Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
Zarejestrowany: 7 lat temu
Posty: 0 polusia15
02 mar 2011 - 20:19:21
Witam!
W tamtym tygodniu moj tata przeszedl operacje na usuniecie zacmy, na lewym oku. Dzis byl u kontroli i okazalo sie ze cisnienie wewnatrzgalkowe bylo strasznie wysokie : 38 i 42 !!!! Norma to max.22 ! Przed operacja te wartosci byly max.25. Lekarz odeslal tate spowrotem do domu bez jakichkolwiek dalszych badan i bez diagnozy. Jestem troche zaniepokojona ta sytuacja,gdyz wyczytalam ze nie leczone cisnienie wewnatrzgalkowe prowadzi do jaskry.Co moze byc przyczyna tak wysokiego ciesnienia ??
Jakie dalsze badania diagnostyczne powinny byc wykonane??? Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje ! Odpowiedz Cytuj
Zarejestrowany: 8 lat temu
Posty: 0 soldamed
03 mar 2011 - 22:48:50
W jaki sposób było mierzone ciśnienie? Czy te wartości dotyczą jednego oka czy obu?? Czy występowały jakieś powikłanie w trakcie lub po operacji (krawienie, stan zapalny, obrzęk rogówki, inne?)???
Czy lekarz nie włączył żadnych kropli na obniżenie ciśnienia, tabletek, nie podał kroplówki ani słodkiego płynu do wypicia?? Jakie leki pacjent dostał od okulisty?
Kiedy jest następna kontrola??
Uważam że takie ciśnienie wewnątrzgałkowe powinno zostać obniżone farmakologicznie (powinna być również przeanalizowana przyczyna takiego stanu), w zależności od obrazu dna oka po zakończeniu leczenia pooperacyjnego można wykonać diagnostykę w kierunku jaskry (przed operacją ciśnienie też było podwyższone).
Reasumując:
Ciśnienie powinno zostać znormalizowane jak najszybciej(wysokie ciśnienie może uszkadzać nerw wzrokowy - stopień uszkodzenia zależy od indywidualnej wrażliwości na ciśnienie, wysokości ciśnienia, i czasu trwania).
Na spokojnie można wykoniać diagnostykę w kierunku jaskry Odpowiedz Cytuj
Zarejestrowany: 7 lat temu
Posty: 0 polusia15
05 mar 2011 - 10:00:18
Te wartosci dotycza obu oczu. Przed operacja badania wykazaly ok.25 na lewym i prawym. Na badaniu kontrolnym te wartosci niemal sie podwoily: lewe 42 a prawe 38. Operacja przebiegla bardzo pomyslnie. Tata widzi doskonale na zoperowanym oku. Badania kontrolne rowniez byly w porzadku. Jedyne czego lekarz nie rozumial to fakt,ze prawe dno oka jest niewidoczne. Lekarz nie przepisal tacie zadnych kropli ani lekow, wypisal mu tylko skierowanie do okulisty na kilka powtornych badan cisnienia wewnatrzgalkowego.
Co do sposobu mierzenia,to po operacji (gdy stwierdzono te wysokie wartosci) badanie zostalo wykonane tonometrem aplanacyjnym. Odpowiedz Cytuj
Zarejestrowany: 8 lat temu
Posty: 0 soldamed
07 mar 2011 - 00:07:01
Tak wysokie ciśnienie w obu oczach może być spowodowane błędnym pomiarem (np. zbyt mocnym przyciśnięciem tonometru do rogówki), nie wydaje mi się że ma to związek z operacją - wtedy ciśnienie byłoby podwyższone w jednym oku (chyba że w jednym oku wysokie ciśnienie jest powikłaniem operacji a w drugim doszło do tzw. zamknięcia kąta przesączania).
Lekarz powinien powtórzyc pomiar na tej samej wizycie i od razu podać leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pacjent nie może chodzić z tak wysokim ciśnieniem ponieważ może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli jaskry i zmian w polu widzenia.
W prawym (nieoperowanym)oku dno może być niewidoczne z powodu dużej zaćmy bądź też z powodu obrzęku rogówki, który może wystąpić podczas wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego lub tez z powodu zmian w ciele szklistym (np. wylewu krwi) Czy w prawym oku ostrość wzroku nagle się ostatnio pogorszyła.
Pacjent powinien sie pokazać okuliście jak najszybciej żeby powtórzyć pomiar ciśnienia i ewentualnie włączyć leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Odpowiedz Cytuj
Zarejestrowany: 7 lat temu
Posty: 0 polusia15
07 mar 2011 - 10:01:22
Tak wiec pomiar cisnienia odbyl sie w tym dniu kilkakrotnie, gdyz lekarz nie mogl uwierzyc ze cisnienie jest tak wysokie. I za kazdym razem wychodzily te same wartosci.Co do prawego (nie operowanego )oka to ocena,czy teraz wzrok sie dramatycznie pogorszyl jest dosyc trudna. Tata ma (mial)zacme na obydwu oczach. W lewym byla tak zaawansowana, ze nareszcie lekarze ja zoperowali. Teraz w porownaniu z prawym okiem ,na lewe widzi swietnie. Wiec nie moze zdecydowanie powiedziec czy jest gorzej niz bylo.Wczesniej myslal ze prawe jest w porzadku, ale po operacji dopiero sam zauwazyl ze rownier i to oko jest chore. Lekarze juz wczesniej stwierdzili rowniez na prawym oku zacme, ktora rozwija sie dosyc powoli ( w porownaniu do lewego oka). Na lewym oku zacma postapila w ciagu 3m-cy tak szybko,ze tata prawie stracil wzrok na to oko.
W piatek tata byl na kolejnym pomiarze. Naszczescie cisnienie spadlo na ok.20 na obydwu oczach (bez zarzywania jakichkolwiek lekow). Do kontroli musi chodzic co 2 dni i sprawdzac cisnienie. Tak wiec trzeba teraz odczekac co nastepne pomiary pokaza.

Ale serdecznie dziekuje za tak wyczerpujace wiadomosci!!!! Odpowiedz Cytuj
Zarejestrowany: 1 rok temu
Posty: 11 marta290
20 gru 2017 - 22:33:52
Niestety ale wysokie ciśnienie w oku to nic dobrego i nie należy tego objawu lekceważyć. Jeśli chcecie się dowiedzieć na ten temat czegoś więcej możecie zajrzeć tutaj http://www.informatorzdrowia.pl/wysokie-cisnienie-w-oku-leczenie/ . Jest tu na prawdę dużo informacji na ten temat, które mogą wam pomóc! Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.