, który nie wiedział, że coś kiedyś było nie tak) i za każdym razem wszystko było dobrze, nie było żadnych zmian.

Czy skoro to "taka moja uroda" to zmiany na dnie oka mogą się tak "pojawiać i znikać"? Czy to badanie mówi tylko o tym, że COŚ jest nie tak, czy wiadomo też co konkretnie? Skąd to skierowanie akurat do neurologa?

W sumie nie wiem co mam zrobić, czy jest sens w ogóle iść do tego neurologa, skoro już kiedyś tak było. Odpowiedz Cytuj
05 kwi 2011 - 16:48:28
Bez opisu badania dna oka trudno cokolwiek powiedzieć. I skoro dostała pani takie zalecenia to powinna się pani zgłosić do neurologa.
Powinna sobie pani wybrać jednego okulistę, który panią ogląda i może porównać obecne zmiany z wcześniejszymi. Chodząc do różnych lekarzy problem będzie się powtarzał.

Czy są jakieś objawy ze strony oczu?? Dlaczego było robione badanie dna oka?? Odpowiedz Cytuj
05 kwi 2011 - 20:27:14
Nie mam żadnych obajwów, po prostu stwierdziłam, że okulary które noszę są za słabe. Jednak okulista jakoś nie był w stanie mi dobrać szkieł (nie wiem dlaczego) więc pewnie żeby nie było, że przyszłam i wyszłam z niczym to zmierzył mi jeszcze ciśnienie w gałce ocznej i zrobił badanie dna oka... w zasadzie bez żadnego powodu.
Pytał tylko później czy ostatnio żadnego urazu głowy nie miałam.

Niestety nie mam opisy, bo badanie wykonywał okulista, a tego co pisze na skierowaniu nie jestem w stanie przeczytać (obawiam się, że neurolog też nie będzie w stanie;|

Lekarza nie zmieniłam z własnej woli. Poprzedni przyjmował w poradni dziecięcej, a ja 2 miesiące temu skończyłam 18 lat, więc zbyt dużego wyboru nie miałam.

A tak w ogóle co można wykryć przy pomocy tego badania? Odpowiedz Cytuj
05 kwi 2011 - 20:48:59
W badaniu dna oka można wykryć wiele chorób ogólnych jak i miejscowych. Oceniane są takie struktury jak tarcza nerwu wzrokowego, naczynia, plamka żółta i siatkówka.
Prawdopodobnie chodziło tu okuliście o zmiany nerwu wzrokowego - mogące sugerować zmiany w układzie nerwowym. Warto pójść do neurologa który prawdopodobnie skieruje na MRI głowy, ponieważ niektóre zmiany mogły być niewidoczne 8 lat temu.
Niepokojącym znakiem jest to że nie mozna było dobrać okularów. Czy któreś oko pogorszyło się bardziej??? Czy występują trudnośći z rozpoznawaniem kolorów (czerwony-zielony) lub ograniczenia pola widzenia??? Odpowiedz Cytuj
06 kwi 2011 - 18:49:22
Nie mam problemu z rozpoznawaiem kolorów ani też ograniczenia pola widzenia. Jedynie to mam wrażenie, że w jednym oku kolory są jakieś... bledsze (?). I owszem, mam wrażenie, że prawe oko pogorszyło się bardziej niż lewe (ale zawsze w prawym miałam szkła o większej mocy) Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.